ruptura a tendonului lui ahile

06-12-2012
oana smolian
Nu este medic/terapeut
oana smolian
buna ziua. sotul meu a calcat gresit si a facut ruptura de tendon. i s-a facut film la picior si i s-a spus ca are ruptura a tendonului lui ahile in proportie de 90 la suta. i s-a pus piciorul in ghips pt urmatoarele trei saptamani dupa care urmeaza sa i se faca din nou film.intrebarea mea este daca sa asteptam cele trei sapt sau daca sa se programeze pt operatie.i s-a spus ca probabil va trebui operat. in ce consta aceasta operatie si cam cat timp ii vor trebui pt recuperare?sotil meu e sofer si acum nu poate conduce si ne este tare greu.nu stim ce sa facem, nu stim cat ne va costa aceasta operatie, nu stim in cat timp se va reface, nu stim la cine sa mergem.suntem din timisoara. va multumesc anticipat pt orice raspuns la intrebarile mele.
7 comentarii
0
06-12-2012, ora 13:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Diagnosticul rupturii tendonului calcaneean (arhaic, ""achilean"") este eminamante clinic si in nici un caz imagistic.
Atat imagistica radiologica, cat si cea echografica sau IRM (("RMN") ofera informatii fals-negative, adica induc ideea unei rupturi ""partiale"".
Ruptura acestui tendon este totala sau nu exista, iar tratamentul este, in peste 99% din cazuri, cel chirurgical si este destul de urgent. Imobilizarea gipsata poate fi luata in discutie la varste inaintate, deoarece acest gen de tratament la tineri are reputatia unui grad mare de recidive (re-rupturi).
Prin urmare, v-as sfatui sa consultati si un alt ortoped, care sa va poata diagnostica clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-12-2012, ora 11:32
oana smolian
Nu este medic/terapeut
oana smolian
Buna ziua.Va multumesc pt raspuns.Am fost la un alt dr si ne-a programat pt operatie.Marti il opereaza.Multe multumiri d-le doctor!
0
07-12-2012, ora 11:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ma bucur ca ati rezolvat.
Ne puteti oricand tine la curent cu evolutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-02-2013, ora 10:25
oana smolian
Nu este medic/terapeut
oana smolian
Buna ziua! va multumesc inca o data pt suport. sotul a fost operat, a stat 6 sapt in ghips si acum face fizioterapie. Piciorul mai e un pic umflat dar poate merge fara carje si incet incet isi revine. Operatia s-a inchis f bine, nu sunt probleme si sper ca pana la vara sa se recupereze total. Cu multa recunostinta pt cuvintele d-voastra va urez multa sa natate si tot ceea ce va doriti in continuare sa se implineasca. Respect! Oana.
0
14-02-2013, ora 15:35
stefan7030
Nu este medic/terapeut
stefan7030
Buna ziua!Ma mira faptul ca sotul dumneavoastra a stat cu piciorul in ghips doar 6 saptamani cand normal ar trebui sa stea cel putin 8 saptamani dar nu mai mult pentru ca recuperarea devine mai grea pt ca este afectata mobilitatea gleznei.Eu am fost operat de acelasi lucru in luna august deci am 6 luni de la operatie.Ce tehnica s_a folosit, cea clasica sau cea percutanta?Este bine ca face fizio dar sa stiti ca nu ajuta prea mult sa faca neaparat si cateva sedinte de kinetoterapie.Recuperarea este lunga sa nu se astepte la minuni, lenta, trebuie multa rabdare si perseverenta, atentie sa nu il forteze pt ca exista riscul de re_ruptura. Daca va mai pot ajuta cu ceva astept intrebarile dumneavoastra aici. Sanatate!
0
20-11-2013, ora 15:18
oana smolian
Nu este medic/terapeut
oana smolian
buna ziua.imi cer scuze ca nu am raspuns dar nu am mai intrat pe forum. sotul meu s-a recuperat bine, a facut si 10 sedinte dekineto terapie, si acum pot spune ca e recuperat 99% pt ca nu va mai fi niciodata la fel ca inainte.multumesc pt tot.
0
20-11-2013, ora 15:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Multumim pentru feed-back.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tendinita ahiliana (leziunea la tendonul lui Ahile) - primul ajutor
  •