s-a operat de prostata acum aproape o luna de zile | Forumul Medical ROmedic

s-a operat de prostata acum aproape o luna de zile

04-12-2008
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
problema este urmatoarea: tatal meu (67 ani) s-a operat de prostata acum aproape o luna de zile; operatia s-a facut cu laser, a decurs bine(teoretic) nu au fost probleme, biopsia a iesit negativa; dupa operatia insa, a inceput sa aiba incontinenta urinara; il afecteaza f tare, este o persoana activa, care lucreaza inca, dar a facut depresie; acum 3 zile a inceput sa faca temperatuta mare si frisoane(fara niciun alt simptom), si sa urineze din nou cu sange; urocultura este negativa; medicul care l-a operat nu este in tara, si niciun alt medic din acel spital nu vrea sa-i preia cazul;
ce poate fi? este normal sa apara incontinenta urinara dupa operatia cu laser? este posibil sa fi facut vreo infectie?
va rog sa ne ajutati cu un raspuns;
multumim
4 comentarii
0
05-12-2008, ora 16:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cum e posibil ca nici un medic sa nu vrea sa-l vada?Medicul care l-a operat a mai colaborat in timpul operatiei cu alt medic care a fost mana a doua, banuiesc.Este si acesta plecat?Eu cred ca a facut si infectie daca are temperatura si frison.Trebuie de urgenta sa te intorci cu el l-a spital, vorbeste cu seful de clinica caci trebuie reexaminat si tratat, nu te intoarce sub nici o forma acasa cu el asa cum ai plecat, fara sa rezolvi nimic.Numai bine!
0
05-12-2008, ora 20:04
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
da, problema este ca medicul a operat cu fiul sau, si sunt amandoi plecati;
intrebarea mea era, ce se poate face cu aceasta incontinenta? de la ce a aparut? este posibil sa fie afectata vezica?
multumesc
1
06-12-2008, ora 08:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Prin sfincterul urinar eliminarea urinii e voluntara, controlata de noi.Noi il tinem contractat pana conditiile ne permit sa urinam.Prin interventia chirurguicala pe prostata sau in infectiile urinare acest sfincter controlat voluntar poate fi lezat si bolnavul se alege cu incontinenta urinara.Trebuie sa stai de vorba cu un chirurg urolog si sa te invete ce e de facutExista exercitii perineale ce intaresc muschii planseului pelvin si sfincterul urinar.In strainatate - nu stiu daca si la noi, poate in Bucuresti- pentru rezolvarea incontinentei urinare instalata dupa operatie pe prostata se implanteaza la pacientii peste 75 de ani un sfincter urinar artificial.Acum tu trebuie sa-ti linistesti tatal, daca nu ai fost inca nicaieri si nu ai facut un tratament cu antibiotice mergi la farmacie si cumpara Ciprinol de 500 mg XXcomprimate si da-i un cp. dimineata si unul seara, la 12 ore.Spune-i ca se va rezolva problema lui.Mergi intai tu la urolog, fara el, doar cu biletul de iesire din spital si aranjeaza o consultatie.Mai informeaza-te si pe google "incontinenta urinara".Numai bine!
1
08-12-2008, ora 11:33
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
multumesc de raspuns; s-a internat in spital; speram sa fie bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Simptome frecvente în cancerul de prostată - când mergem la medic?
  • Beneficiile practicării yoga pentru sănătatea prostatei
  •