rubeola si sarcina (saptamana 26)

22-04-2012
smariana
Nu este medic/terapeut
smariana
Buna seara!
Ce riscuri sunt daca am stat in aer liber 20 de minute la aceeasi masa cu o persoana care avusese rubeola acum o luna de zile, sunt insarcinata in 26 de saptamani.Langa mine a stat sotia lui care nu luase rubeola de la el, deci nu prezenta nici un simptom.Va multumesc anticipat pentru raspuns!
3 comentarii
0
23-04-2012, ora 00:53
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
stai fara teama, nu exista nici-un risc..
0
23-04-2012, ora 17:24
smariana
Nu este medic/terapeut
smariana
Ce riscuri ar exista pentru bb la 26 saptamani? A avut cineva rubeola in sarcina, ce pb ati avut?
Va rog d-le dr. Dragomir daca puteti sa-mi raspundeti!
Va multumesc!
0
25-06-2012, ora 12:12
LorenaG
Nu este medic/terapeut
LorenaG
Am facut rubeola, m-a diagnosticat medicul de joi...am 25 de ani. Pe langa asta ma banuieste de un streptococ pentru reumatism articular acut. Din ce am citit ambele sunt declansate de virusi..sunt in pericol ca ii am pe ambii in acelasi timp..adica fac compliatie..chiar nu stiu ce sa mai cred ?? Sunt disperata ca fac febra de 5 nopti la rand mereu peste 38, 5 temperatura. Iau tratament cu claritromicina si ibuprofen si la nevoie la febra iau si algocalmin..dar simt ca nu ajuta. Nu mai rezist cu atata febra nu reusesc sa ma odihnesc, ma dor oasele ingrozitor, simt ca am ceva in gat, mi se usuca rau nasul si gura..transpir in exces. Astept rezultatele de la o analiza Anticorpi virus Epstein Barr - Ig G si Ig M. Poate sa-mi explice cineva daca trebuie sa ma ingrijorez sau o sa-mi revin de la sine cu tratamentul? Va rog un sfat. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Saptamana 26
  • Vaccinul ROR (rujeolă-oreion-rubeolă)
  •