Rog un raspuns de specialitate urgent;colon iritabil

21-09-2010
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
Buna ziua.Sunt o fata de 27 ani.Acum o saptamana mi s/a realizat o colonoscopie si o endoscopie pentru ca am o diaree de 6 saptamani si m/a diagnosticat cu o mica hernie hiatala si colon iritabil.Doctorul mi/a prescris motilium si duspadalin dar dupa ce am luat de 2 ori tratamentul am facut alergie si nu stiu exact la care dintre cele doua.Apoi mi-a prescris motilium si spasmomen timp de o luna.Sa fiu foarte sincera imi este frica sa mai urmez tratamentul pentru a nu face din nou alergie.Intrebarea mea este, desi am dureri abdominale si diaree dar le pot suporta este obligatoriu sa urmez tratamentul, pentru ca am fost informata ca sunt niste probleme de care nu voi scapa toata viata si ca nu au tratament doar trebuie sa imi controlez alimentatia.Rog un raspuns urgent pentru ca nu stiu ce sa fac.Va multumesc
7 comentarii
0
22-09-2010, ora 19:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Stai linistita, cu hernie hiatala si colon iritabil poti, trepatat, sa ajungi la o viata absolut normala, doar la dieta trebuie sa ai grija, elimina tot ce vezi ca nu-ti prieste, la fel STRESUL!. Niciodata nu o sa-ti zic sa nu iei tratamentul prescris de un medic, ar tb. sa vorbesti cu el cazul tau. Ideea e, ca te-ar ajuta foarte mult, in prezent si medicii prescriu in plus fata de medicatia clasica - PROBIOTICE, de ex. Acidophilus, le gasesti la plafar, nu-s chiar ieftine, dar sunt extraordinar de bune si refac flora intestinala. Si apoi, exista si alte alternative la duspatalin si motilium. si eu am avut probleme de la ele. Sanatate!
0
23-09-2010, ora 18:21
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
va multumesc din suflet pentru raspuns.In doua saptamani primesc rezultatul biopsiei ce mi s/a realizat in timpul colonoscopiei si atunci voi discuta si cu medicul.Deocamdata nu urmez nici un tratament.Doar am grija ce mananc si incerc sa ma linistesc.si eu va doresc sanatate
0
24-09-2010, ora 11:32
roxana_corina1974
Nu este medic/terapeut
roxana_corina1974
am aceeasi problema ca si tine dar eu nu am facut colonoscopie spune-mi te rog unde ai facut-o si daca este dureroasa.Cat costa? multumesc anticipat.
0
16-10-2010, ora 10:55
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Buna ziua.Roxana, colonoscopia la p[rivat costa in jur de 400 ron, vei fi sedata. in mod normal nu doare dar depinde de doctor de experienta lui- ca sa poata parcurge tot colonul. Din pacate sunt medici si medici si eu si ceva amintiri neplacute. Eclectica, m-ar interesa alternativele la duspatalin si motilium Multumesc.
0
18-10-2010, ora 21:27
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
klauddytza,
Intreaba gastroenterologul daca Venter ar fi suficient pentru ce ai tu, in loc de motilium si duspatalin. Eu nu pot sa-ti recomand nimic, fiecare caz e un pic diferit...Eu cu asta m-am tratat foarte bine, dar nu aveam hernie hiatala. Sanatate!
0
18-10-2010, ora 21:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Raspuns si ptr Armina, identic.
0
19-10-2010, ora 11:58
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
va multumesc pentru raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  • Hernia hiatală și refluxul cronic de acid gastric - afecțiuni prea puțin cunoscute, dar cu impact major asupra populației
  •