Rog urgent un raspuns

27-08-2007
alexandra calin
Nu este medic/terapeut
alexandra calin
Tatalui meu i-au venit rezultatele la analizele medicale si...sunt devastata. Nimeni, deocamdata nu se pronunta asupra unui diagnostic. Daca ma puteti ajuta, eu redau aici reperele care sunt semnalate cu rosu(probleme):
-VSH 1 70
-VSH 2 140
-FIBRINOGEN 910
-TRIGLICERIDE 158
-Acid uric 7, 8
-Electroforeza-albumine 53.1, Alfaa 2 12.1, Beta 14.6,
-Hemograma - WBC 13.8, GR 9.4, RBC 4.05, HGB 11.5, Hct 34.8,
-Urina- densitate 1008 si frecvent oxalat de calciu
Stiu ca sunt nenumarate probleme legate de rezultatele analizelor medicale, dar astept si eu un raspuns la problema mea.
Va multumesc
2 comentarii
0
04-09-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Posibila infectie bacteriana (globule albe 13, 8), usoara anemie, HB 11, 5; VSH si fibrinogen foarte crescute - pot fi datorate unei infectii, unei boli reumatismale, dar trebuie sa fie consultat de un medic pentru a exclude ceva mai serios, cum ar fi o afectiune autoimuna sau un proces tumoral. Oxalatii de Ca pot indica nisip la rinichi sau calcul, iar acidul uric este crescut in guta de obicei. Repetati VSH-ul si Fibrinogenul in primul rand pentru ca pot reveni la normal dupa o infectie sau un puseu reumatismal.
0
04-09-2007, ora 00:00
alexandra calin
Nu este medic/terapeut
alexandra calin
Va multumesc pentru raspuns. Acum, tata este internat la o clinica pentru noi investigatii, tocmai pentru a verifica din nou VSH-ul, fibrinogenul si nu numai. De indata ce voi avea rezultatele noilor analize, voi apela din nou la bunavointa dumneavoastra, printr-un nou mesaj.
Inca o data, va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •