Rozacee

11-02-2017
lavinia27
Nu este medic/terapeut
lavinia27
Bună ziua, de ani de zile mă confrunt cu o problemă a pielii. Pe obraji, nas și bărbie am un fel de roșeață cu mici bubițe, dacă le pot spune așa. Tatăl meu a avut și el în copilărie, dar i-a trecut în perioada adolescenței. Eu am tot așteptat să dispară, dar degeaba, nu mă mănâncă, pur și simplu mă deranjează estetic, mai ales iarna, e mult mai evidentă. Pur și simplu m-am săturat de chestia asta, aș vrea să am o piele normală, uneori îmi mai apar bubițe sub piele și pe mâini, iar asta mă deranjează și mai tare. Am luat Aerius, deoarce medicul meu de familie, spunea că am o dermatită de la frig, însă fără rezultat, oricum roșeața este prezentă mereu. Vreau să știu din ce cauză am aceste probleme și ce pot face ca să scap, vă mulțumesc mult!
2 comentarii
1
13-02-2017, ora 08:02
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Mergeti la un medic dermatolog pentru stabilirea diagnosticului si tratamentului.
O zi buna!
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
15-02-2017, ora 16:27
lavinia27
Nu este medic/terapeut
lavinia27
Bună ziua, abia ce am ajuns de la dermatologie, diagnosticul este dermatită atopică și keratoză foliculară rubră, medicul dermatolog mi-a recomandat Elidel cremă, cu 2 aplicări pe zi în prima lună, apoi o aplicare pe zi 2 săptămâni și 1 aplicare pe săptămână pentru cât mai mult timp, peste care se va aplica o cremă emolientă, Atolys gel de curățare pentru igiena corpului, Xerolys plus 1-2 aplicări pe zi, pe corp. Pe lângă ce mi-a recomandat doamna doctor, îmi mai puteți spune ce produse pot folosi, în special un fond de ten care să nu-mi afecteze prea tare pielea, cu ce ar trebui să mă demachiez și dacă mi-a recomandat acel gel, trebuie să folosesc și alte produse atunci când fac duș? Vă mulțumesc foarte mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Progrese recente în managementul rozaceei cu ajutorul compușilor naturali
  •