Salvarea uterului fibromatos prin embolizare | Forumul Medical ROmedic

Salvarea uterului fibromatos prin embolizare

533 comentarii 1 2 345 ..... 17 18 ÃŽnainte ›
0
09-05-2011, ora 23:04
Roxanelle
Nu este medic/terapeut
Roxanelle
Felicitari si multa sanate celor care au fost norocoase sa se faca interventia de embolizare, din nefericire la mine nu s-a putut face aceasta interventiesi nici laparoscop, deoarece nodul era foarte urat pozitionat, asa ca dupa vizite la mai multi medici, am decis sa fac miomectomie (interventia clasica).Sper sa fie totul bine cand ma duc saptamana viitoare la medic.
0
10-05-2011, ora 08:17
ita7454
Nu este medic/terapeut
ita7454
Felicitari, Cristina sa ai sarcina usoara si un copil sanatos!
Vrei sa spui cati ani ai si daca ai mai avut vreo sarcina?
Multumesc.
0
10-05-2011, ora 10:31
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
Multumesc!Sa dea Dumnezeu sa fie bine!Am 28 de ani si este prima sarcina.
0
10-05-2011, ora 15:50
oanak
Nu este medic/terapeut
oanak
Sarcina usoara, Cristina! Sa fie totul bine si sa te bucuri de aceasta perioada ca de un dar!Sa ne tii la curent despre evolutia bebelului.Multa sanatate!(ne dai speranta).
0
27-05-2011, ora 12:32
madelainemv
Nu este medic/terapeut
madelainemv
buna ziua doamneleor, am facut si eu recent o embolizare mai exact este a 3 -a zi si vroiam sa intreb userul cristina_28 ce a luat pt dureri deoarece si mie imi este foarte rau, interventia a fost facuta de dr.Rares Nechifor, este un om extraordinar, felicitari cristina pentru bebe iti urez o sarcina usoara si astept raspunsul tau, va multumesc si multa sanatate!
0
27-05-2011, ora 12:51
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
Buna.Eu am avut o scrisoare medicala cand m-a externat si mi s-a prescris o schema de tratament.Am avut prescrise xefo (antiinflamator), augmentin (antibiotic), tramadol, indometacin supozitoare, no-spa.Dar toate acestea nu mi-au fost de ajuns si am mai avut niste crize foarte grave cand am facut toate calmantele intravenos (no-spa, agocalmin, tramadol).Asa ma calmam cel mai bine, imi facea dimineata si seara injectiile sau cand aveam crize foarte puternice.
0
29-05-2011, ora 11:29
madelainemv
Nu este medic/terapeut
madelainemv
multumesc mult pentru raspuns, mi-a fost foarte rau dar acuma imi este mai bine sper sa treaca definitiv durerile, in rest toate cele bune doamnelor, multa sanatate
0
10-06-2011, ora 21:05
oanak
Nu este medic/terapeut
oanak
Eu am ramas insarcinata la 1 an dupa ce am facut embolizarea, adica in mai 2011.Sper sa fie bine, deocamdata nu am fost decat la o ecografie, iar sarcina e incipienta.E o experienta noua si sper sa duc sarcina la bun sfarsit, pentru ca asta mi-am dorit si pentru clipele acestea am suportat durerea la embolizare si dupa aceea.Sanatate va doresc!
0
20-07-2011, ora 15:59
emi_ypp
Nu este medic/terapeut
emi_ypp
pentru cristina 28

am facut si eu embolizare fibrom acum aproape 2 luni. as dori sa comunicam mai mult despre sa te intreb cate ceva despre anumite stari pe care le-ai avut la ceva vreme dupa embolizare..pt ca eu de ex simt o gramada de schimbari ciudate...dar care se pare ca sunt normale dupa embolizare in fine...imi poti scrie -*
mi-ar placea mult sa schimbam pareri.


(*modificat de admin)
0
21-07-2011, ora 12:21
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
pentru emy_ypp

Din pacate nu putem introduce datele de contact pe acest forum, asa ca vom discuta aici.Ce anume ai dori sa afli?
0
21-07-2011, ora 16:03
emi_ypp
Nu este medic/terapeut
emi_ypp
ok am inteles...nu am stiut si imi cer scuze..
ma-ar intersa cum a fost prima menstra dupa embolizare, cat te-a tinut.ai avut cumva stari asa ciudate in organism?
eu de ex mult timp m-am simtit ca si cum as fi avut gripa...
0
25-07-2011, ora 16:33
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
La 2 saptamani de la embolizare am avut niste scurgeri care au durat cam 3 zile, dupa care la inca 18 zile am mai avut niste scurgeri care au durat cam vreo 4 zile, dupa care la inca 2 saptamani am avut pentru o perioada de 2 saptamani scurgeri.Nu as putea sa-ti spun cu exactitate daca toate cele 3 au fost menstre sau doar se curata locul dupa embolizare.Dupa aceea am avut ciclu normal pentru 2 luni, dupa care am ramas insarcinata.In concluzie vreo 3 luni jumatate-4 luni de la embolizare nu prea stiam de capul meu, dupa care lucrurile au intrat in normal.
0
26-07-2011, ora 19:56
emi_ypp
Nu este medic/terapeut
emi_ypp
multumesc pentru raspuns cristina si ma bucur ca esti bine, ca esti in asteptarea unui bebe si ca lucrurile au intrat in normal.
multa sanatate tie si lui bebe.
0
27-07-2011, ora 10:30
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
Multumesc frumos pentru urari Emi si iti doresc multa sanatate si rabdare, pentru ca lucrurile vor intra in normal si pentru tine.
0
28-07-2011, ora 16:10
krisp
Nu este medic/terapeut
krisp
Buna ziua tuturor,

Am facut si eu embolizare la Spitalul Universitar pe 22 iunie, am fost la controlul de o luna saptamana trecuta si mi s-a spus de catre doctora ca fibromul meu a scazut de la 9/8cm la 6/7cm dar ca mai mult nu
0
28-07-2011, ora 16:12
krisp
Nu este medic/terapeut
krisp
Scuze...am apasat din greseala "Trimite"..
deci mi s-a spus ca va ramane la dimensiunea asta si ca tot la operatie voi ajunge. Mai mult doctora a spus ca isi va reface vascularizarea dupa 6 luni si o voi lua de la capat.. Este cineva in situatia asta? M-am chinuit cu dureri ingrozitoare degeaba? Scupul embolizarii a fost de a avea un copil iar doctora nu mi-a dat nicio sansa in situatia de fata pentru ca fibromul meu este in mijlocul uterului si deformeaza putin si cavitatea. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0
28-07-2011, ora 17:05
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
Pentru Krisp
Daca ai fi citit ceea ce am scris noi toate aici ai fi observat ca dupa o luna fibromul nu dispare cu totul.El se resoarbe in timp si abia la 6 luni iti poate da cineva un verdict clar.La o luna dupa embolizare fibromul meu scazuse doar 1 cm, ca in final sa ramana la doar 1, 4 cm.Nu stiu la ce doctor ai fost, insa eu nu cred ca poate sa-ti spuna ca mai mult de atat nu scade dupa doar o luna de la embolizare.La toate ecografiile la care am fost pana la 6 luni nu s-a pronuntat nici macar odata doctorita mea ca fibromul nu va mai scadea.A spus ca trebuie urmarit si ca el se resoarbe in timp.Eu iti recomand o consultatie la Dl. Doctor Nechifor si dansul te va lamuri.Fibromul meu a avut 11 cm si a fost in peretele uterului si dupa 5 luni de la embolizare eu am ramas insarcinata.Asa ca speranta exista.Mai cere si alte pareri avizate, nu te rezuma doar la una si la un sfat care sa te faca sa ajungi tot la operatie.
0
28-07-2011, ora 22:03
oanak
Nu este medic/terapeut
oanak
In cazul meu fibromul a scazut si s-a stabilizat dupa 6 luni, de la 9/8 cm la 3, 4/3, 7 cm, iar la 1 an am ramas insarcinata.Nu cred ca trebuie sa te sperii asa de repede, ci sa ai rabdare, pentru ca incet incet, corpul isi reia ritmul firesc.Si eu m-am izbit de multe pareri impotriva procedurii pe care o alesesem, mi s-a spus ca trebuia sa fac operatia clasica si dupa un timp imi pierdusem oarecum increderea.Doar ca ma simteam extraordinar de bine fata de viata mea de dinainte si nu m-am lasat prea mult prada deznadejdii.Pentru cele care aleg embolizarea, nu va descurajati, sansele de a ramane insarcinate sunt identice la miomectomie si la embolizare.
0
29-07-2011, ora 07:17
ita7454
Nu este medic/terapeut
ita7454
Draga oanak, ma bucur pentru "bucuria"ta, pentru evolutia foarte buna si mai ales, pentru faptul ca vei avea un bebe, pe care sunt convinsa ca ti-l doresti mai mult decat orice pe lume. FELICITARI!!!
Te rog sa-mi spui ce fel de fibrom ai avut si unde era pozitionat.
Banuiesc ca este prima ta sarcina, imi poti spune ce varsta ai?
Multumesc.
0
29-07-2011, ora 10:35
krisp
Nu este medic/terapeut
krisp
Pentru Cristina_28
Multumesc pentru incurajare. Am facut embolizarea dupa ce m-am documentat indeajuns, dupa ce am fost la consultatie de specialitate si am citit toate experientele descrise pe acest forum. Am vrut doar sa stiu daca a mai primit cineva o asemenea veste la controlul de o luna pentru ca m-am imprietenit cu o doamna care a facut embolizare in aceeasi zi cu mine iar medicul care i-a facut ecografia (nu in Bucuresti), i-a spus acelasi lucru, ca nu se va micsora mai mult. In niciun caz nu ma asteptam ca dupa o luna sa nu-l mai am. Mai mult, nu cred "povestile" medicilor care nu au specializare in radiologie si ma bazez pe domnul dr. Nechifor (un om deosebit si un adevarat profesionist) care mi-a facut embolizarea si m-a asigurat ca fibromul va continua sa scada. Eu am facut embolizarea in spital asa cum spuneam mai sus si din aceasta cauza trebuie sa merg pentru monitorizare la medicul curant ginecolog de acolo.
Mentionez ca am facut in urma cu 3 ani operatie clasica pentru ca am avut fibrom pediculat de 10cm/12cm (pe exteriorul uterului) care nu se putea emboliza.
Sanatate tuturor.
0
29-07-2011, ora 12:11
cristina_28
Nu este medic/terapeut
cristina_28
Daca embolizarea a fost facuta de dl.dr.Nechifor inseamna ca ai fost pe maini bune Krisp si ca esti si documentata.In cazul acesta nu vad de ce sa te sperii asa de repede.Inarmeaza-te cu rabdare si eu sper ca peste 6 luni sa o poti contrazice pe doamna doctor.Daca cumva vrei si o alta parere eu am fost la ecografii la clinica privata in incinta careia se afla si clinica particulara a d-lui Dr.Nechifor.Dupa cum spunea si oanak mai sus nu te descuraja.Suntem deja doua care-ti spunem asta si amandoua asteptam bebelusi, asa ca te asteptam sa ne prinzi din urma.
0
29-07-2011, ora 14:45
krisp
Nu este medic/terapeut
krisp
Va multumesc din suflet cristina_28 si oanak si voi reveni cu noutati.
Va doresc sarcini usoare si sa fiti sanatosi cu totii. Sper sa va dau si eu o veste buna peste 6 luni.
0
29-07-2011, ora 19:42
oanak
Nu este medic/terapeut
oanak
Pentru ita7454
Diagnosticul meu in ianuarie 2010 era: 3 fibroame - pe peretele posterior 9, 5/7, 9 cm, pe peretele anterior 4, 3/2, 9 cm, profund in miometru, aproape de endometru 1, 4/1, 2 cm. In mai 2010, eram la capatul puterilor din cauza menstrelor si am facut embolizarea la clinica, la dr.Nechifor, despre care citisem din 2006 pe net.Imi doresc un copil de 2 ani jumate, dar nu exista spatiu pentru implantarea/fertilizarea unui ovul asa cum poti deduce de mai sus...Luna viitoare implinesc 31 de ani, e primul meu copil...sunt in 14 saptamani. Sunt curioasa ce tip de nastere se va alege in cazul meu; cred ca cezariana, ca sa poata scoate si resturile de fibroame...Sper sa fie bine pana la capat. Astept vesti de la fetele care au trecut prin embolizare si de la viitoarele mamici.Multa sanatate si sa aveti grija de voi(si de bebici)!
0
29-07-2011, ora 20:53
ita7454
Nu este medic/terapeut
ita7454
Draga oanak, multumesc mult pentru raspuns. Anul trecut fiica mea avea doua fibroame de 3 si 4 cm iar dupa un tratament naturist a ramas doar cu cel de 4 cm care insa a mai crescut putin, este intramural si situat anteroposterior. Dr ginecolog i-a recomandat miomectomia pentru a avea sanse mai mari de a putea duce o sarcina la sfarsit intrucat are 37 de ani. Fiica mea nu are absolut nici un simptom, este adevarat ca are un ciclu mai abundent dar foarte regulat. S-a cam hotarat pentru miomectomie pentru 27 iulie dar a intervenit o alta problema la serviciu si a amanat. Poate asa a fost sa fie si sper sa o conving sa faca embolizare (acum un an am fost la consult la dr Nechifor dar la SUUB nu aveau fonduri pentru embolizare in acel moment). Marea problema este ca are un serviciu foarte stresant si nu poate lipsi o perioada mai mare, de fapt de aici i se trag mai multe probleme de sanatate. Dar au speranta ca Domnul o va indrepta spre calea cea mai buna pentru ea.
Multumesc mult pentru comentariile voastre si doresc ca fiecare sa-si aleaga calea cea mai buna.
0
10-08-2011, ora 00:25
cry_ieee@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cry_ieee@yahoo.com
Buna,

M-ar interesa daca sunt fonduri la SUUB pentru embolizare...sau daca a fost cineva la SUUB si a fost programata pentru o data ulterioara.

Multumesc,
0
10-08-2011, ora 11:04
krisp
Nu este medic/terapeut
krisp
Buna cryieee,

Eu am facut embolizarea la SUUB in luna iunie a.c. Inainte de embolizare am folosit numarul de telefon mobil de pe site-ul domnului dr. Nechifor, www.drnechifor.ro, si am facut o programare la clinica particulara pentru consultatie. Domnul doctor m-a programat pentru embolizare la SUUB la cererea mea pentru ca procedura este destul de costisitoare la clinica particulara. Poti proceda la fel ca mine si atunci afli daca poti face procedura la SUUB. Dansul are programari numai miercurea la SUUB.
Bafta si sanatate!
0
14-08-2011, ora 12:03
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
ma numesc veronica si am facut embolizare pentru un uter fribromatos la dr. Nechifor pe data de 11.08.2011.Am avut dureri fffff. mari in prima si a doua zi, apoi s-au mai diminuat.Astept sa vad ce va urma. Inca mai am scurgeri si cand si cand mai am dureri.Sper sa rezolv problema asta care ma chinuie de 3 luni.Aveam hemoragii iar la Tulcea au zis ca se poate rezolva doar cu operatie.
0
14-08-2011, ora 12:11
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
pentru cine a mai trecut prin asa ceva, in afara de tratamentul dat de dl. Nechifor, mai trebuie luat ceva de la ginecolog?
0
14-08-2011, ora 22:44
oanak
Nu este medic/terapeut
oanak
Nu trebuie decat sa respecti reteta prescrisa de d-l doctor.E suficienta sa preintampini infectiile si complicatiile(durerea e in functie de fiecare, din pacate).Trebuie sa gasesti un ecografist bun, sa te monitorizeze la 1, 3, 6 luni si sa vada cat a scazut fibromul, daca e calcifiat sau prezinta semnal doppler - adica e inca vascularizat si pune probleme.Unii doctori ginecologi au dubla specializare, avand competenta ecografie. E bine sa ai si un dr.ginecolog aproape, care sa-ti vada ecografiile si evolutia.Sanatate multa si ai grija de tine!Daca ai probleme, suna-l pe dr.Nechifor si te va indruma.Sa speram ca nu este cazul, la tine.
0
16-08-2011, ora 13:56
bulina-n
Nu este medic/terapeut
bulina-n
Am facut si eu embolizare acum 3 saptamani jumatate, la SUUB. Am 33 de ani, fibromul era sub mucoasa uterului, avea 3 cm si imi provoca sangerari care nu se mai opreau. A doua zi dupa interventia de la SUUB ecografia arata 2, 5 cm, ceea ce m-a uimit si m-a incantat. Insa durerile au fost infioratoare, crunte. Si credeti-ma ca-s invatata cu ciclurile dureroase. Am fost prevenita si mi s-a spus in spital ca durerile nu prea vor ceda, dar nu imi imaginam ca vor fi atat de mari. Am avut perfuzii cu calmante 24 de ore non-stop, degeaba. Acasa durerile au continuat si mai rau. L-am sunat pe dr Dorobat si mi-a spus sa nu ma sperii, ca durerile vor trece. Insa de-abia dupa 13 zile au inceput durerile sa cedeze la antiinflamatoare (tramadol, nospa, tador, ketonal duo). Acum, la 3 saptamani si jumatate mai am doar dureri pelvine si ma doare mijlocul cand ma aplec.
Adaugă un comentariu / răspuns
533 comentarii 1 2 345 ..... 17 18 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: