Rog sfat operatie amigdala linguala

09-01-2017
capcaunu
Nu este medic/terapeut
capcaunu
Buna ziua,

Problema mea este legata de o amigdala linguala si doresc sa primesc un sfat in legatura cu o eventuala operatie.

Acum 4 ani (sfarsitul lui 2012) mi-a debutat o durere perceputa ca o senzatie de iritare in gat pe partea dreapta, pe care o simteam localizata undeva intre gat (dreapta) si baza limbii. Durere permanenta, uneori mai slaba, alte ori mai intensa, dar de fiecare data suportabila. Uneori radia in ureche, alte ori simteam o usoara presiune in dreapta marului lui Adam la inghitit.
Am fost de-a lungul timpului la mai multe consultatii ORL, la 3 medici diferiti, mi s-a facut si fibroscopie, am primit diagnostic de amigdala linguala baza limba dreapta hipertrofica. Ca tratamente, antiinflamatoare, Bioparox, Celebrex - de la un medic, repetate de mai multe ori insa fara rezultat. Simptomele persista in continuare, nici o imbunatatire dar nici nu s-a agravat. Sunt la fel ca acum 4 ani cand au debutat. Ultima consultatie la Orl am avut-o acum 2 ani, cand in urma unei noi retete cu antiinflamatoare locale am pus problema extirparii acelei amigdale insa medicul a "evitat" propunerea mea spunandu-mi ca nu e de operat ca in general nu se opereaza astfel de amigdale. Am incercat sa dau totul uitarii insa simptomele persista zi de zi, m-am obisnuit cu ele dar am mereu o teama sa nu se transforme dupa atata timp in ceva grav si nedorit.
Concret, am o formatiune la baza limbii (aproximativ de aceiasi culoare cu a ei) cam cat un bob de mazare, care cand scot limba mult afara se vede exact la "radacina" ei. Este doar pe partea dreapta, pe stanga nu.
Acum am 33 ani, 1, 75 m, 67 kg, alimentatie echilibrata (uneori cu accent pe iute), de fumat m-am lasat cand au debutat simptomele (de frica :) ) alcool consum zilnic (dar nu exagerat). Amigdalele "normale" le am operate de cand eram mic.
Va rog sa ma sfatuiti unde sa merg (la ce spital/medic) care efectueaza astfel de operatii in Bucuresti, pentru ca alta cale nu gasesc, au trecut 4 ani si nici o imbunatatire. Ce fel de operatii se fac pentru astfel de afectiune si care este perioada de recuperare, daca exista riscuri mari si daca se poate agrava in timp in cazul in care "o las asa".
Multumesc,
C.
4 comentarii
1
09-01-2017, ora 18:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. schimbarile descrise de pe limb si din gat..se intalnesc doar la personele cu Reflux gastroesofagian
acidul gastric ajunge in faringe in somn..dupa cine arzii, dulce, fructe mancate pe noapte
asa ca primul lucr care rebuei sa.l faci pana la operatie este sa faci investiagtiila gastrologie si sa schimbi regimulalimentar
altfel degeaba te operezi..o sa apara alte probleme de la acelas acid gastrc
2la baza limbii intradevar poate sa fie marita amigdala lingvala..dar tot acolo se gasesc si Papilele gustative. asa ca e cazul de invstiagtii mai serioase la ORL.. in clinica ORL.. spital universitar
unde au si dotarile cu Laser sau Radiofrecventa
0
15-02-2019, ora 20:25
Lucian1
Nu este medic/terapeut
Lucian1
Salut Capcaunul.Ai rezolvat problema?
Aceeasi problema am si eu.Am tinut regim alimentar si am luat medicamente pentru reflux dar problema tot persista...
0
08-03-2019, ora 14:34
al90
Nu este medic/terapeut
al90
Salut am si eu aceeasi problema de 1 an si 6 luni neschimbat ca forma si aspect... cred ca a debutat dupa o reactie alergica la substanta de contrast RMN, am fost la 5 medici am primit tot felul de diagnostice: amigdala linguala hipertrofica, papilom, sau structura normala... nu stiu ce sa mai fac pentru ca nici un medic nu ma ia in serios si eu continui sa am aceste senzatii de arsura pe partea dreapta la baza limbii... sunt perioade cand senzatia dispare pentru 2-3 saptamani apoi reapare.. e foarte enervant si stresant pentru ca nu am un diagnostic clar...
0
08-03-2019, ora 19:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult la gastrologie
acolo e cauza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.