Rugaminte posibil diagnostc partial durere stoma citire tomo

26-07-2018
iulian111111
Nu este medic/terapeut
iulian111111
Rog, daca este posibil, cateva idei, recomandari, eventual diagnostic partial, avand in vedere:

1. poze de la adresa : https://imgur.com/a/otYleuM
(poze dintr-o tomografie si o radiografie panoramica)
2. descriere : O durere persistenta de 11 ani, crestere a intensitatii in timp, episoade de durere “pulsatila” acuta in 2015 si 2016, localizata in jurul molarului 4.6. (cel putin aparent). Acest molar a fost devitalizat, obturat, refacuta coroana in 2007, si apoi in 2009, si de atunci am tot avut dureri, mai mari sau mai mici.Medicul curant, pe baza radiografiei panoramice, atat in 2007 si in 2009 a considerat ca durerile raportate sunt nejustificate. Consultat iarasi in 2016 (acelasi medic care a facut lucrarile din 2007 si 2009), pe baza de radiografie panoramica, a considerat nu se explica durerea, totul ok. Cerut o a doua opinie, pe baza radiogr. panoramica, totul ok. Facut si o tomografie in 2017, pe care o cunostinta (oarecum specializata in imagistica medicala, fiind tehnician dentar stabilit in Germania) a prelucrat-o cat de cat.Titlurile pe care le-a dat aceasta pozelor din tomografie, sunt comentarii la pozele de la adresa https://imgur.com/a/otYleuM
Mi-a spus "ceva" de "pierderi osoase"., "parodontopatia", " carie", "canal mandibular bifid, multifid"...

Merci,
3 comentarii
1
26-07-2018, ora 09:07
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Este posibil ca durerea sa fie de la molarul de minte inclus care este in pozitie orizontala si preseaza pe masele din fata.
Va recomand sa consultati un chirurg maxilo-facial.
0
30-07-2018, ora 23:34
iulian111111
Nu este medic/terapeut
iulian111111
Merci pentru raspuns.(free of charge).

Voi incerca sa consult um medic chirurg cu experienta. Banuiesc ca in cazul in care cauza durerii este molarul de minte, imi va recomanda extragerea.
Imi puteti spune, este o procedura de rutina pentru un chirurg experimentat extractia unui molar de minte? N-ar trebui sa-mi fie frica ? -:).

Totodata, recunosc ca am consultat doi medici stoma "generalisti", pentru ca mi-a fost frica de chirurgi. E "convingerea" aceea populara conform careia chirurgul "taie tot".
Astfel, imi puteti spune, daca este posibil, din pozele atasate la https://imgur.com/a/otYleuM, daca molarul de minte 46 poate fi salvat, e bine, n-are de ce sa mi-l extraga, chiar daca lucrarea are vreo 9 ani?. As vrea sa-l "pastrez".
0
31-07-2018, ora 08:02
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Un chirurg bun v-a face toata procedura in 30 de minute.
Dintele 46 pare in regula, nu sunt probleme la radacina lui, poate doar o coroana de acoperire, deoarece am impresia ca aveti doar o plomba pe el.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul