rosu in gat fara febra- cum tratam?

12-08-2012
gabita.florea
Nu este medic/terapeut
gabita.florea
baietelul meu de 4 ani are rosu in gat dar nu face febra. este usor apatic si nu mananca. cum as putea sa-l tratez/
5 comentarii
0
12-08-2012, ora 18:42
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Are o angina streptococica baiatul tau mergi la medic ptr consult si totusi niste tantum verde n-ar strica ;-)...pana la antibiotice.Streptococii nu ii scoti decat cu antibiotice.
0
18-08-2012, ora 07:50
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
rosu in gat fara febra poate sa nu fie boala bacteriana! angina streptococica este de obicei o boala cu febra mare, poate cele mai mari valori ale febrei din perioada copilariei, ajunge usor la 39 - 40, scade greu si revine repede. de asemenea poate asocia varsaturi, stare gnerala modificata si adenopatie laterocervicala. in plus, puteti observa depozite albe pe amigdale, gatul intens rosu, uneori petesii mici pe palat sau dezepitelizarea limbii. nu cred ca este nevoie de antibiotic daca nu face febra. incercati cu oscilococcinum, tantum verde si antiinflmatoare - paracetamol sau nurofen. daca simptomele dureaza mai mult de 3 zile, trebuie sa mergeti la medic.
0
30-04-2013, ora 07:03
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
in plus, eu le mai dau copiilor albastru de metil sau decasept - pastilute de supt cu albastru de metil. le si place pentru ca le coloreaza limbuta!
0
25-07-2013, ora 12:12
ramonanadiamocanu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ramonanadiamocanu@yahoo.com
fetita mea de 4 ani are puroi in gat si febra 39 respira cam greu, ii dau Augmentin bis 400 mg si brufen 20 mg pentru febra ii scade febra la 37 dar dupa ce trece efectul siropului ii creste iar la 39. De trei zile ne chinuim asa. mananca foarte putin din cauza gatului, Sant disperata va rog sa imi raspundeti ce sa fac!
0
19-12-2016, ora 13:33
Emilika
Nu este medic/terapeut
Emilika
Ma deranjeaza ca nu am ajuns la cultura la care sa nu bagam antibiotice in noi sau, si mai grav, in copii nostri. Partea ce amai proasta e ca recomandam antibiotice pe site fara sa avem studii sau sa fim informati. Multa prudenta va rog, administarrea unui antibiotic cere sa stim care este originea bolii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul