rog raspuns! hepatita B

17-09-2015
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara! va cer si eu un sfat in urmatoarea situatie: in cazul in care soţul are hepatita cronica B trebuie facut obligatoriu vaccinul?
Mentionez ca am facut analizele si au iesit urmatoarele rezultate:
AgHBs - NEGATIV
anti HBs - Ac-HBs2 - POZITIV( 402.95) : valori normale: 0-10
HBc Total - NEGATIV (0.3) valori normale intre 0 - 0, 5

Din cate am discutat cu medicul atunci, acesta mi-a zis ca as avea anticorpi si ca nu e nevoie de vaccin acum..
va rog daca puteti sa imi spuneti ce semnifica markerul pozitiv?? si daca este neaparat nevoie de vaccin...de asemenea actul sexual trebuie sa fie tot timpul protejat? Va multumesc!!
6 comentarii
0
24-09-2015, ora 21:45
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Aceste rezultate arata ca aveti imunitate impotriva virusului hepatitei B. Sunteti sigur ca nu sunteti vaccinat?
Nu imi este clar daca este vorba despre Ag HBc sau anticorpii anti-HBc.
Daca e vorba de Ag HBc inseamna doar ca nu sunteti infectat in prezent.
Daca ati fi trecut prin infectia naturala anticorpii anti-HBc ar fi fost pozitivi.
In caz ca ati fost vaccinat trebuie sa va dozati periodic titrul anticorpilor anti-HBs pentru a surprinde o eventuala scadere si a va revaccina.
0
13-10-2015, ora 17:58
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara! va multumesc pentru raspuns! este posibil sa fi facut vaccinul, sunt nascuta in 1988 si am impresia ca a fost obligatoriu in scoala, pt ca dr mi-a spus la fel, ca din analize reiese ca nu am avut inainte Hep B ca sa dezvolt anticorpi..
Am refacut analizele: si de aceasta data mi-a iesit negativ virusul B.
Am refacut si anticorptii..insa mi-a iesit mai mica valoarea, respectiv 136 mlU/ml...de la ce valoare as putea sa fac vaccinul? mi s-a spus ca nu il pot face daca am anticorpi intrucat imi poate afecta ficatul...inca sunt imunizata, insa valoarea a scazut intr-un an jumatate de la 400 la 136 si imi este teama sa nu scada de tot. Daca m-ati putea ajuta cu un sfat, respectiv daca este ok sa fac vaccinul acum sau trebuie sa astept pana la o anumita valoare...multumesc! sanatate!
0
13-10-2015, ora 18:00
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
cred ca vaccinul l-am facut in cls. a 12 - a..si au trecut mai mult de 7 ani de atunci..o seara buna!
0
05-11-2015, ora 12:47
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Recomandarea CDC este ca atunci cand valoarea anti-HBs scade sub 10 mlU/ml trebuie sa refaceti toata schema de vaccinare.
Este posibil sa existe si alte recomandari.
0
09-01-2016, ora 02:38
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Va multumesc!! valoarea a scazut la 125 si mi s-a recomandat sa fac un singur vaccin!
0
18-01-2017, ora 13:18
Nicu72
Nu este medic/terapeut
Nicu72
Buna ziua doamna doctor, ma numesc Barbu Nicolae si sunt pompier in cadrul ISU; am fost anuntati ca cei care vor (gratuit prin grija ISU), pot face vaccin impotriva hepatitei B.
Intrebare: daca in trecut, la varsta de aprox.10 ani am avut (daca nu gresesc) hepatita acuta virala A, pot face vaccinul pentru hepatita B ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu deosebit respect, Nicolae Barbu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •