Sa fie apendicita?

02-06-2011
sss_k
Nu este medic/terapeut
sss_k
salut, as vrea si eu cv lamuriri, nu am temperatura, varsaturi dar am impresia ca sunt putin mai umflat in partea dreapta in zona apendicelui decat in partea stanga am mici intepaturi cand tusesc si nu am mai avut scaun de 4-5 zile. sa fie apendicita ?
6 comentarii
0
02-06-2011, ora 14:09
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

NU sunt medic dar,

ma obseda toata viata...aceasta problema
cum s-a terminat?
CONSTIPATIA e de vina...
cauta sa iei ceva pastile de la farmacie sau
cumpara prune uscate,
pune-le de seara in pahar cu apa..si dimineata le bei si apa si prunele (atentie la samburi).si dupa 2-3 zile rezultatele...vor fi bune.


Verifica- te pt.constipatie:
- stai cu picioarele goale (descult/desculta)..ridica-te pe varfuri si
dati drumul rapid pe toata talpa.
DACA simti o intepatura la apendicita...s-ar putea sa fie ceva.
DACA...NU simti nimic, rezolva-ti CONSTIPATIA.

O ZI FRUMOASA.
0
02-06-2011, ora 15:50
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Bune sfaturile, dar pt a sti sigur daca e vreo problema cu apendicele(apendicita se numeste operatia)ar fi cel mai bine sa te viziteze macar un asistent medical(sunt si ei in stare sa valuteze doar printr-o banala palpatie).Dca nu poti sa mergi la medicul de familie, poti pune pe careva din familie sa o faca.Te intinzi pe bat cu burta in sus, tii genunchii indoiati, dar cu talpile tot pe pat.Cine te examineaza va trebui sa ia piciorul drept si sa-l indoaie pana va ajunge genunchiul pe pieptul tau(daca reusesti).Daca sunt probleme te va durea, sigur.Apoi tot cu genunchii flectati, va trebui sa palpepe zona cu miscari usoare si sa exercte o presiune asupra apendicelui.Va trebui sa spui cand apare durerea, cand apasa, sau cand da drumul?
Cum iti spuneam, mai bine mergi la medicul de famile, care au experienta si asa nu vor aparea confuzii.
Oricum dupa parerea mea nu cred ca e vorba de apendice inflamat(din ceea ce ai relatat tu).
Incearca in primul rand sa rezolvi problema constipatiei si vei vedea ca vei fi mai bine.Bea lichide multe, fa miscare(va ajuta la tranzitul intestinal), redu consumul de carne, branza, paste fainoase, fast-food;consuma mai multe legume si fructe..etc.
Sanatate multa.
0
02-06-2011, ora 21:12
sss_k
Nu este medic/terapeut
sss_k
va multumesc mult pentru sfaturri !
0
24-06-2011, ora 21:23
Lory18
Nu este medic/terapeut
Lory18
sincer si mie mi s-a spus de curand ca as avea apendicita cronica...si nu dupa mult timp m-a luat o durere insuportabila de burta cu greturi si dureri de cap...durerea a persistat cam 3 zile...(ma gandeam ca ar putea fi vreo indigestie pt k mancasem si la mc ).acum m-a lasat..nu mai am probleme...ar putea fi ceva in neregula?
0
06-01-2012, ora 13:18
anonima9
Nu este medic/terapeut
anonima9
buna ziua, am si eu o intrebare; acum vreo cateva zile am avut niste intepaturi la nivelul inghinal al piciorului drept, timp de 2 zile ptr ca astazi de dimineata cand m-am ridicat din pat sa simt o durere destul de puternica tot la nivelul inghinal al piciorului drept, intrebarea este, poat fi aceste simptome ptr apendicita?
0
24-04-2012, ora 22:28
pursisimplu
Nu este medic/terapeut
pursisimplu
Buna seara! de cateva zile am unele dureri de scurta durata si intepaturi in partea dreapta, jos a abdomenului, poate fi cumva vb de apendic? Va rog un raspuns cat mai rapid! multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Apendicita acută necomplicată: tratamentul cu antibiotice, mai puțin eficient decât chirurgia
  • Operația ar putea deveni un tratament secundar împotriva apendicitei
  • Antibioticele pot înlocui operația chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienții cu apendicită este sigură și reduce necesitatea intervenției chirurgicale
  •