s-a procedat corect... maseaua nu putea fi salvata?

21-01-2009
florina.
Nu este medic/terapeut
florina.
in urma cu o luna jumate am mers la dentis cu probleme la o masea. in urma controlului mi s-a spus ca trebuie sa imi scoata nervul..mi-a pus tratament dupa care a curatat canalele numai ca un canal cica era infundat si nu l-a putut curata bine..a mai incercat dar degeaba..pana la urma am facut puroi..cand imi punea tratament se umfla si se facea punga pe gingie si mirosea ingrozitor iar cand o lasa fara nimic pe ea nu se facea punguta magica...mi s-a sups ca nu se poate trata si ca trebuie scoasa deoarece acel puroi se va reface...maseaua a mai fost plombata de 2 ori si acum aveam o gaura destul de mare.intrebarea mea este daca s-a procedat corect...daca nu putea fi salvata.am 2 zile de la extractie dar totusi pentru linistea mea vreau sa stiu...
3 comentarii
0
23-01-2009, ora 10:33
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna ziua!
Stiti vorba aceea: "daca.si cu parca"? La ce mai foloseste acum daca deja ati facut extractia? Nu aveti de ce sa va suparati?
Este foarte greu de spus daca se mai putea trata sau nu fara radiografie. Trebuie vazut cat de mari erau complicatiile parodontale apicale (adica infectia de la radacina), despre ce masea este vorba, era afectata una sau toate radacinile, ce tratamente ati facut (daca ati luat antibiotice, cat, ce substante s-au folosit pe canale).etc.
Cred ca ar fi mai constructiv sa va ganditi acum cum sa o inlocuiti si sa umpleti golul ramas. Numai bine!
0
08-02-2011, ora 14:26
gotu
Nu este medic/terapeut
gotu
mi-am facut o extractie acum o saptamana la dintele din fata, pentru a -mi putea face o coroana.
cand m-am dus la control s-a constatatat ca aveam puroi?
oara antibioticele ma vor ajuta sa scap de puroi, fara a fii nevoie de o rezectie?
0
08-02-2011, ora 20:53
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Banuiesc ca dvs spuneti ca vi s-a scos nervul, pt ca nu se poate face rezectie la un dinte extras. Si raspunsul la intrebarea dvs este nu. Antibioticele nu va ajuta sa scapati de puroi, trebuie inlaturata cauza (adica puroiul)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •