ruptura radius mâna stângă

03-05-2013
sofei carmen
Nu este medic/terapeut
sofei carmen
Acum o lună, am căzut şi am fracturat la mâna stângă radiusul.Mi s-a spus că nu am deplasare, mi-a pus un asistent o atelă gipsată, mâna a fost continuu umflată şi nu a putut fi pusă în gips.Am schimbat medicul care după o altă radiografie a spus că nu am deplasare, nu este grav deci să stau liniştită.Am schimbat medicul iar pentru a vedea totuşi dacă este grav, mâna tot umflată, acesta mi-a schimbat atela spunând că a fost foarte prost pusă descoperind mâna strâmbă.A forţat dar se pare că au trecut 21 de zile, nu ştiu ce este sub atelă, dar sunt disperată, dacă am mâna strâmbă, trebuie operaţie?O să ajung la FOIŞOR pentru consult, dar sunt disperată ce mi se va întâmpla?la TG JIU, SECÈšIA ORTOPEDIE DEZASTRU!!
12 comentarii
0
03-05-2013, ora 16:41
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
postati radiografiile ca sa ne dam seama ce fractura aveti
0
03-05-2013, ora 21:36
sofei carmen
Nu este medic/terapeut
sofei carmen
Nu stiu cum sa postez imaginile jpeg cu radiografiile.Puteti sa-mi spuneti?
0
03-05-2013, ora 21:42
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca le aveti in format digital atunci ati facut pasul cel mai important :)
urmatorul pas este sa cautati un site pe net unde puteti posta gratis imagini, mai apoi ne dati adresa unde putem sa vedem imaginile (puteti sa va inspirati din alte postari unde alti pacienti su postat radiografiile)
0
03-05-2013, ora 23:30
sofei carmen
Nu este medic/terapeut
sofei carmen
Am reusit sa postez pozele(sunt facute cu aparatul foto, asa ca rezolutia nu e foarte buna) linkul este
https://plus.google.com/photos/115038779902308073420/albums/5873838714630155329?banner=pwa
Primele 4 poze sunt inainte de a fixa doctorul mana si urmatoarele dupa.
0
04-05-2013, ora 13:45
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fractura pare a fi una simpla de metafiza distala radiala cu dislocatie spre dorsal (Colles' Fracture).
inclinatia dorsala este de aprox minus 10 grade la inceput (normal este plus 10 grade).
Dvs aveti si o variatie anatomica de "ulna plus" (ulna este la fel de lunga, sau usor mai lunga decat radiusul - in mod normal ulna este mai scurta cu 3-4mm), acesta se accentueaza si mai mult din cauza scurtarii relative a radiusului din cauza fracturii.
imobilizarea este total inadecvata. fractura are inclinatie dorsala, nu este facuta repozitia fracturii si este imobilizata cu o atela ghipsata volara (exact pe partea opusa)
calitatea imaginilor nu permite o analiza detailata a procesului styloid a ulnei (deseori fracturata la acest tip de fractura) si a oaselor din incheietura mainii (posibila instabilitate scapho-lunara).
pe urmatoarele imagini se poate observa dislocatia fracturii cu o inclinatie spre dorsal de cel putin minus 20 de grade si o atela ghipsata dorsala (deci pe partea corecta)
acest tip de fractura deobicei se poate trata conzervativ cu ghips daca in prima faza repozitia si retentia cu ghips a fost corecta. cum repozitia a fost inexistenta si retentia a fost total aiurea, dislocatia fracturii s-a marit. acesta se va mari in continuare pana la consolidarea fracturii.
care sunt consecintele? o fractura de radius consolidata vicios intro pozitie de inclinatie spre dosal de minus 20-30 de grade produce o deformitate de tip "baioneta" a incheieturii mainii. varianta de ulna plus se va accentua si ulna va fi mai lunga decat radiusul care are efect negativ asupra articulatiei radio carpale, ducand relativ rapid la artroza si incapacitate de munca.
ce se poate face? fractura nefiind inca consolidata sunt trei variante
1 se incearca desfacerea fracturii, repozitia si stabilizarea cu placa cu angulatie stabila (probabil va necesita atat abord volar cat si dorsal)
2 se asteapta pana la consolidarea totala a fracturii, mai apoi se face o osteotomie de corectie, partea dorsala trebuie ridicata si stabilizata cu un bloc cortico-spongios din creasta iliaca (cel mai des) si stabilizata in pozitia corecta cu placa de angulatie stabila.
3 daca sunteti peste 70-80 de ani si relativ inactiv, se poate lasa si asa, luand in considerare si riscul operator.
0
04-05-2013, ora 23:11
sofei carmen
Nu este medic/terapeut
sofei carmen
Va multumesc mult pentru explicatii.Am uitat sa va spun ca varsta mea este de 42 de ani.Saptamana viitoare o sa ma duc la spitalul Foisor pentru a schimba atela cu una din material plastic(nu stiu denumirea exacta).Am vorbit cu un prof.doctor de acolo, care a fost in perioada asta in Targu Jiu si a vazut radiografiile, acesta explicandu-mi ca ar fi indicat sa se faca operatie dupa o perioada mai mare de timp(6 luni) - pentru a se prinde calusul.
Dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac?
0
05-05-2013, ora 00:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
v-am scris cele trei posibilitati. din moment ce aveti 42 de ani, a 3-a varianta nu vine in discutie.
colegul tinde spre varianta a 2-a. metoda total acceptabila, singurul inconvenient fiind perioada totala foarte lunga de vindecare
0
05-05-2013, ora 01:01
sofei carmen
Nu este medic/terapeut
sofei carmen
Multumesc mult de sfat si va urez un paste fericit.
0
05-05-2013, ora 01:10
sofei carmen
Nu este medic/terapeut
sofei carmen
Am uitat o ultima intrebare: la varianta a 2 cu operatie, trebuie facuta anestezie generala?
0
05-05-2013, ora 10:56
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca se poate rezolva local, fara a necesita prelevarea unei bucati de os din creasta iliaca, atunci poate fi efectuata in anestezie regionala (tip plex brachial)
daca se alege o plastie cu bloc cortico-spongios din creasta iliaca atunci este preferabil anestezia generala
0
01-06-2013, ora 22:03
sofei carmen
Nu este medic/terapeut
sofei carmen
Buna ziua.Revin cu ultimele radiografii dupa ce acum 2 zile am scos gipsul.Ce parere aveti, cum s-a vindecat mana?
https://plus.google.com/photos/115038779902308073420/albums/5884590621408495601?banner=pwaauthkey=CKrLqojg9urF5gE
0
02-06-2013, ora 01:11
sofei carmen
Nu este medic/terapeut
sofei carmen
Cred ca nu ati putut vedea radiografiile si acum v-am dat acceptul pe google plus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: