RUGAMINTE

27-10-2010
iorgaiulia
Nu este medic/terapeut
iorgaiulia
buna seara.in martie anul acesta am fost diagnosticata in urma unui papanicolau cu leziuni intraepiteliale scuamoase cu grad inalt de malignitate(H-SIL) apoi am facut o colposcopie urmata de un ERAD si un chiuretaj biopsic.In urma acestora am fost diagnosticata cu o displazie epiteliala simpla (NIC1-NEOPLAZIE rINTRAEPITELIALA SCUAMOASA CU GRAD JOS DE MALIGNITATE), inclusiv la nivelul marginilor da incizie iar la nivelul jonctiunii scuamocilindrice zona de NIC3(NEOPLAZIE INTRA EPITELIALA SCUAMOASA CU GRAD INALT DE MALIGNITATE).dupa aceea mia fost recomandata conizatia pe care am si facut-o acum 2 luni.in urma conizatiei am primit rezultatul de la anatomie patologica care suna cam asa:FRAGMENT COL UTERIN CU EPITELIUL SCUAMOS DE SUPRAFATA CU ZONE DE ULCERATIE INTENSA ACANTORA SI PAPILOMATOZ, FOCAL PIERDEREA POLARITATI NUCLEARE, HIPERCRONIC SI PLEOMORFISM NUCLEAR IN 1/3 INFERIOARA A EPITELIULUI IN PREZENTA DE CELULE COILOCIT-LIKE IN STRATURILE SUPERIOARE;METAPLAZIE SCUAMOASA A EPITELIULUI GRANDULAR, INFILTRAT INFLAMATOR IN STROMA SI PREZENTA DE GLANULOCITE NEUTROFILE INTRAEPITELIALE.ASPECTUL HISTOPATOLOGIC PLEDEAZA PENTRU DIAGNOSTICUL DE LEZIUNE SCUAMOASA INTRAEPITELIALA CU GRAD JOS DE MALIGNITATE A COLULUI UTERIN.astept raspunsul dvs.Va multumesc
1 comentarii
0
28-10-2010, ora 08:40
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar fi indicat sa consultaţi un chirurg.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.