Sa continui administrarea de microgonon?

23-06-2007
bisra
Nu este medic/terapeut
bisra
buna ziua!Am o mare nelamurire:
Am 29 de ani si iau anticonceptionale de la 17 ani(microginon).Am facut o pauza de o luna in 2003, nu am avut atunci menstruatie si in urma unui tratament medicamentos ciclul a revenit.Tot de atunci, la recomandarea medicului, nu am mai facut nici o pauza.Luna aceasta aproape nu am avut menstruatie( a durat cam 5 ore, dar a avut o consistenta normala).Pana acum am avut un ciclu regulat, de4-5 zile.Este normal ce se intampla?Credeti ca luna viitoare menstruatia va reveni?Sa continui administrarea de microgonon?Va multumesc
4 comentarii
0
23-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Da, este normal în condiţiile în care luaţi anticoncepţional de mult timp.
2. O singură picătură de sânge înseamnă menstruaţie normală în codiţia de mai sus. Probabil că ciclurile viitoare vor fi cam la fel.
3. Decizia de a continua sau nu este NUMAI de competenţa dv: cereţi doctorului dv informaţii despre benficiile şi riscurile tratamentului şi puneţi-le în balanţă.
0
24-06-2007, ora 00:00
bisra
Nu este medic/terapeut
bisra
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Sfatul dvs. m-a linistit si voi tine cu siguranta cont de el.
0
16-02-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
buna, si eu iau microginon de circa 3 ani.Ma simt bine si vreau sa te anunt ca si eu la inceputul administrarii am avut probleme de genul ca nu am avut sangerare (menstuatie) cam 2-3 luni.Dupa a revenit menstruatia si totul decurge normal.Diferenta de la o luna la alta este abundenta sau nu a sangerarii.In rest totul este normal.Ce nu stiu insa daca, in timp, dupa administrarea de microginon se va lua in greutate. Poate imi poate da cineva acest raspuns.Ma intereseaza daca dupa o perioada indelungata se schimba greutatea.Muktumesc
0
26-05-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
dupa administararea lor timp de 4 ani poate determina luarea in greutate?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •