ruptura de menisc si de ligamente

13-01-2012
anca2894
Nu este medic/terapeut
anca2894
Buna, am 17 ani si practic volei, in timpul jocului am alunecat si am simtit o durere puternica la genunchi, o ruptura. Prima data am fost la urgente unde mi-au pus piciorul in ghips si a stat asa timp de 10 zile si s-a recomandat repaus. Dupa ce am dat ghipsul jos, am observat ca piciorul imi era foarte umflat si la ecograf mi s-a spus ca s-a acumulat mult lichid. La ortopedie mi s-a cerut un examen RMN. Va spun acum care este rezultatul :
1.ruptura totala cronica ligament incrucisat anterior
2. ruptura in 'toarta de cos ' menisc intern;
3. rupturi fibrilare cu bursita;
4. colectie lichidiana la nivelul bursei suprapatelare;
5. ligament incrucisat posterios, ligamente colaterale, menisc extern, cartilaje articulare, tendon popliteu, patelar si cvadricipital intacte;
CONCLUZII:
1. ruptura cronica LIA;
2. ruptura ' bucket handle' menisc extern;
3. rupturi fibrilare muschi vast medial;
4. sinovita infrapatelara.
Sunt foarte speriat si nu stiu daca am nevoie de o operatie, sau daca voi mai putea juca volei... in cazul unei operatii cat timp este necesar repausul? Multumesc!
1 comentarii
0
14-01-2012, ora 11:57
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
imobilizarea cu ghips a fost una total inadecvata, a stricat mult mai mult decat a folosit.
in prima faza ar trebui sa va duceti la un medic ortoped foarte bun in chirurgia artroscopica a genunchiului. RMN ul da o imagine fosrte buna si in peste 90% din cazuri corecta, insa nu inlocuieste un examen fizic amanuntit.
acest tip de ruptura de menisc trebuie operata, o plastie de ligament incrucisat anterior recomandam tuturor pacientilor sub 50 de ani care vor sa mai practice sport in viata lor. recuperarea este de 6-9 luni. fara acest ligament genunchiul este instabil si sansa unei arthroze precoc eeste mare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de menisc - primul ajutor
  •