sa fie sinuzita?

08-01-2008
Ramonne
Nu este medic/terapeut
Ramonne
Buna seara. In urma cu 4 saptamani am facut o analiza de exudat faringian si rezultatul a fost streptococ beta-homolitic de tip C; am refacut analiza la un alt laborator pentru ca antibioticele pe care s-a testat streptococul mi-ai fi provocat candida (care imi creeaza probleme la nivel vaginal de cativa ani...), iar rezullatul a iesit negativ. Intre timp a aparut o ameteala in frunte si durere in tampla si ochi drept si o secretie galbuie pe peretele posteroir al gatului - care probabil provine din sinusuri, care imi provoaca greata in momentul in care o elimin. Acel "ceva" din gat inca persista. Credeti ca ar trebui sa refac analiza de exudat? Mentionez ca am trecut si pe la medicul ORL intre timp si dupa o examinare sumara ar fi fost de parare ca sinuziua nu e. Multumesc.
21 comentarii
0
08-01-2008, ora 00:00
Ramonne
Nu este medic/terapeut
Ramonne
Mentionez ca am foarte mult timp nasul infundat, dar secretia nazala atunci cand ezista este incolora, cu unele pete albicioase. Multumesc.
0
08-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Intradevar secretiile nazale pot fi numai de la o rinita cronica si sa nu aveti o sinuzita. Numai o radiografie SAF. Va poate ajuta sa lamuriti situatia.
0
13-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
ca sa evitati antibioticul apelati la preparate naturale, sau luati lactobacili pentru refacerea florei saprofite a mucoaselor in cazul in care sinteti nevoita sa apelati la antibiotic.Mai mult ca sigur e o sinuzita si asta e cronica si se acutizeaza periodic, deci mereu va fi nevoie de antibiotic.Daca vreti detalii scriti -*



(*modificat de administrator)
0
15-01-2008, ora 00:00
Ramonne
Nu este medic/terapeut
Ramonne
Multumesc amandurora pentru sfaturi.
Domnule doctor Flueraru. V-am urmat sfatul si am facut o radiografie SAF; bineinteles am mai mers la un medic ORL (din Iasi). Rezultatul a fost: "Agenezia sinusului frontal drept. Ingrosare in cte... a mucoasei sinusurilor. bilateral". Imi cer scuze scrisul medicului radiolog nu e chiar lizibil. In prezent fac tratament cu Ciprofloxcina, paracetamol si infuzii cu ceai de musetel si ceva picaturi.
Problema este ca durerea de cap - partea dreapta tampla si senzatia de ameteala -nu au cedat foarte mult. Pot spune ca e mai puternica noaptea. Presiunea in zona ochilor la fel. Credeti ca lipsa sinusului poate declansa aceste dureri de cap? Intotdeauna migrenele s-au localizat mai mult pe partea dreapta a capului. Mentionez ca acum 5 ani am facut o tomografie - tocmai pt. ca ingrijorau aceste dureri. Rezultatul a fost bun. Credeti ca ar trebui sa repet CT-ul sau sa mai insist cu tratamentul pentru sinuzita? Oferiti cumva consultatii si in Iasi? Va multumesc.
0
16-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu, nu cred ca trebue sa repetati CT-ul.
Dureri si ameteli.mai acuza si persoanele cu hipo-tensiune si cu circulatie proasta cerebrala. Va vazut un neurolog?
Daca aveti CD-ul sau filmul de la CT.(cel facut cu 5 ani in urma ) si..R-x...SAF.(recent)
Va astept cu ele la cl.ORL sp.Recuperare, joi 17, sau vineri18. Dupa orele 14.
0
16-06-2008, ora 00:00
drutyk
Nu este medic/terapeut
drutyk
buna ziua..am o sinozita cronica maxilara.tzin sa precizez ca nu mah doare capul dar in schimb ametesc atunci cand merg..daca stau jos nu mai ametesc..ce sa sie sinozita sau ceva la ureche?
0
16-06-2008, ora 00:00
drutyk
Nu este medic/terapeut
drutyk
inca o data buna ziua, , , , am fost la neurolog si nu am nimic, , , , am toate analizele facute..ce sa fie????
0
17-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ameteala in timpul mersului..nu este un simptom al sinuzitei!
Mergeti la un consult la ORL. Faceti o radiografie SAF, luati tensiunea arteriala, hemoleucograma(anemie) si lucrurile vor fi mai clare!
0
18-06-2008, ora 00:00
drutyk
Nu este medic/terapeut
drutyk
am toate analizele facute dr doctor...am facut radiografie SAF si am sinozita cronica cu mucoasa ingrosata.mah gandesc sa nu fie cava la urechea interna.tensiunea o am buna 12-13 mmhg.am fost si la ofltalmolog..la medici care am fost mi sa pus diagnostic sindrom vertiginos..un Sfat?????
0
18-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pentru sindr. Vertiginos... cel mai eficient este BETASERC 8mg 3 pe zi..2-3 saptamani. Dupa care continuati cu Betaserc de 16 sau 24 mg...1 pe zi 1 luna!
0
18-06-2008, ora 00:00
drutyk
Nu este medic/terapeut
drutyk
Dr Doctor am luat betaserc degeaba..am luat tanakan imi facea si mai rau..am facut niste fitoterapie si mi-a fost mai bine si am facut in acest timp si aerosoli..acum ni stiu ce sa mai fac am si audiograma facut care e ok.tzin sa precizez ca imi vajaie urechile nu imi dau seama cand se infunda simt doar atunci ce se desfunda...ce sfat mi-atzi da????
0
18-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
va rog sa fiti mai clara in exprimare si sa.mi raspundeti la intrebari !
altfel nu pot sa va ajut.
1. Vertijul este ROTATOR... se invarte casa cu dvs.? sau va clatinati si aveti senzatia ca cadeti jos?
2. Respiratia nasala este proasta, odata cu infundarea nasului se infunda si urechile?
3. ati facut analiza la glicemie?
0
19-06-2008, ora 00:00
drutyk
Nu este medic/terapeut
drutyk
Dr Doctor...Am toate analizele facute..nasu il al mereu infundat pt ca am deviere de sempt.cate o data simt ca mah misc eu in spatiu cate odata simt ca ca lucrurile se invart cu mine.Tzin sa precizez ca sunt asistent medical in Vrancea.Am fost la Neurolog la Endocine, olftalmolog, pana la urma am ajuns si la un psihiatru dar degeaba nici un rezultat...si cand stranut imi miroase saliva..nasu nu imi curge deloc din cauza devierei de sept..Si mai precizez cand e multa lume i zgomot atunci simt mai tare senzatia de ameteala si de pierderea echilibrului
0
23-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
Iti recomand sa te internezi in clinica ORL..si medicul o sa decida, dupa investigatii ce trebue de facut !
Personal asi insista sa te operezi de deviatia de sept, pentru a resppira usor si a scapa de presiunea negativa din sinusul maxilar si din casuta timpanului !
0
08-07-2008, ora 00:00
Synyzyta
Nu este medic/terapeut
Synyzyta
..mai e vreo shansa sa scapi de sinuzita?!?
0
08-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua! SYNYZYTA !
Sigur exista sanse de a scapa de sinuzita.
Tratamentul corect impune..
1. restabilirea respiratiei nazale corecte ( de scapat de deviatie de sept sau polipi sau rinita cronica)
2.consult stomatologic pentru a trata toate cariile dentare. mai cu seama cele de sus care au radacina in maxilar.
3.tratament al sinuzitei corect si de durata, inclusiv chirurgical daca este cazul

Daca sunt respectate aceste conditii..sinuzita se trateaza si nu mai recidiveaza.
Trimite.mi - radiografia SAF si ce tratamente ai facut pana acum.
o sa incerc sa te ajut!
0
30-04-2009, ora 14:54
ramoni_k21
Nu este medic/terapeut
ramoni_k21
Buna ziua.Ma numesc Ramona.Astazi la recomandarea unui medic ORL am facut o RGF SAF.Diagnosticul a fost Agenezia sinusului frontal drept(ca si la domnisoara de mai sus).Mi s-a recomandat si ex faringian, nazal si micr.linguala, ex care din pacate nu am reusit astazi sa le fac.Imi puteti explica va rog ce se poate face in cazul diagnosticului dat pana in prezent?Multumesc anticipat.
0
02-05-2009, ora 11:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai nici o problema.. Din motive necunoscute.. NU sa cezvoltat sinusul.. si atat!
NU se considera patologie si nu e nevoie de tratament|!
0
16-01-2013, ora 15:14
Diannna20
Nu este medic/terapeut
Diannna20
Buna ziua. Am si eu o problema daca ma poate lamuri cineva. Am fost la un consult medical si mi s-a spus ca am sinuzita cronica...Am ameteli in permanenta, ma doare capul si simt o presiune insuportabila uneori si presiune in capul pieptului..Am urmat un tratament injectabil timp de o saptamana. Am toate analizele facute si sunt bune. Puteti sa mi explicati si mie dc am ametelile astea in permanenta si ce este de facut in acest caz?:(Multumesc
0
05-02-2013, ora 21:40
Krysty
Nu este medic/terapeut
Krysty
Va salut cu respect. Am varsta de 22 ani. Acum 3 zile si mai exact noaptea de Duminica spre Luni, am avut o durere de cap. Am luat tratament: Eurovita, antinevralgic, am facut si 3 inhalanturi, si abia astazi pe data de 05.02.2013 m-a mai lasat durerea. Durerea este deasupra nasului, sper sa nu am sinuzita, am citita ca la sinuzita te dor orchii. pe mine nu ma doare decat intr-un singur punct si anume deasupra de nas. I-mi curge si nasul, Am si streptococ. Pana acum nu am mai patit asa ceva, este prima data.
Daca sunte-ti amabil sa ma ajutati si pe mine, este o raceala din vina streptococului (deoacere an de an in perioada aceasta, sunt racit ), s-au este sinuzita ?
V-a multumesc anticipat.
0
31-03-2013, ora 18:58
AlexMD1
Nu este medic/terapeut
AlexMD1
Buna ziua. cam de 5 luni am o durere in jurul pometilor si in spatele urechilor. Am fost la cardiolog, mi s-a am facut o ecografie la inima si o electricardiograma si mi s-a spus ca nu am nici o problema cu inima. Am fost la neurolog, doctorul neurolog mi-a spus ca nu am nimic. Am facut un RMN cerebral din care rezulta o ingrosare a mucoasei sinusului maxilar drept cu aspect sugestiv pentru sinuzita cronica. Am fost la ORL, doctorul mi-a facut o punctie, in urma punctiei a rezultat ca nu am puroi. Si dupa aceasta punctie durerile continua, in unele momente, mai ales la efort sau in situatii de oboseala si stres am o usoara ameteala. Va rog frumos spuneti-mi ce sa fac si la ce medic sa ma adresez. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  •