saliva cleioasa

16-04-2012
andaluminita
Nu este medic/terapeut
andaluminita
Am 84 de ani si am proteza dentara de 8 ani pe care o lipesc cu fixodent. Nu sufar de boli cronice grave ( diabet, s.a.). Nu am fost diagnosticata inca cu vreo boala gastroenterologica. De vreo 6 luni mi se incleiaza gura de chiar nu mai pot vorbi.AM INCERCAT SA NU MAI PUN FIXODENT. AM FACUT GARGARA CU BICARBONAT, CEAI DE SALVIE SI ALTE CEAIURI, DAR NIMIC.NU STIU LA CE SPECIALITATE MEDICALA TREBUIE SA MA INTERESEZ, LA GASTROENTEROLOGIE, LA INTERNE, LA STOMATOLOGIE, LA ORL...?
VA ROG SA MA AJUTATI.
4 comentarii
0
16-04-2012, ora 20:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Am intalnit aceasta problema la pacientii mei purtatori de proteza.E din cauza fixativului utilizat ; se pune prea multa pasta de fixare, zilnic. Daca proteza nu sta fara fixativ, trebuie ajustata periodic la stomatolog ; de fapt tehnicianul va mai prelucra putin lucrarea in asa fel ca fixativul sa fie utilizat mai rar. Si trebuie consumate mai multe lichide.
0
17-04-2012, ora 10:05
andaluminita
Nu este medic/terapeut
andaluminita
Multumesc pentru raspuns, dar o luna nu am mai utilizat nici un fixativ si saliva a fost tot cleioasa. Poate fi altceva legat de glandele salivare, sau de bila sau de stomac?
0
18-04-2012, ora 20:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si parea unui gastroenterolog ar fi utila.
0
19-04-2012, ora 09:40
andaluminita
Nu este medic/terapeut
andaluminita
multumesc frumos.asa o sa fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: