saliva spumoasa permanenta si arsuri in gura

20-01-2012
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
Am facut o endoscopie digestiva.diagnostic esofagita de reflux gradul2-3, am facut tratament cu VENTER 14 ZILE doua dimineata doua seara la o ora luam nolpaza 40 mg la pranz si seara cate 2 gaviscom...dupa o luna si jumatate control, , , diagnostc..vindecat...mai iau acum lanzul una dimineata una seara dar am o problema care nu se vindeca si desi am spus la medic nu am primit nici un raspuns.Am o saliva spumoasa si vascoasa.uneori ameteli stari de rau...si am arsuri in gura, Nu pot dormi ma agit fff mult.De 3 zile iau LANZUL.si nu -mi trece hipersalivatia...ce sa fac..sant disperata.un sfat va rog////multumesc anticipat
1 comentarii
0
20-01-2012, ora 17:49
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Se pare ca tratamentul cu inhibitorii pompei de protoni a indus sau a exacerbat o stare hipotensiva care ar putea fi la originea starilor de rau si printre alte consecinte la "usarea" mucoasei bucale [arsuri] iar organismul incearca sa "repare" in mod reflex aceasta leziune [iritare amucoasei bucale]marind secretia de saliva.
Cu cuvinte simple secretia marita de saliva nu este problema dar este manifstarea unei probleme pe care nu ai reusit sa o "aduci a suprafata" [agitatia, insomia].
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea drogurilor sintetice din salivă cu ajutorul unui test de salivă
  •