ruptura tendonului lui archile de 2 luni netratat

11-07-2012
vasalica
Nu este medic/terapeut
vasalica
Buna seara,
In urma cu doua luni mi-am rupt tendunul lui archile am fost la spital unde am fost diagnosticat gresit, mi sa spus ca am ruptura de muschi dupa aproape o luna nu ma simteam foarte bine si am cautat un medic ortoped care ma consultat si am facut un tomograf iar rezultatul a fost ruptura partiala a tendonului. Intreband medicul ce se poate face acesta mi-a raspuns ca numai fizioterapia ma poate ajuta pt operatie este foarte tarziu. In urma cu 3 zile am calcat numai cu virful piciorului pe o scara si am simtit o durere mare sa unflat si este rosu in zona. Acum piciorul este intr-o atela ca sa nu il misc. Intrebarea mea este care ar fi pasi corecti care ar trebui parcisi de acum in colo, o sa ma ajute fizioterapia si nu o sa raman cu defect la mers sau operatia ar fi o varianta.
3 comentarii
1
11-07-2012, ora 09:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu exista notiunea de """ruptura partiala"""a tendonului calcaneean (arhaic, "achilean"); tendonul este fie rupt, fie integru.
- notiunea de ""ruptura partiala""este datorata utilizarii abuzive a echografiei sau a RMN-ului in diagnosticul acestor leziuni. Trebuie sa sa intelegeti ca diagnosticul este exclusiv unul clinic si in nici un caz echografic, RMN sau CT (?????);
- fizioterapia este utila numai dupa cicatrizarea rupturii.
- daca ruptura persista sau daca cicatrizarea se efectueaza vicios (cresterea luncgimii tendonului), interventia chirurgicala devine obligatorie, insa este infinit mai dificila (presupune plastii tendinoase laborioase).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
1
18-07-2012, ora 02:45
vasalica
Nu este medic/terapeut
vasalica
Buna seara.
Va multumesc pentru din suflet pt raspunsul dat, si mai am o intrebare legata de aceasta problema.
Cu fizioterapie am sansa sa nu mai am defect la mers si care este procentajul de a se rupe din nou..




Va multumesc.
0
18-07-2012, ora 09:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles, de fapt, daca tendonul a fost sau nu rupt, care a fost decizia terapeutica etc.
Fizioterapia nu se utilizeaza in rupturile tendonului calcaneean (arhaic, 'achilean'), deoarece nu influenteaza evolutia vindecarii.
In schimb, kineto-terapia este vitala, fara ea nu va veti regasi mobilitatea gleznei.
In cazul tratamentului conservator, la prima ruptura exista un risc de re-ruptura de 10-15%, iar dupa re-ruptura riscul re-re-rupturii este de peste 50%.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: