sa fie din cauza stresului?

26-05-2012
ioana.dolce
Nu este medic/terapeut
ioana.dolce
Buna ziua! am si eu o problema care ma tot macina de ceva timp incoace, am 25 de ani..si simt aproape zilnic ca nu pot sa respir, aerul mi se opreste in gat..si de cateva ori simnt ca pt cateva secunde nu primesc aer delok, starea continua cu noduri in gat intepaturi la inima..stari de frica nu stiu incotro sa o apuc..ma gandesc ca poate ar trebui sa fac un control la inima, de cate ori simnt ca nu pot sa respir cum trebuie..am o stare de panica si frica sa nu patesc ceva...ce ar trebui sa fac????
4 comentarii
0
28-05-2012, ora 01:01
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Problema nu pare organică, ci mai degrabă pe fond neuro-psihic. O vizită la medicul dv de familie este indicată.
0
28-05-2012, ora 10:45
ioana.dolce
Nu este medic/terapeut
ioana.dolce
Nu stiu ce sa cred intr-un final...dar ma intreb ca daca totusi problema ar fi asta..este normal sa am intepaturi la inima, foarte dese de fapt zilnic???
0
28-05-2012, ora 19:00
ioana.dolce
Nu este medic/terapeut
ioana.dolce
...si sa mai adaug faptul..ca in urma cu cateva luni am facut un atac de panica bineinteles au urmat serii de analize toate fiind foarte bune..ca si tratament am luat vitamine...plus B-urile...m-am linistit nu am mai avut nimik, de cateva zile simnt o durere puternica in zona inimii durerea persista si de cateva ori pe zi...nu pot respira..si noduri in gat...dar mereu am o frica imitenta..sa nu patesc ceva sa nu cad jos..mi-e gandul doar ca as avea ceva la inima...:( e cam greu de explicat, nu stiu cam cati au trecut prin asa ceva...ar fi bine sa merg sa imi fac o electrocardiograma???? nici nu stiu unde sa mai merg
0
28-05-2012, ora 22:02
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, o electrocardiograma nu strica. Nu e scumpa, nu e invaziva. Oricat de improbabila este o afectiune organica a inimii, ipoteza merita examinata inainte de a o abandona. Presupunand ca electrocardiograma iese OK, aşa cum este de aşteptat, un consult homeopatic ar fi, probabil, cel mai bun pas următor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  • Un alt posibil efect al menopauzei: scurtarea respirației?
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  •