Ruptura LIA si menisc

26-01-2018
taitzel
Nu este medic/terapeut
taitzel
In urma cu cateva luni (9-12) mi-am rupt LIA jucand fotbal, in urma cu cateva zile (joi 18 ianuarie) am simtit o pocnitura si nu mai puteam intinde piciorul a ramas blocat, mi-am facut RMN (am sa scriu detaliat jos rezultatul), dupa acest rezultat am mers pentru o consultatie si mi-a spus ca : ruptura LIA, ruptura in toarta de cos menisc intern) Marti 30 ianuarie sunt programat pentru operatie (ligamentoplastie +/- sutura menisc) ideea e ca astazi s-a desumflat tot dintr-o data si nu mai am dureri deloc si pot intinde piciorul normal, care este explicatia ? Vreau macar sa stiu, operatia va costa in jur de 3500$ si macar sa stiu de ce acum nu mai simt durere si pot face intinderea normala a piciorului. Va multumesc

IRM genunchi stang nativ:



Ligamentele colaterale, medial si lateral, tendonul patelar si cel al cvadricepsului sunt fara modificari patologice. Usoara deviere laterala a patelei.
Mica/medie colectie lichidiana la nivelul bursei suprapatelare si intraarticular.
LIP - este in limite normale.
LIA - nevizualizabil - mai probabil ruptura completa.
Menisc intern - important hipersmenal la nivelul corpului si cornului posterior - leziune menisc de tip "bucket handle"
Menisc extern - fara hipersemnal.
Fara modificari de structura osoasa decelabile.
Fara chist Baker.
CONCLUZII:
Leziune menisc intern de tip "bucket handle". Mai probabil ruptura completa a LIA.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de menisc - primul ajutor
  •