Ruptura humerus

04-01-2018
Denisa Cocos
Nu este medic/terapeut
Denisa Cocos
Buna ziua,

Am 29 de ani si in urma cu aproximativ 9 ani am suferit un accident la ora de sport care s-a diagnosticat cu ruptura de humerus. Dupa tot procesul de recuperare in momentul de fata inca nu imi pot indrepta mana 100%, imi puteti spune daca aceasta problema se mai poate rezolva? Ce imi recomandati?
Multumesc frumos! :-)
6 comentarii
0
04-01-2018, ora 11:41
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fractura a fost tratata conzervativ sau operativ? cat lipseste din extensia cotului? este bratul dominant?
0
04-01-2018, ora 12:07
Denisa Cocos
Nu este medic/terapeut
Denisa Cocos
Operativ, am avut o tija si un surub la nivelul cotului. Nu lipseste din extensia cotului. La ce va referiti cand spuneti brat dominant? Imi momentul de fata imi folosec mana normal, singura problema este ca nu o pot indrepta 100 %.
0
04-01-2018, ora 12:27
Denisa Cocos
Nu este medic/terapeut
Denisa Cocos
Din cot nu imi permite sa o indrept.
0
04-01-2018, ora 13:19
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
indreptarea cotului este extensia cotului, daca scrieti ca nu puteti intinde cotul inseamna ca lipseste din extensie. cat? 5-10-20-30 de grade?
daca sunteti dreptaci atunci bratul dominant este dreptul (evident daca stangaci atunci stangul). functionalitatea bratului/manei dominate este mult mai importanta
0
04-01-2018, ora 13:47
Denisa Cocos
Nu este medic/terapeut
Denisa Cocos
Nu este bratul dominant. Pana in 10 grade.
Multumesc.
0
04-01-2018, ora 14:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
evident trebuie analizata situatia prin examen fizic si radiologic, insa dupa 9 ani sunt sanse slabe ca acest deficit de functionalitate sa se amelioreze. capsula articulara, ligamentele, muschii s-au adaptat la aceasta situatie. daca este bine tolerabila atunci eu nu m-as aventura intr-o operatie de corectie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: