Rupere nev(alunita) | Forumul Medical ROmedic

Rupere nev(alunita)

01-06-2016
alex1876
Nu este medic/terapeut
alex1876
Buna ziua. Am o problema care ma "framanta" de cateva zile. In urma cu 5 zile, mi-am rupt o alunita. Nu s-a rupt in totalitate, ci sta intr-un fel agatata. Problema este ca, imediat dupa accident, s-a innegrit. Banuiam ca se datoreaza faptului ca a sangerat la rupere, si de aceea s-a innegrit. Insa chiar si dupa aceste zile, tot asa a ramas.(plus niste mici pete obscure). Alunita este de marimea unei boabe de fasole, aprox. Zona ce cuprinde alunita ma ustura cateodata. Mentionez ca incepe sa se decojeasca pielea din imprejurul ei.Nu s-a cicatrizat in totalitate. Am apelat la acest forum deoarece momentan nu am posibilitatea de a vizita un medic(nu dispun de asigurare medicala aici, in strainatate). Mi-este teama sa nu dezvolt acea forma de melanom malign.Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
01-06-2016, ora 15:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu sau fara asigurare trebuie sa va vada un dermatolog. Incercati la un cabinet cu plata.
0
01-06-2016, ora 23:13
alex1876
Nu este medic/terapeut
alex1876
Multumesc frumos ptr. raspuns ! Da, aveti dreptate. Dar din pacate apelam la serviciile medicale cand situatia se inrautateste. Vazand ca nu pare asa grav, am zis sa aman vizita la dermatolog.
0
02-06-2016, ora 00:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O crema de galbenele ar cicatriza situatia dar cred totusi ca alunita trebuie scoasa cu totul de catre un profesionist.
Intrebati informativ macar la un cabinet particular cam cat ar costa aceasta procedura.
0
02-06-2016, ora 01:08
alex1876
Nu este medic/terapeut
alex1876
Am folosit Betadine si parca si-a mai revenit cat de cat la forma sa initiala.Multumesc pentru sfat !
0
02-06-2016, ora 01:11
alex1876
Nu este medic/terapeut
alex1876
Nu sunt sigur daca intradevar este o alunita. Nu seamana deloc cu celelalte de pe corp. Aceasta este mai mare si ceva mai obscura. Zic asta, deoarece, am inteles ca se poate confunda cu asa numitul papilom.
0
04-06-2016, ora 01:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
webmedic.ro

Platiti acolo 10 euro si va raspunde un medic. Cel mai bine.
0
18-08-2016, ora 20:10
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
pentru alex1876 Du-te cat mai repede la un medic dermatolog, si un urma unui cnsult cu dermatoscopul, medicul poate sa stabileasca un diagnostic. Din ce am citit am inteles ca este de dimensiunea unui bob de fasole. Eu te-as sfatui sa o scoti chirurgical cu bisturiu si sa o trimiti la examenul histopatologic (biopsie), pentru ca numai in urma acestei proceduri se poate afla daca este periculos sau nu. Multi prefera lasar sau cauterizare insa te sfatuiesc sa nu apelezi la aceste proceduri mai ales la dimensiunile pe care le are si mai spui ca sa si innegrit. Deci in concluzie indepartare chirurgicala cu bisturiu + examen histopatologic (biopsie). numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •