Sa fie pneumonie sau altceva?

11-11-2010
maria50
Nu este medic/terapeut
maria50
De vreo 2 saptamani am o tuse care la inceput era seaca acum este produc6tiva.Am facut radiografia si doctorita mi-a zis ca este o racela veche netratata si mi-a dat avelox si endromed.Acum simt niste junghiuri si dupa ce tusesc mai adanc parca simt o gadilatura pe spate dar nu foarte puternica.Sa am cumva junghiuri de la tuse.?Sunt si infundata la nas.Eu m-am mai prostit si cu tigarile adica cate una pe saptamna doua dar nu dependenta.Nu mai fumez m-am lasat dar doctorita m-a intrebat daca fumez.E posibil sa fi avut o pneumonie ascunsa?Dimineata am asa o stare de slabiciune.Cand efectuez o miscare de rotatie cu la nivel toracic atunci simt junghiurile.Vreau sa va spun ca stau si foarte incordata am o stare de emotie permanenta imi transpira mainile picioarele pentru ca ma gandesc sa nu am tbc sau altceva, un tremur slab in tot corpul.Cand se rupe tusea simt o usturime dar nu asa puternica ca la inceput.Sa fie si efectele tigarilor fumate ?Am 22 deani.Ce credteti ca ar trebui sa fac?Va mutumesc
1 comentarii
0
31-08-2019, ora 21:08
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Mergeți la pneumologie pentru consult și repetarea radiografiei, e posibil să fie o pneumonie, și este mai bine să o excludeți. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •