S. haemolyticus genital

12-06-2012
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Buna seara.
De aproape un an ma confrunt cu prob genitale plus inca multe altele legate de organele reproductive(asa ca S.O.P; uter bicorn, urinari frecvente si dureri pelviene). Dar tratamentul care il am prescris acum este pt aceasta infectie S. haemolyticus. Nu am idee de unde o am pt ca nu am avut relatii inca cind m-am imbolnavit, dar si acum le am protejate, de doar 2 sapt le-am inceput, mancarimile avindu-le de un an. Medicul mi-a zis ca vine din alta parte, poate de la prob cu gatul avute cindva si intradevar am avut prob cu tusa cind eram mica ani imprejur si nu mai trecea. Am luat mai multe tratamente pt infectii genitale si pt vezica deja acest an printre care si antibiotice si deja ficatul ma doare.
Analiza e urmatoarea:(prima va fi din uretra, a doua cervix)
Frotiu urogenital:
leucocite - uretra-0-5; cervix- 40-45
epiteliu - 0-5; 10-15
microflora- neg; coci
trichomonade - neg; neg
gonoccoci- neg; neg
gardnerella; neg; neg
candida - neg; neg
Bast. Doderleini - lipsesc in campul de vedere.
Si CULTURA:
amoxicilina- S
oxacilina- S
cefazolin-S
cefuroxim- I
cefotaxim- R
Ceftriaxon- I
amikacina- S
doxiciclina- R
eritromicina- R
claritromicina- R
azitromicina- R
moxifloxacin- S
levofloxacin- S.
Tratamentul mi l-a recomandat urmatorul: Serata, LEvoximed, Apa fluconazol, Hexicon(ovule).
Dar problema e ca acelasi tratament eu l-am mai luat cu juma de an in urma(exceptie ca erau alte ovule si pastile fluconazol de alt fel), atunci nu era exact aceeasi analiza, aveam inca si candida si nu aparea acest microb de acum. Dupa ce il luasem s-a schimbat atunci situatia doar un pic, mancarimi nu aveam asa puternice. Mi-e frica ca sa nu am deja rezistenta la acest antibiotic. Nu era posibil oare altceva sa imi dea din cele la care microbul e sensibil? medicul a specificat ca imi da acelasi pt ca e cel mai putin toxic si are sensibilitate buna. E destul de scump tratamentul si nu vreau sa ma intoxic iar cu antibiotic daca nu ar avea efect. Va rog un sfat. Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
13-06-2012, ora 15:55
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Tratament trebuie sa iei, pt ca sa dispara infectia. In mod normal ar trebui sa urmezi tratamentul prescris. Trebuie sa discuti cu medicul care te-a consultat si poate sa-ti recomande analize pt a vedea dc acest antibiotic este sau nu rezistent. Nu-ti putem recomanda noi ce sa ti administrezi, numai medicul care te trateaza poate. Incearca sa-i explici medicului fricile tale si sigur veti gasi o solutie.
0
13-06-2012, ora 18:58
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Multumesc pt raspuns. Nu am rugat sa mi se recomande aici tratament. Doar vreau sa stiu daca nu e posibil ca organismul sa se deprinda deja cu un antibiotic luat odata si acum acelasi medicament sa fie ca nu mai are efect asupra infectiei. Eu oricum voi lua tratament, fie acest antibiotic, fie altul pt ca ma deranjeaza infectia destul de tare, doar ma intreb ceea ce am intrebat mai sus. Oricum niciodata nu administrez ceva fara sa mi se recomande de medic.
p.s. ataca mult ficatul aceste antibiotice?
0
13-06-2012, ora 21:51
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Can iei un antibiotic poti lua un protector pt stomac si poti incerca si un protector hepatic. Cu siguranta este indicat asa. Este posibil sa nu mai aiba efect, asa cum explici tu; poti incerca ca sa fi sigura, un nou set de analize pt a vedea la ce tip de antibiotic este rezistent sau nu, si apoi tratamentul corespunzator. F important-infectia trebuie tratata iar antibioticul sa nu-l iei fara prescriptia curenta a medicului. Sanatate multa!
0
14-06-2012, ora 11:46
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
pai mai sus este scrisa analiza asta care arata la ce este sau nu rezistent si LEvoximed face parte din cele la care infectia e sensibila, nu are rost s-o repet. Nu cam inteleg dc anume s-a ales din nou acelasi luat o data, pe cind sint 5 in lista cu sensibile. Pt ca e mai putin toxic mi-a lamurit medicul.
Nu, antibioticul nu il iau fara medic niciodata, imi ajung probleme.
Mi s-a indicat pastile Serata pe langa antibiotic si antimicotice.
Multumesc pt rs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.