eructatii severe durere in partea stanga balonare si ameteala puls marit

11-07-2016
MARiUSMaria
Nu este medic/terapeut
MARiUSMaria
Am 23 de ani si ma confrunt de aprx 8. 9 luni cu o multime de simptome... De ex... Dimineata greata ameteala usoara ajung la servici mananc putin si incepe chinul eructatii severe durere in partea stanga balonare si ameteala puls marit... Am fact ekg.. Prin mai care a iesit normal.. Analize sange.. Normale... Decat un heliobacter pylori pozitiv... De la cardiologie mi s.a spus sindrom veriginos.. Si tahicardie sinusuala.. Am fact si analize tiroida.. Normal... Glicemie 84.. Colesterol 180. Cine a mai avut asa cva imi poate da un sfat
13 comentarii
0
11-07-2016, ora 20:41
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consider ca ar fi necesar sa faceti o ecografie abdominala. Aceasta ar aduce multe informatii care ar ajuta la rezolvarea problemelor dumneavoastra.
dr Petre Muresan
0
12-07-2016, ora 09:51
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Asa cum ti-am mai recomandat si in alt post, trebuie sa te vada si un neurolog, pt ca neurologul pune diagnosticul de sindrom vertiginos si tot el este cel mai in masura sa caute si cauza lui.
Trebuie sa fii atent sa vezi daca ameteala si greata sunt legate de alimentatie sau nu.

De asemenea iti recomand tratament cu Omeprazol (vezi administrarea pe prospect sau intreaba farmacistul) daca nu ai facut deja. Omeprazolul inhiba secretia gastrica si astfel iti scade aciditatea lasand stomacul sa se vindece in cazul in care ai o gastrita.

Pulsul marit se poate asocia cu ameteala si greata ca si sindrom vegetativ - probabil insotite si de o scadere a tensiunii arteriale. Cum e tensiunea cand e pulsul mare sau cand ai ameteli? Ametesti si cand stai jos sau doar in picioare?

Trebuie excluse si o intoleranta/alergie alimentara si o diskinezie biliara - mai ales daca simptomele par sa fie asociate cu alimentatia.
Incearca diverse alimente si vezi daca simptomele persista sau diminua/se intensifica. Cauta-le pe alea care iti fac bine.
0
12-07-2016, ora 10:25
MARiUSMaria
Nu este medic/terapeut
MARiUSMaria
Tensiunea 12. Cu 7 o iau aproape zilnic rar daca sunt. Foarte obosit 13 cu 7... Si supa daca mananc tot la fel imi e... Chestia este ca dupa ce mananc orice se inrautatesc simptomele
0
12-07-2016, ora 13:41
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Deci nu sunt ameteli de la hipotensiune si nici de la hipoglicemie - cauzele cele mai frecvente. Si mai apar si dimineata uneori, deci dupa somn si ne nemancate. Deci nu sunt nici de la oboseala sau asociate alimentatiei.
Trebuie sa te vada un neurolog.

Hiperaciditatea ar putea cauza gaze, balonare, eructatii, durere supraombilicala. Daca n-ai mai luat pana acuma omeprazol iti recomand sa incepi un tratament si sa vezi daca simptomele dispar. Daca nu dispar poate n-ar fi rau sa mergi si la un gastroenterolog. Si o ecografie abdominala (in special vezica biliara) cum sugera si domnul doctor si poate chiar si o endoscopie digestiva superioara.
0
12-07-2016, ora 23:22
MARiUSMaria
Nu este medic/terapeut
MARiUSMaria
Da o sa merg multumesc frumos pentru ajutor !
0
08-08-2016, ora 20:21
MARiUSMaria
Nu este medic/terapeut
MARiUSMaria
Buna ziua ! Am mers la un cabinet pt o ecografie abdominala si am fost diagnosticat cu gastrita cronica, mi s.a dat tratament si un regim foarte strict.Fiere 'lenesa' pt ca mananc foarte repede..ficatul umpic marit..2 pietre de 3 mm la rinichiul stang si cel drept.Acum tot am ameteli si umpic un tremur in corp simt inima cum vibreaza in mine o aud cum bate probabil ma credeti nebun...poate fi ameteala de la stomac, fiere???
0
09-08-2016, ora 10:03
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
:)
Le-a gasit pe toate! Bun medic.

Ce tratament ti-a dat pentru gastrita? Regimul foarte strict e din epoca trecuta si imi fac griji sa nu fie la fel si tratamentul. Legat de regim recomandarile actuale sunt sa eviti alimentele care nu iti fac bine, pe care nu le tolerezi sau care ti-au agravat simptomele in trecut.

Deci sa inteleg ca fierea n-ar fi ea asa rea, dar la o intrecere cu mancatul ramane in urma. :)
Asta cu mancatul rapid nu e de bine. Atunci cand mananci rapid inghiti si mult aer. Iar una dintre problemele tale principale sunt eructatiile. Mesteca de multe ori (minim de 13 ori inainte sa inghiti) si micsoreaza portiile. Trebuie sa dai timp bolului alimentar sa se umezeasca cu saliva.
Sa speram ca tratamentul pentru stomac iti vor diminua eructatiile.

Cat priveste ametelile, tremor in corp si constientizarea batatilor inimii ele pot fi semne de anxietate - o afectiune foarte frecventa.
Citeste si topilul asta si vezi daca te identifici:
http://www.romedic.ro/forum/pentru-cei-cu-anxietate-si-atacuri-de-panica-foarte-important-51977

La 23 de ani nu prea apar cauze neurologice de ameteli, mai des ametelile apar pe fond de oboseala, surmenaj psihic, alimentatie deficitara, tulburari hidro-elecrolitice. Dar daca ametelile persista si sunt deranjante poti merge la un medic neurolog sa isi dea si el cu parerea.
0
12-08-2016, ora 21:56
MARiUSMaria
Nu este medic/terapeut
MARiUSMaria
Ca tratament mi.a dat mottilium, espumisan, omez, maalox, duspatalin si venter 1 g...acum mie mi.a spus farmacista sa iau omezul de dimineats pe stomacul gol, duspatalinul de 2 ori pe zi dimineata si seara, mottilium de dim si seara iar venter, espumisan dupa masa de 3 ori pe zi...este corecta schema ?
0
05-09-2016, ora 18:21
Dr. Stancu George
Medicina interna, Ploiesti
Dr. Stancu George
DA insa nu am vazut antibioticele pentru Helicobacter Pylori. Daca simptomatologia persista trebuie sa facet o endoscopie digestiva!
0
07-09-2016, ora 19:10
MARiUSMaria
Nu este medic/terapeut
MARiUSMaria
Ce sa va spun...de 3 zile iau tratamentul nu vad nici.o schimbare...durerile in piept nu ma lasa, pulsul marit il in continuare nu stiu cred ca ma gandesc eu mereu..stare de ameteala dar nu mai e asa mare, tremur in corp.
0
07-09-2016, ora 20:52
MARiUSMaria
Nu este medic/terapeut
MARiUSMaria
Poate da asa ameteli stomacul ? Palpitaii ? Dureri in piept ?
0
07-09-2016, ora 23:55
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Durerile in piept, palpitatiile si pulsul marit cer si un consult cardiologic.
Daca nu ati facut pana acum, va recomand acest lucru.
Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Medic Primar MG
Atestate in : Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie Generala
Studii aprofundate de Termografie si Osteopatie
0
08-09-2016, ora 23:28
MARiUSMaria
Nu este medic/terapeut
MARiUSMaria
Am facut in aprilie.mai. Nimic deosebit.m.a diagnosticat cu atacuri de panica si tahicardie sinusuala...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.