S-a spart prezervativul | Forumul Medical ROmedic

S-a spart prezervativul

24-10-2013
Anna33
Nu este medic/terapeut
Anna33
Am si eu o problema..S-a spart prezervativul in timpul actului..am observat repede( mai putin de 1 minut). Nu a ejaculat iar eu nu sunt in perioada fertila. Exista sanse sa fiu insarcinata? Ce ar trebui sa fac?
PS: Am gasit intrebari de timpul acesta pe forum dar nu am gasit nici un raspuns..
14 comentarii
0
24-10-2013, ora 18:43
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
daca nu-ti doresti copii, dute la farmacie si cumpara pastiluta de a doua zi...decat un avort mai bine o pastila sa fii sigura si scapi mai ieftin din mai multe puncte de vedere...
0
24-10-2013, ora 20:57
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Si o dereglare hormonala pe nu stiu cata vreme cu alte efecte secundare...
0
24-10-2013, ora 22:10
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
da asa e depinde de organism poti avea o dereglare...dar haide sa nu uitam ce se poate intampla daca o fata de 18ani, pun, ajunge sa faca avort, ptr ca are o sarcina nedorita, poti muri pe masa de avort, poti ramane fara un organ din tine, poti sa numai faci copii, poti sa ramai cu o depresie sau altceva...asa ca cine nu doreste o sarcina...are de ales...asa ca tot la pastiluta raman, eu am luat si nu am mai patit nimik, sa fim seriosi, de la anticonceptionale sa murit da de la pastila de dupa ink nu am auzit...
0
24-10-2013, ora 22:38
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
cum poti sa-i spui sa ia pastila de a 2 a zi, cand ea spune ca nu era in perioada fertila?? pentru ce? daca asa este, atunci nu e niciun risc. totul e sa fie sigura ca nu era in perioada fertila. mai bine da detalii cu privire la ciclu (durata, daca e regulat sau nu, si in ce zi ai avut contactul etc)
0
25-10-2013, ora 08:08
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
odata ce a scris aici mesajul poate nici nu e sigura de ceeea ce a calculat plus ca poate numai folosea prezervativ...si cate cazuri nu au fost si cu calcule si cu multe alkteke au ramas insarcinate fara sa vrea...asa ca mai scutiti ma unele de comentarii...trebuia sa ii dai tu detalii despre ciclu...eu nu i-am spus sa ia o mana de pastile si sa se arunce de la etajul 10, eu i-am spus ca daca nu e sg mai bine ia o pastila pa care probail o foloseste chiar si o data in viata, de pastila asta va e frik la unele, da de rahaturile de anticonceptioanle, care face si victime, alea sunt bune...
0
25-10-2013, ora 08:35
Anna33
Nu este medic/terapeut
Anna33
Am facut cu o saptamana inainte de ziua in care trebuie sa imi vina ciclul. Il am regulat.
0
25-10-2013, ora 10:31
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Anna33, nu ramai insarcinata in circumstantele prezentate de tine si sa nu cumva sa iei pilula de a doua zi.

Nu te mai stresa degeaba.

@ionela83, pilula de a doua zi se ia doar in cazul in care are loc ejacularea in interior, in perioada fertila.
Anna33 chiar nu are niciun motiv de ingrijorare.
0
25-10-2013, ora 11:14
Anna33
Nu este medic/terapeut
Anna33
Multumesc Otilia!
0
25-10-2013, ora 18:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ionela83

Pastiluta de a doua zi, cum straniu o numesti tu (schimbandu-i prin cuvant sensul - cum prin avort parca nu se mai intelege "ucidere premeditata de prunc, facuta de 3 persoane: mama, tata, doctor" - e asa un cuvant care iti sterge mintea), de parca ar fi o bombonica, provoaca tot avort, pentru cultura ta generala, in cazul in care oul zigot s-a format. Urmarile avortului, in orice etapa a vietii, sunt extrem de nefaste si sunt pe viata: boli personale sau ale copiilor, ale sotului, saracie, probleme in familie, certuri, alcoolism etc.

Pe langa acest lucru, pastila de a doua zi este o adevarata bomba de hormoni care o poate deregla din acest punct de vedere pe o perioada indelungata.

Fata de 18 ani care nu doreste sa faca avort si nu doreste sa ramana insarcinata, traieste in curatie. Si se poate opune la orice ora din zi si din noapte poftelor barbatului pe care iremediabil, majoritate "feteler", le lasa sa primeze, in defavoarea pruncilor nevinovati care ajung sa fie avortati.
Pentru ca sunt mai importante poftele care tine cateva minute decat viatile nevinovate.
Ti se pare firesc la mintea si la varsta ta acest lucru ?
E chiar asa de complicat sa spui "nu" ?

P.S.: Fii tare atenta la ce sfaturi dai in viata, si pune-ti mintea la contributie daca faci bine sau faci rau cand le dai. Caci, la un moment dat se intorc impotriva ta. Spunand cuiva sa ia pastila de a doua zi e ca si cum o indemni sa faca un avort: lucru care este un pacat foarte grav. Mai bine taci decat sa faci un lucru care pe viitor iti va dauna tie.
0
26-10-2013, ora 09:08
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
clara te rog frumos ca aici numai e vb de religia ta cu care vii aici sa imi explici, in zilele de azi fetele isi incep viata sexuala la 13 ani, raman gravide si dinasta si casele de copii sunt pline cu copii abandonati, cu copii cu handicap din pacate, ptr ca au incercat fek de fel de metode ca sa faca avort, din lipsa de bani si din lipsa de cunostinte, au umplut tara asta de copii...nu-mi spune tu mie de pastila de a doua zi ca eu am luat si nu am mai patit nimik, ...asa dupa tine nu stii ca pana la urma e pacat si prezervatuvul sa-l folosim, de ce pocaitii nu folosesc nimik si au familii instarite, crezi ca femeia nu calculeaza zilele fertile, numai ca nu intotdeauna se potriveste socoteala de acasa cu cea din targ, dinasta fac cate 10 copii cel putin, stiu prea bine ca orice metoda contraceptiva, nu este accptata...dar daca am gandi toata tara asta ca tine, ne-am umple de copii nedoriti, am fi prima tara la nr de avorturi..chiar imi vine sa rad la mesajul tau, fara suparare, dar esti o persoana cu multe complexe, nu esti in nici o masura sa scrii comentariul de mai sus...nu am stiut ca pot face un pacat asa mare ca am recomandat o pastila)))))eu spun ca tu ar trebui un pic sa te gandesti mai mult cand dai asemenea sfaturi, eu sunt constienta in ce spun si stiu ca nu am gresit cu nimik...
0
26-10-2013, ora 14:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ionela83

Tocmai am vizitat un astfel de orfelinat saptamana aceasta.
Cunosc care este situatia si am suferit o data cu acei copii.

Acum daca tu stii atatea lucruri, poti sa ne povestesti unde se afla sufletele copiilor avortati de fetele care fac sex de la 13 ani in sus si de toate femeile (ucisi de medicul ginecolog, prin pilula de a doua zi sau prin alte mijloace criminale...). Cunosti ?

Iti pun aceasta intrebare ca sa comparam situatia lor cu situatia de la casa de copii, sa cercetam unde e mai bine, unde e mai rau. Sa nu ne lasam prostite, ca fete, la fiecare pas de baieti sau de instinctele sexuale proprii.
Iti dau doar un indiciu: sufletele copiilor ucisi prin avort NU se afla in Rai. Unde se afla ?
Intreab-o pe mama ta daca nu stii. Intreab-o daca a facut avorturi.

Nu ti-ai pus niciodata intrebarea de ce problemele tale s-au ivit la o varsta atat de frageda ?
0
26-10-2013, ora 18:30
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
da, problemele mele au venit la mine din cauza mea, din cauza ca nu-s acasa si multe altele...dar problema mea e o nimik toata, de fapt nici numai am vreo problema, dar oricum e ceva infim fata de probleme altor oameni pusi la grele incercari,...eu cred ca tu intelegi grsit ce am spus...eu sunt total impotriva la un avort, dar numai si numai daca e facut deja cand e maricel, gen de te duci le medic si faci avortul cand sarcina deja e avansata chiar si o saptamana...dar gen sa iei o pastila care sa te pazeasca de o sarcina nedorita ptr mine sincer, nu are nici o leg cu un avort, ptr ca dupa ca omoram o celula, ceva mic care ptr mine nu are viata, asa nu am mai folosi nici o metoda contraceptiva, ptr ca si efectul anticonceptionale e la fel ca pastila asta...deci ma repet, ptr mine pastila de dupa nu e o pastila care iti provoaca un avort, ptr ca nu consider o sarcina, sa fim seriosi am avansat in lumea asta, si asta nu degeaba!decat sa fie nascut si aruncat la toaleta de niste mame nebune, sau chinuit etc mai bine luata pastila de a doua zi si gata...uite ca eu am luat pastila de a doua zi, si dupa ce spui tu ar trebui cand ma duc la preot sa ma spovedesc de ce am facut, , , dar cum eu nu o consider deloc o greseala, atunci nici nu am sa spun asa ceva la preot...Si Da, mama a facut avorturi din pacate, dar decat sa fi fost la masa 6 si sa suferim si mai mult fata cum am suferit 4, asa ca pana la urma, asta e ce a facut, nu a facut numai ea si totusi sunt sg ca o sa ajunga in rai, in ciuda a ceea ce a facut!!!Dar ma repet, fiecare gandeste cum vrea are tot dreptul, dar dupa cum am spus, constiinta mea e curata, ptr ca gandim total diferit si in continuare sustin pastila decat familii terminate de durere, de venirea unui copil nevinovat in viata lor si care nu e bine primit...
0
26-10-2013, ora 20:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ionela83

In viata nu trebuie sa gandim din capul nostru, ci trebuie sa ne insusim niste cunostinte de baza.
"Gandim din capul nostru" doar daca o anumita fapta e buna sau e rea. Si alegem intotdeauna sa o facem pe cea buna.

Ca daca facem rele, mai tarziu avem probleme.

De ex: Vrem sa raspundem la intrebarea: Cand viitorul copil are suflet ? La 1 zi, la 3 zile, la 5 zile, cand ? Ne informam. Nu ne imaginam. Imaginatia e o forma de pacalire demonica. Te-a pacalit "cineva" sa iti imaginezi ca doar inainte de 7 zile, ar fi corect si fara pacat sa il omori. Ok ?

Daca dam un simplu Search pe Google gasim ca si teoretic si practic, sufletul copilului apare fix in milisecunda in care celula femeiasca (ovulul) se uneste cu celula barbateasca (spermatozoidul). Nici o clipa mai devreme sau mai tarziu.

Pilulele astea (pilula) ce fac de exemplu ?

Actioneaza asupra ţesutului mucoasei uterine, care se subţiază, având loc atrofierea glandelor, reducându-se astfel resursele de hrană (glycogen) pentru copil (inhibarea implantării, deci efect de avort timpuriu); astfel, fetiţa sau băieţelul conceput moare de foame, în timp ce mama sa poate că râde, mănâncă, se plimbă sau participă la vreun eveniment... Fiind eliminati direct in wc-u fara ca mama sa stie.

Trupurile lor sfarsesc deci la closet sau la gunoi : (, dar ce se intampla cu sufletele. Pentru ca sufletul este nemuritor.

Sufletele micutilor, abia conceputi si fara pacate:

Nu se duc nici in Rai.

Nu se duc nici in Iad.

Se duc intr-un loc in care nu este lumina, unde sufera. Nu este aceeasi suferinta pe care o au sufletele in Iad, dar ei sufera acolo, pentru ca nu sunt la bine. Pentru ca nu sunt la lumina, pentru ca nu sunt langa Dumnezeu. Sunt private de orice forma de iubire.

Si din locul acela, cer dreptate in fata lui Dumnezeu si cer ca parintii lor sa fie pedepsiti pentru ca i-au privat de lumina, de Dumnezeu de sansa la o viata.

Inteles ?

Din aceasta cauza, ce se intampla ? Pentru ca parintii obisnuiesc sa treaca repede peste nefericitul eveniment. Tu daca ai luat o data pilula de exemplu nici nu stii daca ai facut un avort timpuriu sau nu. Nici nu stii ce sa spui odata la un preot, cand o sa mergi la spovedanie.

Acele suflete care sunt pururi vii, cer razbunare. Parintii nefacand nimic pentru ele, nu tu rugaciune, nu tu milostenie, nu tu spovedanie, nu nimic, Dumnezeu care vrea care este iubitor si vrea ca toti sa ne mantuim, ingaduie sa se imbolnaveasca unul sau mai multi dintre ceilalti copii nascuti, sau ingaduie saracia, certurile in familie, moartea mai devreme a unui parinte, alcoolismul, divortul etc. De ce ? Pentru ca daca au incalcat porunca si nu au vrut sa se mantuiasca prin ascultare, se mantuiesc prin suferinta.

"Decat sa fie nascut si aruncat la toaleta de niste mame nebune", e mai bine ca persoanele sa traiasca in curatie. Ca sa nu ramana insarcinate cand nu a venit vremea.

Daca tu te duci intr-o zi la preot si nu mentionezi acest pacat cu pastila care posibil/sau nu sa fi produs un avort timpuriu, ca asta a fost scopul pentru care ai luat-o:

a. indoite iti vor fi pacatele
b. daca te impartasesti, te imbolnavesti. Cei care se impartasesc fara sa marturiseasca cu buna stiinta pacate, incep sa aiba probleme grave. Impartasania nu e joaca.

Din propria ta viata ("mama a facut avorturi") rezulta ca voi cei 4 nascuti ati avut de suferit, din diverse motive care sunt subsidiare. Motivul de baza fiind strigatele fratiorilor vostri care se afla inca in intuneric si pe care nu ii iubeste nimeni, pentru care nu se roaga nici un membru al familiei.

Acum ia-o invers. Pune-te in postura lor si imagineaza-ti ca stai zile si luni in sir intr-o camera in intuneric. Ce faci ? Trimiti raze de lumina si de iubire catre parintii care te-au omorat ? Gandeste-te. Nu ii "parasti" la Dumnezeu ?

Zici ca esti sigura ca mama ta o sa ajunga in Rai. In Biblie scrie clar ca "ucigasii, curvarii, preacruvarii, vrajitorii etc" NU ajung in Rai. Hristos, care este Fiul lui Dumnezeu s-a coborat pe Pamant si ne-a dat invatatura. Noul Testament. Nu putem sa zicem ca "nu am stiut".

Si repet: fiecare nu gandeste cum vrea si cum are dreptul, ci trebuie sa se informeze pur si simplu corect. Viata pe pamant este scurta, dar mergand dupa gandirea proprie si necunoscand regulile de baza risti sa iti pierzi mantuirea sau viata vesnica.

P.S.: Nu am vazut in viata mea familie cu copil terminata de durere, dupa ce s-a nascut copilul.
Copilul e darul lui Dumnezeu. Acolo unde este lasat sa se nasca, Dumnezeu ii ajuta pe parinti cu Harul Lui. Copilul si familia respectiva nu o sa moara niciodata de foame.

Dar daca intr-adevar nu iti permiti 100 % sa faci copii, atunci esti obligat sa traiesti in curatie.

O sa imi raspunzi rapid: nu, ca folosesc prezervativ. Si eu o sa iti spun: nu folosi, pentru ca tot Dumnezeu a lasat ca in timpul actului de dragoste dintre soti sa se faca anumite schimburi de substante intre corpurile celor 2, schimburi care regleaza dpdv hormonal si organismul sotului, dar si organismul sotiei. Prezervativul nu lasa aceste schimburi si te trezesti cu depresii sau anxietati sau alte dereglari si nu iti stii de unde provin. Incepi sa te tratezi de nervi, dar nu de cauza.

Mama ta si tatal tau sa faca Canonul pentru pruncii avortati, este o rugaciune f frumoasa, daca nu au si conditii materiale sa faca milostenie. Daca ei nu sunt deschisi la asa ceva, fa tu pentru fratiorii tai (de 40 de ori), in locul parintilor, si fie-ti mila de ei pentru ca stau de "atunci" in intuneric. Trebuie sa te gandesti in fiecare zi la ei cu dragoste si sa nu ii uiti.
0
26-10-2013, ora 22:24
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
ce ai scris deja stiam, dupa cum am mai spus stiam ca e interzisa orice forma de protejare, dar sa frim realisti, eu nu iau anticonceptionale de frik, dar e plina lumea asta de femei care le consuma si nimeni nu se mai gandeste ca e pacat...si daca e pacat si de avort si de faptul ca apelam la fel de fel de metode contraceptive, atunci afla ca in iadul e mai populat decat in rai, ptr ca nu cred, doar una la 1000 cum esti tu, sa nu fie femeie care o data in viata sa nu fi apelat la prezervativ, medicament si chiar si avort...si da am vazut multe familii distruse din cauza aparitit pe nepregatite a unui prunc, a unui prunc care a fost crescut fara iubire si numit tot timpul bastard ptr ca nu avea tata!!fiecare gandeste cum vrea si ce ai scris tu nu mi-a schimbat gandirea nici 1% ptr ca eu nu cred in ce ai scris, dupa spusele take sincer ar trebui sa ma culc cu barbatul meu o data pe luna de frik ca in rst sa nu fac copii, pai iti dai seama ca daca am face asa ceva in lumea asta sar distruge si familii si tot, vrei nu vrei organismul are nevoie si chiar daca nu accepti si medicul recomanda nu o data chiar de 2 ori pe zi:))))))))deci in concluzie, daca ar fi dupa ce scrie in biblie sa nu dam nimik afara...ar trebui sa ma culc cu el de 2 ori sa zicem pe luna si care o zi ma doare capul :)))na ce sa spun, da dupa ce am vazut la tv acum nici preotii numai tin cont de asta numai vb de calugari sau unele calugarite care uita in ce loc se afla...frumos cum gandesti dar in secolul nostru ce gandesti e egal cu zero si esti constienta ca ce spui nimeni nu asculta...nimeni nu se mai informeaza corect in zilele de azi ptr ca o viata avem si vrem sa o traim dupa propriul nostru plac, fara prea multe reguli...repet, ai scris lucruri adevarate, dar fara puterea asupra mintii mele, raman la ideile si conceptiile si nu ptr ca nu-s credincioasa, eu am o vb sunt credincioasa dar nu-s bisericoasa.fiecare cu conceptiile si chiar am un preot duhovnic cu care ma sfatuiesc foarte mult si apropo nu-s maritata si traiesc in pacat de 9 ani, stie asta preotul si intradevar ne-a sfatuit sa ne casatorim sunt constienta de pacatul care-l fac dar nici nu vreau sa regret mai tarziu, prefer sa mai ast un pic, dar preotul nu a mai deschis biblia sa ne explice cum sta treaba dupa biblie, ptr ca si el este constient ca in ziua de azi nimeni numai respecta cartea sfanta, nici sotia lui poate...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: