Rog un medic sa ma ajute: am intrerupt anticonceptionalele!

11-06-2010
cristinaBZ
Nu este medic/terapeut
cristinaBZ
Buna. Din ianuarie am luat anticonceptionalele Jeanine dar luna trecuta le-am intrerupt, cat timp am luat aceste pastile ciclul a fost regulat. Luna asta trebuia sa imi vina pe 6 dar nu mi-a venit, deja sunt 5 zile de intarziere. Care este problema? Va rog sa ma ajutati si sa imi raspundeti cat mai repede.Astept raspunsul dv.
17 comentarii
0
12-06-2010, ora 14:17
florinel subtirel
Nu este medic/terapeut
florinel subtirel
BUNA AM SI EU O ANTREBARE LA DV. AM RAMAS GRAVIDA SI AM O BOALA, DISTROFIE MUSCULARA, CE SANSE AM PT A NASTE UN COPIL NORMAL ASTEPT NERABDATOARE RAS DV
0
12-06-2010, ora 21:42
aquaxx
Nu este medic/terapeut
aquaxx
de cateva luni tot fac diverse tratamente date de medic si dupa ce le termin si ma simt cat e cat ok imi reapar simptomele dupa primul contact sexual. Am facut tratament cu macmiror, antibiotic si antiinflamator...apoi am luat cerviron, antiinflamator si vit A si inca odata am luat flumizin parca si inca ceva nu mai tin minte. Simptomele sunt usturime la contact sexual si nu numai...usturime la urinat si mai nou o secretie alba cremoasa dar care cred ca e de tip hormonal. Acu vreo 2-3 luni cand am facut papanicolau nu mi-a iesit altceva decat cocobacili...si mi s-a spus ca e vorba de ceva bacterii. Acum medicul meu e in concediu si nu pot beneficia de consultatie...deci va rog sa ma ajutati cu un sfat
0
12-06-2010, ora 21:44
aquaxx
Nu este medic/terapeut
aquaxx
mentionez ca am luat tratament antibacterian
0
13-06-2010, ora 18:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@cristinaBZ : Un test de sarcina ai facut ? De cand ai intrerupt contraceptivul si pana in ziua in care trebuia sa vina menstruatia ai avut relatii sexuale neprotejate ?
0
13-06-2010, ora 18:39
cristinaBZ
Nu este medic/terapeut
cristinaBZ
Da am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative.Relatii sexuale am intretinut dar protejat.Care ar fi cauza intarzierii?
0
13-06-2010, ora 18:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ florinel : ce fel de distrofie musculara ?.sunt mai multe tipuri.
0
13-06-2010, ora 18:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ cristina : e posibil sa intarzie menstruatia dupa intreruperea pilulelor, mai ales daca si inainte de pilule aveai ciclu neregulat.mai asteapta sa vezi in iulie daca va veni.dupa 10 iulie poti merge la un control ginecologic.
0
13-06-2010, ora 18:46
cristinaBZ
Nu este medic/terapeut
cristinaBZ
va multumesc din suflet. azi am avut dureri de burta, sper sa imi vina.
0
13-06-2010, ora 18:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ alesia : E posibil sa ai o candidoza asociata si cu infectie urinara.poti merge la MF pentru un tratamentul inf. urinare, iar pentru scurgerea genitala poti pune din nou macmiror complex comprimate vaginale, sunt foarte bune.pentru sotul tau nu ai primit tratament? chiar daca el spune ca nu are nimic trebuia si el sa se trateze concomitent cu tine.fara relatii sexuale pe perioada terapiei.
0
13-06-2010, ora 19:33
aquaxx
Nu este medic/terapeut
aquaxx
sotului meu nu i s-a dat nici un tratament. Ce ar trebui sa ia? ideea e ca ma dor inclusiv labiile cand ma sterg. Acum o saptamana si jumatate medicul ginecolog mi-a dat cerviron si m-am simtit bine, dar dupa primul contact sexual au reaparut problemele. Va multumesc.
0
13-06-2010, ora 19:36
aquaxx
Nu este medic/terapeut
aquaxx
am uitat sa spun ca nu e o scurgere ci pur si simplu ceva la nivelul vaginului si atat. Din contra, ma simt uscata si persista usturimea vaginala. Mi s-a spus ca nu am rana.
0
13-06-2010, ora 19:40
aquaxx
Nu este medic/terapeut
aquaxx
inca ceva...daca fac spalaturi cu apa cu bicarbonat simt o ameliorare, dar am inteles ca nu e bine sa faci spalaturi si nu stiu ce sa fac
0
13-06-2010, ora 20:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De ce sa nu fie bine sa faci spalaturi ? Poti relua spalaturile in fiecare seara, si terapia cu Cerviron daca te-ai simtit bine cu ele.dar oricum trebuie sa mergi si la MF pentru infectia urinara, ai nevoie de antibiotic si-l poti lua pe reteta, cu reducere.tot el iti va da si pentru sot ceva.Ii spui ca imediat dupa primul contact iar a aparut infectia.
0
13-06-2010, ora 22:03
aquaxx
Nu este medic/terapeut
aquaxx
multumesc tare mult de sfaturi...sper sa fie ok
0
20-07-2010, ora 13:57
aquaxx
Nu este medic/terapeut
aquaxx
buna ziua! M-am intos din concediu acum, timp in care am facut si tratament cu Tavanic 7 zile pentru clamydia, dar se pare ca nu a avut efect. Acum am facut o analiza de secretie si mi-a iesit iar ca am clamydia. Doctorita mi-a spus ca o deaseste situatia si sa merg in alta parte. Atat eu cat si sotul meu am facut acest tratament si degeaba. Va rog sa-mi dati un sfat. Pentru clamidya nu se face antibiograma?
0
23-07-2010, ora 22:55
aquaxx
Nu este medic/terapeut
aquaxx
tocmai am fost la un medic in Cluj care mi-a facut consult si ecografie interna si mi-a spus ca am cervicita cronica hipertrofia chistica si ca nu exista nici un remediu pentru asta decat sa iau antiinflamatoare. Va rog sa-mi spuneti daca nu exista tratament sau vreo interventie chirurgicala care sa rezolve problma mea.
0
10-12-2015, ora 09:53
10112015
Nu este medic/terapeut
10112015
Buna ziua, am 24 d ani si am luat anticonceptionale de 6 ani si de o săptămână le am oprit, acum am dureri de burta si de spate nu stiu daca e normal, astept raspunsul dumneavoastra, nu stiu c e de facut, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •