ruptura LIA

07-03-2011
trandafiralb
Nu este medic/terapeut
trandafiralb
Buna ziua,

In 23.01.2011 am cazut la schi si am auzit o *pocnitura* la genunchiul stang. Am simtit o durere intensa, dar de scurta durata. Piciorul nu s-a umflat si dupa putin timp( aprox 30 min) am urcat din nou pe partie. Nu am simtit nici o instabilitate sau durere. A doua zi dimineata, piciorul ma durea cand ma spijineam pe el. Pana seara durerea a trecut dar nu puteam sa-mi intind si sa-mi indoi bine piciorul ( ma durea si il simtem blocat). Am fost la medic si mi-a pus diagnosticul: sinovita. Medicul mi-a recomandat sa-mi imobilizez genunchiul cu o fasa elastica si sa folosesc Fastum gel sau Nurofen gel si intr-o saptamana voi fi bine. Am primit un diagnostic gresit Dupa doua zile piciorul s-a umflat. M-am gandit ca ar fi bine sa cer parerea altui medic. Am fost si la al doilea medic. Am facut o radiografie si m-a consultat. Din radiografie nu reiesea ca ar fi ruptura LIA. Dupa consultatie medicul mi-a spus ca e convins ca e ruptura LIA si posibil o leziune de menisc - e necesara operatie. Operatia pt Ruptura LIA se poate face la 2-3 luni de la cazatura si tot atunci se poate rezolva si meniscul - daca este cazul. Pana atunci trebuia sa fac fff multa miscare ( inot, bicicleta).

Am considerat necesar sa mai consult un medic si sa fac investigatii suplimentare ( eventual RMN). Am consultat al treilea medic. Diagnostic : leziune menisc - posibil ruptura LIA. Am facut chinetoterapie 2 saptamani. Am inceput sa-mi misc piciorul mult mai bine. Nici acum nu pot sa-l intind si sa-l indoi ca pe celalalt, dar e mult mai bine dacat a fost.Nu-mi simt nici acum piciorul instabil.Rezultatul RMN este :
Aspect ruptura LIA, posibil completa- recomandam coroborare cu consult ortopedic
Intindere LCL, LCM
Degenerare grad II CPMI.
Al treilea medic, dupa ce a vazut CD-ul de la RMN mi-a spus ca e ruptura LIA si leziune de menisc. Mi-a recomandat artroscopie pt menisc - Leziunea de menisc se *rezolva la cald* - adica la putin timp dupa cazatura, iar ligamentoplastia se face la rece _ la 3-6 luni de la cazatura. Am incredere in diagnosticul celui de al treilea medic, dar din pacate nu face operatii nici pt menisc, nici pentru ligamente.

Va trebui sa merg la alt medic.
Imi poate cineva recomanda un medic din Sibiu sau Alba care m-ar putea ajuta?Ma puteti ajuta cu un sfat ?
La cati medici voi mai merge oare?Cat timp mai pot amana operatiile ?Cat de grea e recuperarea dupa ligamentoplastie?

Va multumesc anticipat pt eventualele sfaturi sau recomandari.
3 comentarii
0
01-11-2011, ora 12:55
ligamentoplastie
Nu este medic/terapeut
ligamentoplastie
Recomand - Dr. Roman - Polisano - pentru ligamentoplastie artroscopica. Are foarte multe recomandari bune.

Insanatosire grabnica,
0
18-11-2011, ora 11:59
trandafiralb
Nu este medic/terapeut
trandafiralb
Multumesc!
M-am operat la Polisano - Dr Roman- recomand si eu, tuturor celor care au nevoie de acest tip de operatie, acesta "echipa".

Sanatate tuturor !!
0
14-05-2013, ora 10:06
OBOS
Nu este medic/terapeut
OBOS
Buna ziua!
Am fost si eu diagnosticata cu ruptura completa de LIA, prin examen RMN, dupa o cazatura la ski in ianuarie anul acesta. Am fost trimisa la Sp. Colentina in Bucuresti, la echipa prof. Marinescu si dr. Botezatu. A mai fost cineva operat acolo pt asa ceva din cei ce urmaresc acest forum? Va multumesc daca imi raspundeti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.