sa fac vaccinul pneumo 23?

23-03-2011
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
Buna..simona sunt! racesc mereu, am un astm bronsic, fac mereu amigdalita si mi s-a recomanmdat acest vaccin! Eu nu am facut nici un alt vaccin din clasele generale, cu antigripalul nu sunt de acord iar cu acesta nu stiu ce sa fac! UN SFAT, VA ROG!
Am citit sfaturi si pro si contra acum nu prea stiu ce sa fac...
MULTUMESC!
3 comentarii
0
24-03-2011, ora 14:46
carmen dicu
Nu este medic/terapeut
carmen dicu
Draga Simona, eu am facut mereu bronsite. Prima data fati un exudat faringian pentru a vedea daca nu esti purtatoare de un streptococ sau un stafilococ.Pentru orice eventualitate fa si un ASLO si PROTEINA C REACTIVA.Acestea iti vor arata daca ai avut vreodata infectie cu streptococ. Eu personal ca vaccin iau BRONCHO-VAXOM 10 zile pe luna timp de 3 luni. (primavara si toamna).E foarte bun. Sau LUIVAC. (tot tablete). Vaccinul de care spui nu l-am folosit si deci nu stiu cat este de eficient.Sanatate.
0
24-03-2011, ora 21:15
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
Am facut exudatul si mi-a iesit stafilococ auriu si candida
, am urmat si schema de tratament cu antibiotic si antifungic dar, din pacate dupa vreo 10 zile ma supara gatul din nou, amigdalele cresc in volum, sunt "incetosate" nu mai sunt cu pete albe dar sunt urate si ma supara rau!
Nu am facut recent Aslo si nici crp-ul, imi ieseau mereu leucocitele mari, vsh-ul.Mereu mi sa recomandat sa le scot, dar imi este frica! Vaccinul, nu stiu ce sa fac..sa ma inzdravenesc si mai vad eu!!1

MULTUMESC DE RASPUNS
0
24-03-2011, ora 21:21
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
bronho vaxon mi-a dat si mie si am inceput sa iau, tot asa 10 zile pe luna...sper sa fie bine !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Astmul
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Astmul, febra fânului și eczemele au peste 100 de mutații genetice comune (Studiu)
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •