S-a vindecat careva de malabsorbtie intestinala dobandita?

01-09-2010
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
S-a vindecat careva de malabsorbtie intestinala dobandita (nu ereditara) cauzata de intolerante alimentare? Stie cineva vreun remediu in afara de dieta care exclude alimentele alergene? Am intoleranta (dovedite prin analize specifice) la oua, lactate, legume si fructe (fructoza). In afara de cartofi, carne si orez nu am ce manca...si asta de 3 ani. Orice sugestie este binevenita. Multumesc!
4 comentarii
0
13-10-2010, ora 20:22
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Glutamina luata zilnic cand ai matul si stomacul gol - de pilda seara la 10 daca ai luat ultima masa la 6. Este o mana cereasca pentru mucoasa gastrica si intestinala, doar sa intre in contact direct.

probioticele fara urme de lactate si in special lactoza,

argila, usturoiul. Impreuna cu probioticele ajuta la reglarea florei tubului digestiv.

mai era si dieta aia ce permitea consumul doar a anumitor carbohidrati pentru o perioada - Specific Carbohydrates Diet. - cauta SCD pe gogu.

Eliminarea oricaror urme de produse din grau, permeabilizeaza matul.

Poti folosi si canepa seminte sau faina, este un aliment nealergenic si foarte hranitor.
Mai sunt si alte seminte, in special de in si salvie ca au omega 3.
Inul este dat naibii, formeaza un film protector pentru mucoasa intestinala. Doar sa nu fie expirat. uleiul nu este o solutie viabila.

Spor.
0
13-10-2010, ora 20:23
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ahhh, orez, cartofi, porumb si alte surse de amidon nu sunt compatibile SCD. Fara !
0
18-10-2010, ora 21:33
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Multumesc tare mult pentru raspuns, nu credeam ca o sa fie vreunul, la noi mai rar se ajunge la diagnosticul asta, marea majoritate a medicilor iti spun ca ai colon iritabil si, la revedere... O sa tin minte sugestiile!
Sanatate deplina si sper sa ajungi sa postezi ca viata e biutiful! :)
Multumesc!
0
12-08-2018, ora 15:43
Flory777
Nu este medic/terapeut
Flory777
Si eu am intoleranta la glucide, carbohidrati, la muraturi, acru in general, la unele fructe acre, cum se trateaza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Malabsorbtia

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: