rubella - mai multe teste rezultate diferite

13-11-2012
MISHlin
Nu este medic/terapeut
MISHlin
buna ziua,
-am si eu rugamintea sa ma ajute cineva urgent cu interpretarea unor analize ca nu mai stiu ce sa fac
1 -la 13 saptamani de sarcina mai precis pe 17.09 am facut testul de rubella ac igg si igm si au venit urmatoare rezultate:

-rubella ac igg(m.r./v.b.)-rubella igg(electrochemiluminescenta)-21.5 ul/ml
indici de referinta laborator (5.00-non reactiv
5.0-10.0 indeterminat
10.0-reactiv)
- rubella ac igm(m.r./v.b.) - rubella ac igm(chemiluminiscenta) - 0.98 ul/ml
indici de referinta laborator (1.1 reactiv
0.9-1.1 indeterminat
0.9 non reactiv)

2 -apoi pe data de 10.10 la indicatia medicului am facut un test de rubbella igg avidity - tin sa precizez ca aviditatea am facuto la alt centru medical si automat din alta analiza de sange rezultat:

rubella igg avidity 21.14% - indici de referinta laborator
-0-30% aviditate scazuta
-30-40 aviditate medie
- 40 aviditate crescuta
3 -apoi pe data de 5.11 am fost trimisa sa repet testul de rubella ( perioada aceasta mare intre analize se datoreaza faptului ca medicul meu ginecolog a spus ca ar fi mai bine sa fac o amniocenteza si automat a trebuit sa astept pana la 16 saptamani, dar cand am ajuns la programare, doctorul mi-a spus ca nu ma poate ajuta cu nimic sa pot afla daca am avut sau nu rubeola in primul trimestru si ce e mai important daca a afectat in vreun fel bebelusul, asa ca m-a trimis la cantacuzino sa repet primele analize)

ac igg rubeola - elisa - 1.01
(interval biologic de referinta kit euroimmun:negativ 0.8;echivoc 0.8-1.1;pozitiv 1.1)

ac igm rubeola-elisa -siemens - 0.64u negativ
(negativ:delta do x0.100
echivoc:0.1
pozitiv0.2

aviditate rubeola :25, 37%
(40% aviditate scazuta
40-60 aviditate echivos
60% aviditate crescuta
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul