rosu in gat la un baietel de 7 luni

28-04-2010
analuca
Nu este medic/terapeut
analuca
buna am un baietel de 7 luni jumate lam nascut cu o greutate de 3750 si acuma are 7, 300 dar de un timp imi face rosu in gat de mai multe ori acuma ii fac tratament cu augmentin bis sinu stiu dece imi face asa de des rosu in gat stie careva datimi si mie un sfat va rog
12 comentarii
0
29-04-2010, ora 14:09
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
aţi făcut o analiză pentru a vedea ce microb este? şi antibiogramă?
0
01-05-2010, ora 10:36
analuca
Nu este medic/terapeut
analuca
buna nu am facut nici o analiza dr. mia zis cand bate vantu sa nul mai scot afara
0
01-05-2010, ora 11:40
analuca
Nu este medic/terapeut
analuca
daca se poate sami dea un sfat si un dr.
Va rog.
0
03-05-2010, ora 10:53
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E nevoie sa-i faceti un exudat faringian la sfarsitul tratamentului, iar daca iese pozitiv trebuie schimbat antibioticul. Pentru imunitate, puteti sa-i faceti o cura de Bronchovaxon - 1 plic pe zi 10 zilepe luna primavara si toamna.
0
08-05-2010, ora 22:43
analuca
Nu este medic/terapeut
analuca
buna seara am fost la med. de fam. si mi-a prescris un antibiotic augmentin bis si i -am facut tratament 5 zile dupa aceia am mers la control si baietelu a inceput sa se auda o gafaiala in piept si ma trimis la pediatru si acolo ma trimis la spital si am stat cu el internat 6 zile a facut tratament cu oxacilina.
Este posibil sa nu ii fie trecut rosu ingat deoarece el cand facea ii dadea amoxacilina si acum i-am dat augmentin bis.
va rog sa-mi raspundeti la mesaj dr.Ana Maria Slanina.va multumesc
0
12-05-2010, ora 07:38
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Uneori, in urma administrarii repetate, bacteriile nu mai raspund la un anumit antibiotic.La un alt episod de rosu in gat, mai intai recoltati exudatul din gat si apoi incepeti antibioticul, eventual Klacid care e dintr-o alta clasa de antibiotice. Nu orice rosu in gat inseamna infectie bacteriana, uneori este vorba de o viroza.
0
12-05-2010, ora 07:39
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ar fi util si un tratament de stimulare a imunitatii cu Bronchovaxom sau Luivac - o cura primavara si una toamna.
0
12-05-2010, ora 08:52
analuca
Nu este medic/terapeut
analuca
Ea recoltat din gat cand am fost cu el in spital si nu are nimic acum mi-a mai dat un sirop pikovit dar in prospect spune ca se da de la un an in sus ii bun dacai dau si eu nu are nimic? dar pikovitu nui ptr imunitate?o sa merg sai cumpar sai dau ptr imunitate.
dar eu cand mam internat baietelul avea rosu in gat si o gafaiala in piept si dr. mi-a zis ca a racit la plamani este posibil sa mai faca asa?ca dr a zis ca mai face si ea mai gasit la analize o mica anemie si mea dat fier ferrum hausmann si pikovit este bine dacai dau.
si ptr cei pikovit va rog sami raspundeti
0
17-05-2010, ora 22:09
analuca
Nu este medic/terapeut
analuca
buna seara poate sa mi raspunda si mie un dr. cate picaturi de ferrum hausmann sai dau baietelului meu de 8 luni ca un dr. piediatru mi-a spus sai dau 15 picaturi de 2 ori pe zi va rog sami raspundeti ca nustiu daaca ii dau bine
va multumesc
0
23-05-2010, ora 08:14
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pikovit-ul se poate da si sub 1 an in doze mai mici.
0
23-05-2010, ora 08:16
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ferrum Haussman se da aproape obligatoriu de la 6luni, doza de profilaxie a anemiei este cam de 5 pic pe zi, iar pentru tratament se poate merge si cu 30 pic pe zi, in functie de valoarea hemoglobinei si a rezervelor de fier.
0
23-05-2010, ora 08:16
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E util de administrat si viramina C.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  •