ruptura partiala de tendon achilian

19-12-2009
king9
Nu este medic/terapeut
king9
Buna ziua ! In data de 10.12.2009, in urma unui joc de tenis cu piciorul, am fost la Spitalul Floresca unde mi s-a facut o ecografie si mi s-a pus diagnosticul de ruptura partiala de tendon achilian stang. Mi s-a recomandat atela gipsata timp de 3 saltamani(gheata local), Celebrex 200mg/zi, Clexane fiola de 0, 4 ml/ zi, iar local unguent Lioton gel si Diclofenac 5%.

Am dureri mari in pozitia verticala si cand ma deplasez cu carjele, iar laba piciorului se invineteste.

E normal sa am aceste dureri??
2 comentarii
0
20-12-2009, ora 18:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate pacient,
Diagnosticul de "ruptura partiala" a tendonului calcanean (popular-arhaic, "achilean") este unul inexact. Nu exista rupturi partiale, ci doar totale.
Diagnosticul este exclusiv unul clinic, motiv pentru care echografia nu numai ca are nu valoare, dar mai mult, da de obicei rezultate fals-negative. In Occident nu se mai practica demult echografie in cazul acestor rupturi, tocmai datorita acestui aspect de "ruptura partiala".
Exista dezinsertii musculo-tendinoase inalte, ccare nu se pot incadra in categoria rupturilor tendonului, si care au un tratament 100% conservator.
De obicei ruptura corporeala a tendonului calcanean necesita un tratament chirurgical, care se practica modern prin metode percutanata sau mini-invazive, urmate de reluarea imediata a mersului, sub protectia unor orteze speciale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-12-2009, ora 17:58
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna seara.am mai vb cu d voastra in legatura cu problema mea.de la o ridicatura am simtit o plesnitura fulgeratura intre picioare partea stanga urmata de vreo2 sapt de usturime groaznica la urinare, am fost la fel si fel de doctori dar fara un rezultat sigur.acum mai nou ma doare in sold iar o artera din zona inghinala ce duce catre intestin spre coloana cand ridic piciorul in sus cu genunchiul indoit la fiecare miscare se aude o trosnitura in coloana jos dar simt ca si artera aia ma doare.am fost la doct de fam si a zis sa merg la cineva care..trage oase...iar noaptea cand stau cu fata in sus ma doare coloana in zona lombara jos pana la rinichi.abia ma intorc in pat iar la frig simt o raceala intre picioare a mai zis doctorul ca mai poate fi o ruptura a planseului pelvian dar aia se cicatrizeaza cu timpul.dar cu artera aia si cu trosnitura aia la fiecare miscare ce se aude de tare el nu a mai auzit asa, ce sa fac si ma doare si coloana jos la noada.va rog sami dati un raspuns va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.