sa nu fie otita?

20-10-2008
fushto
Nu este medic/terapeut
fushto
Buna ziua! As avea si eu nevoie de un sfat.
urechea dreapta m-a durut foarte tare, mi-a curs; medicul mi-a spus ca am otita si mi-a prescris antibiotice (Zinat - 250 mg), picaturi pentru ureche (Otocalm) si picaturi nazale (Bixtonim) ; primele 2 zile durerile au fost insuportabile si am facut si febra si durerea am reusit sa o ameliorez doar cu algocalmin
dupa 5 zile urechea dreapta nu ma mai durea asa de tare dar a inceput sa ma doara si urechea stanga; medicul mi-a marit doza la antibiotic (zinat - 500 mg) si mi-a prescris si anti-inflamator (aulin)
cat timp am facut tratamentul durerile au incetat, dar acum urechea dreapta curge si ma doare foarte tare.

(nu stiu daca ajuta la ceva dar cred ca e bine sa stiti : cand eram mai mic ma durea urechea foarte tare si medicii mi-au spus ca mi-e spart timpanul, dar pana la urma au descoperit ca am ceva corpuri straine (semanau cu resturi de vata de la betisoare) pe timpan, care au fost extrase si durerile au incetat)

Un sfat mi-ar prinde bine!
multumesc
2 comentarii
0
24-10-2008, ora 17:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca este vorba despre o otita medie cronica supurata.. cu perforatie de timpan..
Ca si tratament antibioticul este bun.. dar este necesar si tratament local.. care consta in aspiratiea secretiilor otice si administrarea medicatiei locl. daca in 10 zile nu se stopeaza secretia.. se ajunge la tratament chirurgical. Mastoidectomia.
Iti recomand sa cauti un cab. ORL.. unde este aspirator si microscop.
sau sa mergi in Clinica ORL... cu internare!
0
27-10-2008, ora 19:41
alin.ciupeiu
Nu este medic/terapeut
alin.ciupeiu
am fost la clinica ORL si mi-au facut si ei audiograma (care a iesit bine) si mi-au dat tratament tot pentru otita si acum ma simt bine; durerile au incetat si nu mai imi curg urechile
multumesc pentru sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: