Ruptura de ligament încrucișat LCA/Ligamentoplastie | Forumul Medical ROmedic

Ruptura de ligament încrucișat LCA/Ligamentoplastie

14-05-2018
EmanuelaM
Nu este medic/terapeut
EmanuelaM
Buna ziua.
Am 20 de ani sunt din Iași și în urma cu un an am avut un accident rutier pot spune eu destul de grav. Am avut fractura de clavicula si picioarele lezate. Fractura de clavicula s-a vindecat, problema a rămas cu picioarele. Piciorul drept imi fuge când merg mult si trebuie sa ma opresc si sa il deplasez la locul lui. In momentul in care a ajuns la poziția normala se aude un sunet ciudat. Astăzi am fost la un ortoped si mi a spus că am ruptura de ligament încrucișat si se poate rezolva cu ligamentoplastie. Intrebarile mele sunt:
Cat durează recuperarea si cat de greoaie este?
Am sa mai pot folosi genunchiul in regim normal? Practic mult sport si mi-aș dori cel puțin să scap de durere si deplasarea brusca.
Care sunt riscurile?
Ligamentul nou este artificial? Trebuie inlocuit?
Va multumesc!
1 comentarii
0
31-05-2018, ora 23:31
EmanuelaM
Nu este medic/terapeut
EmanuelaM
Up
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK