Sa incercam impreuna sa ne VINDECAM de anxietate si atacuri de panica | Forumul Medical ROmedic

Sa incercam impreuna sa ne VINDECAM de anxietate si atacuri de panica

09-07-2014
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Buna.si...bine v-am gasit. Off...'sufar' si eu de aceasta 'boala' nenorocita din luna martie. Am urmat un tratament cu coaxil si anxiar timp de 3 luni si m-am simtit mai bine...aproape de normal...insa, in perioada menstruatiei am avut o 'recadere'(bineinteles in timpul tratamentului), ajungand la urgenta cu palpitatii fff puternice...imi iesea inima din piep.fapt pentru care am mers din nou la cardiologie la o clinica privata si apoi la un alt psihiatru care mi-a recomandat Cipralex si Rivotril, asa ca, am inceput tratamentul nou de 2 zile. Sincer sa va spun mi-e frica de efectele sevrajului, pt ca am intrerupt brusc vechiul trat (coaxil si anxiar), si fara nici o zi pauza, la recomandarea dnei doctor, l-am inceput pe acesta nou. Vineri merg la doctor din nou, cred ca imi va mari doza de la 1/2 la 1. Am incercat metoda autosugestiei si am inceput sa citesc cartea Panic Away. Ce pot spune? Trec greu prin aceasta 'recadere' si schimbare de tratament, dar incerc din rasputeri sa razbat. Doamne ajuta!!!!Haideti sa ne incurajam reciproc si sa gandim pozitiv atat pentru noi cat si pentru familiile noastre!
53 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
09-07-2014, ora 18:56
Psiholog Stancescu Raluca
Identitate neconfirmată
Psiholog Stancescu Raluca
Buna ziua,
va recomand cartea "Anxiety Free" a lui Robert Leahy, din pacate nu se gaseste la noi, dar o puteti comanda pe amazon. Probabil o psihoterapie (cognitiv-comportamentala) v-ar putea ajuta sa ganditi rational, nu pozitiv, si sa invatati cum sa depasiti anxietatea. Cartea recomandata are la baza principiile terapiei cognitiv-comportamentale.
Multa sanatate!
0
09-07-2014, ora 20:55
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Va multumesc ! Urmez si terapie cu o doamna psiholog. Problema e ca...nu-mi prea fac "lectiile" pentru acasa. Sanatate multa va doresc
0
10-07-2014, ora 12:59
Psiholog Stancescu Raluca
Identitate neconfirmată
Psiholog Stancescu Raluca
Atunci va tin pumnii si sper sa gasiti motivatia pentru a face temele pentru acasa! Multa sanatate si succes!
0
11-07-2014, ora 15:48
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Nu vrea nimeni sa-si impartaseasca experientele pentru a-i putea ajuta si pe altii?
0
12-07-2014, ora 13:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ vanda09

Nu e neaparata nevoie sa apara sevrajul dupa 3 luni de tratament cu Coaxil si Anxiar. Mai ales ca ti s-a dat alt tratament, fara sa ai pauze.
Sevrajul apare de obicei dupa ce te lasi de medicamente mai puternice, numite antipsihotice. Si asta in urma unor luni si ani de tratament.
Nu e cazul tau.
Tie tie s-a prescris o medicatie usoara.

Ar fi bine sa mergi la librarie si sa iti cumperi macar lunar, cate o carte legata de depresie sau anxietate, ca sa te familiarizezi cu ele si sa inveti sa le tii sub control.

Dava ti se mai intampla vreodata vreo criza de palpitatii de acest gen, nu te panica. Iei pe loc un Rivotril in plus si o sa vezi ca in 10-15 minute te linistesti.

Te-ai speriat ca te-au dus la spital si ca s-au alarmat parintii. Daca luai un anxiar pe loc, cred ca iti trecea toata starea.

Ai grija ca nu ai voie emotii puternice si nici sa te epuizezi fizic si psihic. Fa totul dupa puterile tale si nu exagera cu nimic. Si eforturile sustinute conduc la crizele de depresie si anxietate.

P.S.: Mai ia Forumul la "rasfoit", daca vrei sa citesti si sa inveti din experientele tinerilor de varsta ta. Au multe postari de acest gen. Va puteti imprieteni.
0
13-07-2014, ora 10:02
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Clara,
Iti multumesc mult pentru sfaturi si incurajari. Am "rasfoit" forumul, crede-ma de 3-4 luni de cand trec prin toate astea, dar e mai greu sa tii cont de toate in momentul in care se intampla toate acele stari.
Imi pare rau, pe de o parte ca mi-am schimbat psihiatra si am inceput un nou tratament, trecand de la coaxil si anxiar la cipralex si rivotril, dar, pe de alta parte sper ca va fii mai bine. Am incredere in doamna profesor dr care mi le-a recomandat. Am 6 zile de cand am inceput cu 1/2 cipralex si 1 rivotril de 2 ori pe zi. Nu mai intreb in cat timp isi face efectul, pentru ca difera de la organism la oprganism. Durerea mea este ca mama mea sufera mult.baiatul nu cred ca-si da seama inca si incerc sa ma feresc de el.
Sanatate tuturor si mii de multumiri Clara pentru vorbele tale.
P.S. tu ai trecut prin asa ceva?
0
14-07-2014, ora 13:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ vanda 09

1. De ce sufera mama ta ?

2. Eu am suferit de asta, m-am dus imediat cum a aparut la doctor, am facut tratament cu Venlafaxina urmata de Seroxat, un an si 6 luni si mi-a trecut.
Acum daca mai am vreo stare de anxietate iau cand si cand Anxiar, doar la nevoie.

3. De ce te feresti de baiatul tau ? Poti sa ii spui ca ti-au aparut niste stari de anxietate pentru care iei tratament si iti trec. Eu cred ca ar intelege si v-ati intelege mai bine asa decat sa simta ca ii ascunzi ceva.
0
14-07-2014, ora 15:24
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
1-Mama sufera, este distrusa de cand mi-au aparut mie problemele astea. Dintr-un on razbatator, curajos, luptator am ajuns o leguma care nu-mi mai pot conduce macar masina. Iar pe baiat nu vreau sa-l sperii. Am ajuns si eu la doctor cum au aparut starile, insa, dintr-o eroare medicala mi s-a pus diagnosticul de cardiopatie ischemica, De atunci a inceput calvarul, pana mi-am facut testul de efort, consult la profesor docor -afland ca nu am nimic...m-am trezit cu o anxietate de toata frumusetea + atacuri dupa atacuri de panica. Am luat 2 luni si 1/2 Coaxil cu Anxiar, dar atacurile au recidivat. Mi-am schimbat doctorul iar acum, sunt de 1 saptamana pe Cipralex si Rivotril. Azi am trcut la 1 pastila. Dumnezeu sA ma ajute, sa Ne ajute pe toti. Ma bucur sa aud ca esti bine si ca ai reusit sa depasesti starea (ca nu o consider o boala).
1
14-07-2014, ora 23:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Explicati-i ca va puteti reveni cu un tratament adecvat.
Trebuie sa aveti rabdare sa descperiti cel mai bun medicament care vi se potriveste. Fiecare merge pe anumiti receptori si din nefericire nu se pot face analize sa se descopere ce neurotransmitatori nu functioneaza normal.

Presupun ca ati redus un pic tratamentul de ati facut recadere.
Oricum coaxilul e foarte slab.
Trebuie sa stiti ca tratamentul acestor afectiuni e pe termen lung. Trebuie sa urmati minim 6 luni si numai daca starea e 100 % buna puteti reduce. Daca nu, mai continuati cateva luni pina va stabilizati complet.
0
15-07-2014, ora 10:08
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Asa e...ai dreptate.de la 3 pastile, redusesem la 2 si 1/2. Acum nu voi mai face aceeasi greseala. Crezi ca Rivotril e bun? In combinatie cu Cipralex? Te rog sa-mi vorbesti la persoana a doua, Clara, nu am decat 35 de ani. :) Incepusem de o saptamana sa reduc si Coaxilul atunci si Anxiarul. Cred ca ai dreptate...de aici a rezultat recaderea. Pt atacuri de panica si anxietate este mai bun tratamentul de acul? Indraznesc sa te intreb pt ca te vad mai in tema decat mine. Am deja o saptamana de Cipralex si Rivotril si...parca incep sa-mi revin.am o stare de agitatie dimineata si o nesiguranta in mers ziua, senzatia ca ma duc intr-o parte.dar rest incerc sa nu ma gandesc... Este posibil sa sesizez o imbunatatire dupa primele 7 zile de tratament sau e doar efectul placebo? Iti multumesc anticipat pentru atentie si raspuns. O zi superba iti doresc!!!
Ps esti din Buc?
0
15-07-2014, ora 23:06
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Buna seara

Cipralex este un medicament foarte bun, este de generatie mai noua si este folosit cu succes in terapia anxietatii si a depresiei.
Luati-l asa cum va fost prescris de medicul dvs.
Daca va este prea tare doza, aveti efecte secundare, vorbiti cu mediculdvs si incercati sa mergeti cu jumatate de pastila /saptamana crescand doza treptat pina la doza stabilita.

Nu va face rau, bine da, dar rau in nici un caz.

Rivotril, este o benzodiazepina, si se administreaza pentru starile de panica. Acesta potenteaza efectul antidepresivului.Pentru un efect benefic acestea se dau impreuna.

Respectati cu strictete sfatul dat de medicul dvs.
Cu siguranta va veti simti mai bine, insa trebuie sa aveti putina rabdare.

Sanatate multa!
Prozac
0
16-07-2014, ora 01:08
david27
Nu este medic/terapeut
david27
Ascultati sfatul lui prozac, ea a facut parte din echipa de chimisti care a creat acest medicament ultramodern, care face numai bine, rau deloc...va veti vindeca in totalitate de tulburarile psihice de care suferiti.

Vanda, cauta utilizatorul eve90 si vorbeste cu ea.Ea sufera tot de anxietate cu atacuri de panica si a facut si tratament cu cipralex.Poate va ajutati cumva reciproc.Nu mai asculta sfaturile celor care n-au nicio treaba cu afectiunea de care suferi tu.Pt. ei orice boala a creierului se trateaza cu pastile.
Fa-ti toate analizele hormonale, pt. a elimina celelalte cauze posibile.
0
16-07-2014, ora 10:54
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Hai David ca esti penibil sa ma tot hartuiesti pe toate subiectele.
Medicamentul nu l-am creat eu, ci a fost recomandat de un medic. Intelegi, un medic, nu un neica nimeni care-o frige pe net!

Fata a intrebat despre medicament, eu i-am spus din experienta personala si din ceea ce am citit pe net, informatii de bun simt
Vii tu, fara studii de specialitate, din livada din fundul curtii sa spui ca nu e bun. Ce sa spun, fara nici o baza stiintifica, fara nimic.

Halal
0
16-07-2014, ora 13:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ prozac

Si pe tine te hartuieste pe toate topicurile ? : )
Eu stiam ca e bine sa incheiem orice fel de discutie cu persoanele care hartuiesc alte persoane, nu isi iau tratamentul si ii sfatuiesc si pe altii sa nu il ia. Nu e o chestiune de dezinformare, ci de boala.
Adu-ti aminte ca am mai ascultat eu de astfel de persoane si am facut vreo 3 episoade...

@ vanda09

Cum a zis si @ prozac, Cipralex este un medicament foarte bun iar combinatia cu Rivotril e cu siguranta mai buna pentru tine decat primul tratament cu Coaxil. Coaxilul e un medicament cam slabut pentru ce ai tu. Mergi inainte cum te-a sfatuit doctorul. Nu e efect placebo ca te simti bine. Este efectul tratamentului. Poti sa te simti bine si din primele zile de tratament. Depinde cat e de receptiv organismul fiecaruia.

Cum e senzatia asta ca te duci intr-o parte ? Te duci sau nu te duci ? De cand a aparut aceasta senzatie ?

Buc.

P.S.: Cand mai intri in cate o librarie, mai ia si tu o carte despre anxietate. Mai rasfoiesti cand ai timp. E foarte bine sa citesti asa ceva.
0
16-07-2014, ora 13:45
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ca si in cazul oricarui antidipresiv sau anxiolitic, escitalopram(Cipralex)da rezultate in cazul unor persoane si la altele nu. Ceea ce e insa benefic in mod special la acest tratament, e faptul ca raspund mai multe persoane la tratament (atat in depresiile medii/severe cat si in tulburarile de anxietate cu probleme, gen TOC sau panica) si mai multe persoane ajung sa atinga o remisiune a bolii. In depresiile usoare nu exista diferente considerabile de eficacitate intre escitalopram si altele...doar de rapiditate a instalarii efectului. In plus avantajul dovedit al tratamentului cu escitalopram e si cel legat de profilul foarte bun al efectelor secundare - per ansamblu, semnificativ mai bun decat la altele
0
16-07-2014, ora 14:34
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Va multumesc din suflet tuturor, isa am crezut doar ca ma simt mai bine. Aseara mi-a fost rau, si astazi imi este. Stare de neliniste, ameteala.nu sunt buna de nimic. In primele zile m-am simtit mai bine. Cred ca incepe sa-si faca de cap medicamentul abia acum. De 2 zile am trecut la 1 pastila, 5 zile luand 1/2. De unde starile de agitatie interioara.offf groaznic.am luat si Rivotril si.degeaba. are ar trebui sa mai iau si cate un Anxiar?? Sau starile de rau sunt efectul medicamentului? Ma ingrozesc pentru ca vine ziua baiatului si nu vreau sa-l dezamagesc. Imi vine sa plang si ma rog la Dumnezeu sa se simta mami lui bine (adica eu) sa-i faca ziua asa cum si-o doreste.
Ameteala e cand mai mare cand mai mica, adica am impresia ca ma trage pamantul intro parte, dar nu rau. Obosesc foarte repede. Ziua ma simt ca o leguma lesinata desi nu pot dormi iar seara ma apuca o agitatie interioara, ca un atac de panica...dar care tine...nu gluma.
David, nu stiu cum sa o caut pe Eve90.
Prozac si Clara, multumesc pt cuvintele voastre. Ceea ce ma sperie e sa nu ma chinui degeaba.sa nu cumva sa nu-mi fie bun tratamentul. Cum si cand imi pot da seama daca merge.sa stiu. Daca as avea convingerea ca este bun.si va da rezultate...ma chinui...ce sa fac. Dar gandul asta ma omoara. Este sau nu este bun. Daca o trebui schimbat? In fine...azi am 8 zile de cand l-am inceput, azi fiind a treia zi cand iau 1 pastia Cipralex cu 2 Rivotril 0.5 dim+ seara
0
16-07-2014, ora 14:36
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Multumesc dnul Rares dar cum si cand imi pot da seama daca in cazul meu da rezultate Cipralex-ul??
0
16-07-2014, ora 16:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ vanda09

Trebuie sa incerci tratamentul intre 4 si 6 saptamani.
Lasa-l un timp sa isi faca efectul. Nu le poti schimba asa repede.

Nici un doctor din lume nu poate spune nici unui pacient ce medicament i se potriveste.
Cine poate stii ce tipuri de neurotransmitatori s-au dereglat la fiecare ? Nu se pot realiza inca analize pe creier in acest sens.
Trebuie sa ai rabdare sa iti gasesti ad-ul care se potriveste organismului tau. Nu e nimeni de vina.

Sun-o pe doctora ta si intreab-o daca in momentul in care intervine agitatia, mai poti lua 0, 5 Rivotril sau un Anxiar. Trebuie acceptul ei.

Citeste cu atentie prospectul de la Cipralex. Agitatia poate fi un efect secundar care dispare dupa cateva saptamani. Verifica.
0
16-07-2014, ora 18:55
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Asa este, Clara. Am citit...ai dreptate. Numai ca.te rog intelege-ma, sunt disperata, pentru ca ma simteam mult mai bine inaine de tratament, desi stiu, ca la inceput reactiile adverse ma pot da peste cap. Ma sperii mereu, mi-e frica de moarte!!Am un copil de crescut(singura) si o mama care are nevoie de mine ! Sunt inca sub stare de soc.daca imi spunea cineva acum 4 luni ce o sa patesc NU AS FII CREZUT! Multumesc pentru ajutor, suport si intelegere :)
0
16-07-2014, ora 20:27
david27
Nu este medic/terapeut
david27
http://forum.romedic.ro/prod/Terapie_cognitiva_pentru_atacuri_de_panica?_084787.html

Acesta e un topic deschis de eve90.
0
16-07-2014, ora 20:44
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Multumesc, David
0
16-07-2014, ora 22:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ vanda09

Stai calma si nu te mai panica atat.
Totul se va rezolva. Nu vei ramane asa.
Doctorul trebuie doar sa iti ajusteze un pic dozele.
Doza uzuala de Rivotril, conform prospectului, e 2-4 mg pe zi.
0
16-07-2014, ora 22:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Suna-l la cabinet si intreaba daca mai poti sa iei 0, 5 la nevoie.
0
16-07-2014, ora 23:11
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
doza maxima de escitalopram (cipralex)in anxietate e 20 de mg si efectul maxim e dupa 3 luni..dar asta nu inseamna ca nu merge si cu 10 mg (uneori in 4-6 saptamani iti dai seama de asta). Oricum medicul psihiatru e cel ce va evalua starea ta si daca e sau nu necesar sa-ti mareasca doza. Cum merge cu psihoterapia? simti ca faci progrese? psihoterapia poate sa te ajute in privinta agitatiei si poate chiar sa te sprijine sa nu fii nevoita sa cresti doza anxioliticelor.
0
16-07-2014, ora 23:37
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Nu cred ca mai are ce ajusta. Cipralex iau 1 pastila(dupa ce am luat 1/2 6 zile), Rivotril 1 seara si unul dimineata de 0.5 adica 1 mg/zi. Da, mi-a spus in caz de nevoie sa mai iau unul.Incerc sa nu ma mai panichez, dar, acum mai si canta o cucuvea de 2-3 zile pe gard, pe stalp...iti dai seama la anxietatea mea...numai de amarata asta de pasare nu mai aveam nevoie :)))).
Cu psihoterapia mergea fff bine pana sa am recaderea de acum 2 sapt. De atunci totul e susu'n jos. Nimic nu mi se pare ca mai merge. Medicatia noua.totul e aiurea. Cand credeam ca e totul mai bine...bummm a venit recaderea cu atacuri peste atacuri.
0
17-07-2014, ora 12:00
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Fetelor, am o intrebare...atacurile de panica si anxietatea sunt mai pronuntate la voi in timpul ovulatiei sau menstruatiei?
0
17-07-2014, ora 23:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ vanda09

Atunci ia in plus cate 0, 5 Rivotril la nevoie, dupa 4-6 saptamani, daca tot nu e ok, rogi doctora sa iti creasca Cipralex la 20 si in paralel continui cu psihoterapia.

P.S.: Lasa cucuvelele in pace. Sper ca nu vrei sa iti agravezi starea cu superstitii. Eu am invatat la Facultatea de Litere ca superstitiile au fostspecial in satrele de tigani ca sa ii sperie pe romani. Sunt scornelile din capul lor. Uita-le !
0
18-07-2014, ora 09:53
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Nu prea cred in superstitii si nu am nimic cu bietele pasari..dar vezi.cand esti anxioasa observi orice!!!:))
Sa o rog sa-mi creasca?? Dar daca Cipralexul nu da rezultate la mine? Cum imi dau seama?
0
18-07-2014, ora 19:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ vanda09

Daca dupa 4-6 saptamani, Cipralexul nu da rezultate inseamna ca nu actioneaza pe tipurile de neurotransmitatori care s-au dereglat la tine.
In acel moment, rogi doctora sa ti-l schimbe cu alt antidepresiv, care sa actioneze pe alte tipuri de neurotransmitatori.
0
18-07-2014, ora 23:10
vanda09
Nu este medic/terapeut
vanda09
Asa am sa fac sefa:))). Esti un om minunat si cu suflet mare.Nu am cuvinte de multumire pentru toate sfaturile tale. Azi am fost ametita toata ziua dar am gatit, am facut treaba prin casa.nu am vrut sa ma las batuta.
Adaugă un comentariu / răspuns
53 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul