Ruptura completa ligament talofibular anterior

30-07-2017
Vlad2017
Nu este medic/terapeut
Vlad2017
Buna ziua,
In urma cu 8 saptamani am sufetit o entorsa fara fracturi osoase conforn radiografie. Am fost imobilizat in aparat ghipsat 14 zile urmand apoi doua saptamani de recuperare in orteza mobila si fizioterapie de 10 zile. Dupa alte 2 saptamani persista o durere la palpare si calcat pe picior, fapt care m-a determinat sa fac o ecografie la picior. Rezultatul ecografiei= ruptura completa ligament talofibular anterior.
Va rog sa imi spuneti un sfat fata de o eventuala noua imobilizare in orteza aircast sau altceva.

Multumesc! Sanatate
5 comentarii
0
30-07-2017, ora 13:10
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Noi tratam rupturile ligamentare cu aircast, 6 saptamani zi si noapte. Purtarea ortezei este indicata si noaptea pentru a preveni o miscare involuntara care ar periclita vindecarea. Sansa de vindecare este de peste 90%. Daca durerea persista este indicata sa efectuati investigatii suplimentare pentru a exclude o leziune cartilaginoasa a talusului (noi preferam RMNul insa unii vor CT ca si metoda diagnostica)
0
30-07-2017, ora 14:08
Vlad2017
Nu este medic/terapeut
Vlad2017
Multumesc frumos pentru raspuns!
0
30-07-2017, ora 22:10
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Eu zic sa nu va ingrijorati prea mult. Mergeti la un kinetoterapeut bun si faceti exercitii de proprioceptie si aveti sanse mari ca totul sa fie bine.
0
01-08-2017, ora 17:18
Vlad2017
Nu este medic/terapeut
Vlad2017
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Referitor la orteza aircast, varianta scurta ar fi potrivita sau trebuie cea lunga sub genunchi? Firma distribuitoare m-a intrebat aceste detalii, spunand ca cea scurta( antepicior si glezna) s-ar putea sa nu ma ajute. Va multumesc pentru timpul acordat si vorbele de incurajare. Aceste lucruri fac diferenta cand exista o problema de sanatate!
0
03-08-2017, ora 00:15
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Postati link catre orteze
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa: primul ajutor
  •