rugaminte interpretare analize colesterol

15-11-2010
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Buna seara, am urm rez la analize:

Colesterol HDL* 33.90 mg/dl
Optim:60 Risc moderat:40-60 Risc crescut:40

Colesterol LDL* 110.70 mg/dl
Optim: 100 Risc scazut:100-129 Risc moderat: 130-159 Risc mare: 160-189 Risc f. mare:190

Colesterol TOTAL* 167.00 mg/dl Normal:200 Interval de risc:200-240 Risc ridicat:240

Trigliceride* 112.00 mg/dl VAL REF 00.00 - 200.00
imi poate spune cineva ce inseamna HDL mai mic decat val normale (40) si LDL incadrat la risc scazut avand in vedere ca, colesterolul total e in limite normale? Ma aflu in situatie de risc crescut de infarct cu acest HDL?
Va multumesc.
1 comentarii
0
17-11-2010, ora 22:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă MIhaela007,

Colesterolul HDL (High-density lipoprotein) scade sau poate scădea din cauza stresului intens, a sedentarismului şi a consumului de diferite medicamente (androgeni, betablocante, diuretice, interferon, interleukină, isotretinoin, anticoncepţionale etc.), însă scăderea poate fi produsă şi de anumite afecţiuni medicale precum: boala coronariană, colestaza, insuficienţa renală cronică, sindromul nefrotic, diabetul zaharat, anemia de diferite tipuri, hipo şi hipertiroidismul, insuficienţa hepatică etc.
_
NU vă alarmaţi!
Vă recomand să consultaţi un medic internist foarte bun, pentru a fi examinată amănunţit, pentru a vi se face anumite investigaţii suplimentare şi pentru a fi diagnosticată şi tratatăcorespunzător
Sugestie: Mergeţi la un consult la d-na doctor Ţigănişteanu Constanţa (un medic internist mai bun decât dânsa, cel puţin în România, sincer, NU prea cred că (încă)mai există, dar este doar părerea mea susţinută de probe solide).

DR. ŢIGĂNIŞTEANU CONSTANŢA - Medic internist
Tel. mobil: 0751.030.553 (tel. personal)
Tel. fix: 021.313.05.70
CENTRUL MEDICAL EUROSANITY
Calea Plevnei, nr. 44, Sector 1, Bucureşti,
Tel. mobil al clinicii: 0723.313.213
Tel. fix al clinicii: 021/ 311.54.54
_
Consultaţi orice medic doriţi, numai să fie foarte competent şi doritor să vă examineze profund, amănunţit, minuţios sau cum doriţi să numiţi examinarea respectivă, pentru că o examinare rapidă şi de suprafaţă NU va avea şanse mari să descopere cauza problemei dvs.
NU amânaţi consultul medical!
NU vă ignoraţi problema medicală!
Consultaţi medicul în cel mai scurt timp!
_

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fluctuațiile LDL-colesterolului au fost asociate cu reducerea funcțiilor cognitive
  • Colesterolul din ouă nu crește riscul de demență sau Alzheimer
  • Terapia farmacologică pentru creșterea HDL-colesterolului este necesară?
  • Un „vaccin” împotriva colesterolului ar putea preveni afecțiunile cardiace
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  •