ruptura ligament

04-02-2010
voinila miki
Nu este medic/terapeut
voinila miki
Buna ziua,
Acum o saptamana, am cazut pe gheata si m-am ales cu o fisura la maleola externa a piciorului drept. Avand o cizma de gips, ma deplasam prin casa cu carjele. Azi dimineata m-am dezechilibrat si m-am lovit tare la degetul mic de la piciorul stang. Am fost la dr., am facut radiografie si mi-a zis ca nu este fractura, dar este ligamentul rupt, fapt pentru care mi-a legat strans cele 2 degete legandu-le cu un leucoplast. Intrebarea este daca este suficient si cam in cat timp se repara, avand in vedere ca pentru a ma deplasa trebuie sa fortez acel deget care doare f tare. Il pot afecta mai rau?
3 comentarii
0
04-02-2010, ora 19:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In principiu sindactilizarea ultimelor doua degete (legarea impreuna) este suficienta pentru o problema a degetului mic.
Totul trebuie insa judecat in context clinic (examinare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-03-2010, ora 18:34
berilla
Nu este medic/terapeut
berilla
Acum aproape o luna(17.02.) am avut un mic accident la schi si conform celor spuse de doctor-ul ortoped de la mine din oras am ligamentul colateral lateral rupt si posibil si meniscul afectat.Am fost la dansul la un control si mi-a intins piciorul si a apasat pe partea laterala interna a genuchiului moment in care am simtit o durere puternica.Eu nu puteam intinde piciorul la maxim fara a simti durere si nici sa strang genunchiul fara durere.Mi-a recomandat sa il tin imobilizat timp de 3 sapt apoi sa incep sa incep recuperarea.Asa ca m-am conformat si il am deja imobilizat de 10 zile intr-o orteza fixata la un unghi de 15.Am facut si un rmn saptamana trecuta dar nu mi-au parvenit inca rezulatatele.Dr. radiolog de la rmn mi-a spus ca am ligamentul colateral lateral facut franjuri(aceasta fiind exprimarea ei exacta) si ca trebuie sa ma operez neaparat.Intrebarea mea este daca pot face recuperare sa pot reveni la program normal fara sa ma operez?Mi-am propus sa nu fac sport pentru minim 3 luni.De specificat este si faptul ca nu am mai avut nici un accident de genul asta.Ma pot recupera sa mai pot face sport ca inainte.Eu fac parte din trupele speciale ale Politiei si munca mea implica si mult sport.Mai pot juca tenis sau schia peste ceva timp(am estimat eu cam 6 luni de recuperare)sau o las mai moale cu sportul(la nivel de amator)?Astept si parerea dvs
0
14-03-2010, ora 20:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In principiu RMN-ul nu are o prea mare importanta prognostica, examenul clinic fiind cel care determina atitudinea terapeutica.
Prin urmare, o reevaluare clinica va preciza natura sechelelor, gradul instabilitatii articulare, eventuale leziuni de menisc. Abia mai apoi se va putea planifica un tratament de recuperare (kineto-terapie, gimnastica medicala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: