Sa fie gelozia de vina?

23-11-2011
sam2011
Nu este medic/terapeut
sam2011
Salut,

De cateva zile am aflat un lucru care nu-mi da pace si daca exista cineva care sa-mi dea cateva sfaturi, pareri as fi recunoscator. Sunt multe de spus dar sper sa reusesc sa ma fac inteles.

Anul asta am facut 4 ani de cand sunt intr-o relatie. Relatia a mers bine, cu probleme ca in orice cuplu, am zis eu. Dar de cateva zile cred ca totul s-a intamplat cu un scop.

Prietena mea este foarte geloasa. Pe langa faptul ca se uita prin mesage cum prinde ocazia, de fiecare data cand vorbesc cu o persoana de sex feminim devine alta persoana si cred ca gelozia isi spunea cuvantul.

In urma cu un an o foarte buna prietena si colega de serviciu ( nu am avut relatii cu ea, nu mi-a trecut prin gand asa ceva vreodata ) a divortat si s-a mutat la parinti, cat de cat aproape de mine. De atunci, fiindca ea avea masina am mers la serviciu amandoi. Cred ca totul a inceput aici.
Tot cam in aceeasi perioada, mi-a povestit ca a cunoscut un tip pe net, cu care pierdea foarte mult timp online. Pun in ghilimele urmatoarele date fiindca au fost inventate. ' El locuia in Timisoara si urma sa plece din tara, sa lucreze in alta parte'. Deja devenise o alta persoana. Era mai optimista, uitase de sotul ei care o inselase si de multe alte probleme.
Dupa o perioada, am iesit la bere cu totii ( eu cu prietena mea, amica asta + alti prieteni comuni), s-au cunoscut cele doua si toti ne-am inteles ca intre prieteni. Dupa multe iesiri, au devenit prietene foarte bune.

Acum 2 zile am vorbit pe skype cu amica mea ( e plecata in alta tara ) si primul lucru pe care mi l-a spus a fost sa-mi zica, ca tipul cu care a vorbit ea era de fapt prietena mea. Amica mea si cu prietenul imaginar nu s-au vazut niciodata, nu si-au trimis poze, nu au vorbit la telefon.
Toate datele duceau catre prietena mea. IP-ul din mailurile primite de amica mea era cel de la reteaua la care avea abonament prietena mea. Un alt ip era de la compania unde lucra prietena mea. Deja sunt 2 coincidente, imi pierdusem speranta sa nu fie adevarat si sa fie doar o eroare. Ultimul lucru care a facut legatura a fost un mesaj de la amica mea care a sunat-o pe prietena mea sa-i ceara explicatii. Singurul lucru pe care l-a zis prietena mea a fost 'Era indragostit de tine si vroia sa se desparta de mine'.
Am simtit ca mi-a cazut cerul in cap. Vorbeam cu amandoua in acelasi timp. Cu prietena mea vorbeam despre amica asta care o tot acuza, dar nu a recunoscut si nu i-am spus despre mesaj. Pe cealalta parte incercam sa gasesc explicatii, erori, scuze ca nu e adevarat.

Seara cand am ajuns acasa ( de aprox. 8 luni stau cam 99% din timp la prietena mea), am confruntat-o cu mesajul si a recunoscut. Mi-a spus ca-i pare rau, ca regreta ce a facut si mi-a zis ca s-a gandit la sinucidere ( nu ar fi fost pentru prima oara.

Nu ne-am despartit in seara aia, dar de atunci ma simt altfel...tradat...Tot caut explicatii pentru si de ce a facut un asemenea lucru.

Problema cu despartitul este ca am mai incercat sa ma despart de ea acum vreo 2 ani, dar cand i-am spus asta a spus ca se sinucide, ca nu mai are motiv sa traiasca. Am zis ok, dar trebuie sa-mi promiti ca te schimbi. Era foarte rece, este o persoana care are o parere foarte buna despre ea, despre cum vorbeste si mai ales despre cum se comporta cu alte persoane. De foarte multe ori a facut lucruri fara sa se gandeasca si la alta persoana. Este foarte egoista si incearca, de cele mai multe ori reuseste, sa manipuleze alte persoane.

Daca stau sa ma gandesc acum, in momentul de fata cred ca pot sa-mi numar prietenii pe degetele de la o singura mana.

Ce parere aveti? Cum ar trebui sa abortez problema?
Singurele ore cand am linistite sunt atunci cand dorm...in restul zilei numai la acest lucru ma gandesc si cum sa fac sa fie bine, mai ales pentru ea fiindca eu rezist, am invatat acest lucru cu timpul.. Stiu ca are probleme, a recunoscut acest lucru si mi-a promis ca merge la psiholog.

Sper sa intelegeti ce am scris eu mai sus.
Multumesc.
Numai bine!
4 comentarii
0
23-11-2011, ora 15:41
ilona67
Nu este medic/terapeut
ilona67
Te cam contrazici, nu prea inteleg.
Spui ca prietena e "rece, egoista, manipulatoare" iar in fraza urmatoare e o persoana cu probleme emotionale care ar avea nevoie chiar de un psiholog?
Santajul cu sinuciderea e unul dintre cele mai josnice dupa parerea mea.
Faci si tu greseli: stai 99, 9% din timp la ea, nu mai ai prieteni, te-ai lasat santajat o data si evident vor urma si alte dati.
Ar trebui sa inchei o relatie care se vede ca nu merge. Daca tot amani nu faci decat sa lungesti boala.
Nu-ti doresti ceva mai bun? Bazat pe incredere, sinceritate, respect.
Gelozia patologica e o boala scarboasa care iti va face viata amara.
Pari tanar si de asta nu ai voie sa faci compromisuri.
Numai bine.
PS. Sfatul ar fi bun doar in cazul in care nu-ti plac cumva chiar tie melodramele.
0
23-11-2011, ora 18:29
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ilona draga, FELICITARI !!!
eu, NU mai adaug NIMIC...
P.S.
nici DACA te rugam sa fi scris ASA de bine,...sigur ai fi omis ceva..

pt. sam...
ia de BUN, chiar f. BUN..TOT ceeace te-a sfatuit-Ilona.
sanatate si sa FIE CUM VREI, TU !
Doamne ajuta!
cele bune,
0
24-11-2011, ora 00:35
eruve
Nu este medic/terapeut
eruve
Pentru sami 2011
Salut...sincer stiu ca o iubesti dar ai gresit prin faptul ca ti-ai cladit cam toata viata in jurul ei..faptul ca atunci cand ai vrut sa te desparti de ea ai "pus botul "la faza cu sinucisul big mistake...poti trai fara ea si ea poate trai fara tine.
Imi pare rau ca iti spun dar iubita ta are probleme, vrea sa te domine sa te controleze exagerat iar intr-o zi tot ea te va parasi iar tu vei ramane singur.Nu are incredere in tine nici negru sub unghie daca a facut ce a facut nu va fi bine pt tine.
Iti va face viata din ce in ce mai amara, cu crize minciuni si tot felul de nebunii..pari un baiat de treaba si daca ai si o situatie buna financiara si mai esti si tanar si sufletist..nu o sa scapi de ea...te santajeaza sentimental deci scapa de ea..nu ai sanse sa ai tocmai o relatie frumoasa bazata pe incredere, iubire, bun simt asa cum ti-ai dori..cred
Imi pare rau pt situatia ta.. dar eu cred ca e timpul sa spui stop...durerea trece imediat obisnuinta e dusmanul tau cel mai mare faptul ca sunteti de ceva timp impreuna si te-ai obisnuit cu ea...

Daca nu vrei sa o parasesti si crezi cu tarie ca e sufletul tau pereche obisnuieste-te cu faptul ca tu vei deveni un Don Quijote modern..lupta-te cu morile de vant doar daca ea chiar merita, du-te cu ea la psiholog, distanteaza-te putin de ea si pastreaza-ti prietenii, iar cel mai important daca ea te-a testat testeaz-o si tu joaca-te putin ca sa vezi cu cine ai de a face fa asta cu un prieten adevarat... daca pica testul..NU TE UITA INAPOI, NICIODATA...
Hai vezi ce faci...
Succes si ai grija de tine!
Eruve
0
28-11-2011, ora 08:59
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Este un caz in care toate opiniile se polarizeaza pe o singura directie... la care subscriu.

Este ok sa o sprijini in continuare pe ea ca si amic, sa mearga la psiholog sa isi rezolve conflictele interne. Pe de alta parte, daca incerci sa o sustii ca prieten (apropiat si intim) e posibil ca in sinea ei sa incerce in continuare sa manipuleze si acest proces, sa mearga la psiholog doar 'de fatada' sperand ca in realitate tot te va controla ea cumva, chiar si cu asta.

Tocmai de aceea, pana la a vorbi despre alte fineturi psihologice - o despartire sau o rupere a situatiei care a fost pana acum ar putea aduce niste curatenie intre voi.
Evident, si tu ai putea merge la un psiholog (bun) de la tine din oras, ca sa descoperi cum ajungi si tu sa incurajezi si sa intretii o astfel de relatie. Ca sa nu se repete pe viitor fie cu actuala, fie cu o alta la fel.

Mecanismele relationale pot ajunge la un asemenea grad de sofisticare cateodata, incat tu crezi ca poti gestiona procesul de unul singur, timp in care procesul te gestioneaza pe tine si iti intretine in paralel mitul controlului sau ajutorului in cuplu.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul