sampoane pentru intretinerea psoriazisului de scalp

12-03-2009
nicolettamaria
Nu este medic/terapeut
nicolettamaria
Buna ziua,

Acum 2 ani in urma unei vizite la dermatolog am descoperit ca sufar de psoriazis al scalpului.
Cum boala era la debut,
medicul respectiv ma supus unei cure de 3 luni cu niste unguiente preparate, dermovite si sampon Selegel de la Ducray si am scapat astfel de chinul groaznic al mancarimilor, de ingrasarea parului si de cojite.

Dupa care pentru intretinere nu mi-a mai dat decat o gama stransa de sampoane cu care sa ma spal, cum ar fi:
Kertyol de la Ducray, Selegel tot de la Ducray, Klorane Bebe si gama Kerastase.

Toate aceste sampoane enumerate mai sus au fost extraordinare, insa acum ca am scapat de simptome, cred ca ar trebui sa ma spal cu ceva mai lejer pt intretinere.

am rugamintea de a-mi raspunde la urmatoarele intrebari:

1.Cu ce alte sampoane ma mai pot spala pt intretinere tinind cont de faptul ca nu mai am nici un simptom?
(pt. ca parul a inceput sa aibe reactii adverse, cum ar fi uscarea foarte tare a scalpului si a firului de par)

2.Chiar daca am scapat de mancarimi, parul imi cade incontinuare in cantitati uriase!!!
E drept ca se regenereaza totodata insa incep sa ma ingrijorez!! Ce ar trebui sa fac??

3.Psoriazisul mi-a atacat si unghia mare de la piciorul drept si nu stiu ce sa fac pt ca medicul mi-a spus sa o scot ca ar fi cel mai bine, dar de frica nu am vrut, asa ca mi-a prescris niste unguiente insa nu au avut nici un efect.
Exista vre-o cale pt a o trata sau trebuie sa o extrag??!!!

Astept cu nerabdare raspunul dumneavoastra.

Va multumesc din suflet.
21 comentarii
0
13-03-2009, ora 11:27
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Eu stiu ca este nevoie tot timpul sa folosesti acele sampoane, pt ca in momentul renuntarii la ele reapar simptomele.
0
13-03-2009, ora 19:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca nu mai aveti simptome, puteti folosi orice sampon doriti. Daca simptomele reapar, reluati tratamentul cu samponul medicament.
Ca sampon medicament mai puteti folosi Stieprox de la Stieffel si Mediket ictamo de la ICMC.
Psoriazisul nu afecteaza numai o unghie!
Ar trebui sa faceti un examen micologic deoarece este posibil sa aveti o ciuperca la acel deget.
0
16-03-2009, ora 15:57
nicolettamaria
Nu este medic/terapeut
nicolettamaria
Va multumesc mult pentru raspuns!!!!

O sa incep sa ma spal cu sampoane normale deoarece nu mai prezint nici un simptom.

Cat despre unghie asa stiam si eu ca psoriazisul nu apare doar la una ci la toate unghiile!
Insa la control medicul mi-a spus ca e psoriazis de unghii desi doar una e afectata, restul fiind in stare perfecta si foarte curate.
O sa merg din nou la un examen micologic la un alt doctor.

Va multumesc inca odata si va doresc o zi minunata!!!
0
27-03-2009, ora 12:10
anny43
Nu este medic/terapeut
anny43
buna ziua
Fata mea in varsta de 22 ani sufera de psoriazis la scalp.am descoperit lucrul acesta in urma cu aprox 4-5 ani. medicamentul indicat de medicul dermatolog a fost tratarea zonei de la nivelul scalpului si a petelor de pe scalp cu diprosalic solutie + folosirea samponului Nizoral. de-a lungul timpului a folosit si sampon Ketodar. sintomele dispar dupa o anumita perioada dar reapar, la intervale de timp neregulate, ceea ce ma face sa cred ca aparitia lor tine de anumite stari.as vrea sa stiu ce se afla in spatele acestei boli, de la ce poate aparea.mai ales ca am citit referitor la aceste medicamente, sampone.nu rezolva boala, doar o amelioreaza.iar in cazul fetei mele a inceput sa apara din ce in ce mai des, chiar daca se spala constant cu aceste sampoane... va multumesc!
0
30-03-2009, ora 15:59
nicolettamaria
Nu este medic/terapeut
nicolettamaria
Buna ziua.
am citit mai sus problema fetitei dumneavoastra.

Din pacate este adevarat ca psoriazisul nu se vindeca niciodata!!!!
Poate fi tratat insa ramane in organism si recidiveaza in functie de starea psihica a fiecaruia.

Inca nu sa descoperit cauza principala a acestei boli, dar sau gasit o serie de factori care ajuta la aparitia ei, cum ar fi:stresul, starile nervoase, depresii, anxietate si imunitate scazuta.

Tinind cont de experianta personala,
va pot da mai multe informatii daca imi spuneti cum anume se manifesta aceste reaparitii!!
Adica:prin cojite, mancarimi, caderi masive de par...

Astept raspuns si sper sa va fi fost de ajutor.
O zi buna.
0
31-03-2009, ora 09:29
anny43
Nu este medic/terapeut
anny43
Va multumesc mult ptr raspuns.am observat si eu ca in momentele de stres, cand are examene, cand este suparata si o macina ceva...mai ales in momente de genul acesta ii apare la nivelul scalpului o zona rosiatica care generaza mancarimi insuportabile si dupa ce isi da cu diprosalic solutie se formeaza la interval de o zi cojite care cad numai dupa cateva spalari cu sampon nizoral sau ketodar. Parul nu ii cade foarte mult, deoarece pe cap ii apar pete rosii numai daca trec mai mult de 3-4 zile si nu se spala cu unul din sampoanele mentionate. au fost cazuri cand a fost plecata de acasa si nu a avut posibilitatea sa se spele, atunci petele de pe cap sau transformat in rani deoarece se scarpina.pana ii dadea sangele...
Se ameliora dupa cateva spalari pe cap...se formau cojite...se lipeau de par..ceea ce ptr ea este ingrozitor fenomenul, fiind la varsta adolescentei.traind printre alti tineri care nu inteleg problemele de genul acesta.
Cam asta este.Va multumesc inca o data, si o sa astept cu nerabdare sfaturile dvs.
0
01-08-2009, ora 11:28
georgiana87
Nu este medic/terapeut
georgiana87
Buna ziua,

De mult timp mi-a aparut ceva ce ma manca la tampla si am ignorat-o pana a disparut. Cred ca sunt deja 2 ani de atunci. Dar continua sa revina in diferite perioade, asa ca acum cateva luni am fost la dermatolog, care mi-a dat diagnosticul: dermatita seboreica.

Mi-a dat reteta, fara nicio explicatie, nici nu stiam ce inseamna diagnosticul si am scos de la farmacie Samponul Selegel, un preparat si o crema Nidoflor.

M-am spalat de 2 ori cu samponul si apoi l-am lasat pt ca imi usca prea mult parul. Avem si licenta si sesiunea in fata, eram prea stresata ca sa mai acord importanta dermatitei. Dar problema s-a agravat. Mancarimile sunt extrem de groaznice iar cojile sunt mari si groase.

Problema este de mult timp imi care parul. Intrebarea mea este: Dermatita duce la caderea parului? Eu am pus totul pe baza stresului recent.

Apoi, cremele pe care vi le-au recomandat medicii le folositi pe par direct? In fiecare zi? Nu imi dau seama cum as putea sa ma dau cu crema in fiecare zi fara sa ma spal mereu. Si asta ar insemna sa folosesc Selegel mult prea des, care oricum imi usuca ffff tare parul.

Cum se urmeaza tratamentul si ce ar tb sa folosesc exact? Credeti ca ar trebui sa merg iar la doctor? Ca s-a agravat prea tare?

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare sfaturile dvs!!!
Multumesc din nou.
0
07-08-2009, ora 19:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu cred ca trebuia sa intrebi medicul care te-a consultat aceste lucruri! Era datoria lui sa iti explice!
Ar fi bine sa mergi la un control la el si sa iti clarifici toate problemele.
0
08-09-2009, ora 16:02
sonya_
Nu este medic/terapeut
sonya_
buna ziua!
mi-am cumparat samponul kertyol ducray, dar inainte sa incep tratamentul as vrea sa stiu daca concomitent cu utilizarea acestuia pot folosi diverse produse pt par ( balsam/ masca de par/ spray pt luciu etc).
0
08-09-2009, ora 17:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da.
0
08-09-2009, ora 20:33
sonya_
Nu este medic/terapeut
sonya_
va multumesc ! o seara buna
0
16-09-2009, ora 13:22
rodica_srbn
Nu este medic/terapeut
rodica_srbn
buna ziua!!!urmaresc tot ceea ce se intampla pe baza acestui psoriazis, , , deoarece fetita mea de numai 11 ani, a avut psoriazis pe intreg corpul inclusiv scalp, , , de 3 luni nu mai are chiar nimic, dar am fost internata cu ea la spitalul ELIAS la domnul profesor CALIN GIURCANEANU, aici datorita preparatelor dar si a razelor cu ultra violete UVB dar si a sampoanelor :SQUAPHANE si T/Gel-Total+un preparat special pentru scalp, , , acum totul este ok, , , nici o bubita, mancarime, cojite, , nimic, nimic, , , DAR, , pentru ca tot timpul exista un dar, , , speram sa nu reapara, , , deoarece am inteles ca poate reaparea chiar si dupa cativa ani, , , sanatate maxima va doresc si o zi buna tuturor
0
17-09-2009, ora 17:14
oana andreea
Nu este medic/terapeut
oana andreea
buna ziua...ma numesc oana am 17 ani si mi s-a spus k am inmceput de psoriazis.nu stiu ce sa ma mai fac de la mancarime...cojite.mi se ingrasa parul.imi cade.sunt disperata.am folosit samponu ducray selegel a avut efect la inceput iara acum e la fel, nu mai are nici un efect...am parul ceva mai lung o sa ma tund mai scurt acum...sa mi se mai regenereze nu stiu zic si eu...ce sa sfatuiti sa fac???va rog sa imi dati un raspuns urgent..va multumesc mult.o zi buna!
0
21-09-2009, ora 12:26
rodica_srbn
Nu este medic/terapeut
rodica_srbn
buna ziua!, , draga mea eu am spus cate ceva putin mai sus, , , dar ca mama nu pot decat sa te indrum catre spitalul ELIAS-la domnul profesor CALIN GIRCANEANU, , , spun eu ca este cel mai indicat, , , o zi buna si sanatate maxima
0
27-10-2009, ora 22:39
aly.princess
Nu este medic/terapeut
aly.princess
buna seara, am 22 de ani si am si eu de ceva timp psoriazis.Acum 2 ani am fost la un doctor care mi-a recomandat un regim alimentar foarte drastic, pe care l-am tinut cu sfintenie un an, si au inceput sa imi treaca bubitele si de pe scalp si de pe corp.DAR DUPA CEVA TIMP MI-AU APARUT IAR, DUPA UN AN DE REGIM AM SLABIT FT MULT SI CAND AM INCEPUT SA MANANC NORMAL M- AM INGRASAT MAI MULT DECAT AM FOST VREODATA.DECI IN CONCLUZIE REGIMUL ALIMENTAR PT PSORIAZIS E O PORCARIEEEEEEEEEE
0
27-10-2009, ora 22:42
aly.princess
Nu este medic/terapeut
aly.princess
am si eu o intrebare.am auzit ca psoriazisul este ereditar eu sunt prima din familia mea care are, cand voi face copii ma vor avea si ei?
0
27-10-2009, ora 22:47
aly.princess
Nu este medic/terapeut
aly.princess
am si eu o intrebare.am auzit ca psoriazisul este ereditar eu sunt prima din familia mea care are, cand voi face copii vor avea si ei?
0
31-10-2009, ora 13:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa transmiteti urmasilor predispozitia pentru boala.
0
23-12-2009, ora 13:52
Adriana23_84
Nu este medic/terapeut
Adriana23_84
Buna, la toata lumea
Am intrat ieri prima oara pe acest forum, in sectiunile unde se vorbeste despre psoriazis. Am avut si eu cand eram mica, aveam in jur de 10 ani. Scriu aici pentru ca aly.princess a spus ca regimul alimentar nu este bun in tratarea psoriazisului. La mine sa stiti ca a mers, am tinut regim aproape 2 ani jumate, unul foarte drastic, fara dulciuri, fara prajeli, zahar sau sucuri acidulate (lista e mult mai lunga, dar nu imi amintesc acum tot). Aveam voie sa mananc doar carne fiarta sau nebunii de genul asta. Plus ceaiuri si siropuri prescrise de doctor. Dar inainte de ceaiuri, am tinut regim foarte mult timp si in plus, nu m-am expus deloc la soare (vara stateam cu o palarie pe cap cand ieseam din casa, si asta doar dupa apus). Si psoriazisul a disparut complet. Acum am 25 de ani, dar de pe la 12 ani nu am mai avut nicio problema.
Atunci cand parintii mei cercetau posibile cauze de aparitie, au aflat si ei ca este ereditar, dar nimeni in familiile lor nu avusese asa ceva. Un doctor le-a spus ca aceasta boala nu se transmite obligatoriu copiilor sau nepotilor, ci ca poate merge pana la a saptea generatie. Apropo de motivele pentru care apare, nu stiu de ce a aparut la mine. La 9-10 ani nu prea aveam motive de stres, si de atunci am trecut prin destul de multe momente cu emotii (admitere la facultate, examene, licenta, etc), dar boala nu a reaparut niciodata.
Nu stiu care este tratamentul cel mai bun, mie mi-a aparut cand eram foarte mica si dupa ce au incercat cateva tratamente care nu au dat rezultat (gen sampoane sau creme care mergeau cat le foloseam si apoi reapareau cojitele), parintii mei m-au trecut pe tratament pe baza de produse din plante (plus regimul de care vorbeam).
In cazul meu a mers, nu stiu daca va reveni vreodata, dar eu va zic sa nu disperati. Acum exista mult mai multe solutii de tratament decat existau acum 15 ani si sunt sigura ca nu exista un singur tratament bun pentru toata lumea.
0
10-05-2010, ora 16:50
bebe_blond
Nu este medic/terapeut
bebe_blond
buna ziua,

am si eu o problema cu psoriazisul...cand eram mica ( cam 5-6 ani ) am facut o operatie care din pacate nu a fost facuta de doctori profesionalisti iar trauma postoperatorie a declansat psoriazisul...timp de cativa ani am tinut regim alimentar drastic si inclusiv tramanent cu UV...dupa o perioada acesta s-a retras de pe piele mai putin din zona scalpului.ce pot face pentru a diminua efectele neplacute pe care le resimt...ce sampoane imi recomandati (acum incerc sapunul cu sulf)

va multumesc!
0
14-05-2010, ora 14:45
rodica_srbn
Nu este medic/terapeut
rodica_srbn
buna ziua,
pentru bebe_blond, , , eu am fost internata cu fetita mea la spitalul ELIAS si ea avea bubite pe scalp(psoriazis)spun avea pentru ca acum au disparut complet deoarece am folosit un preparat pentru scalp
compozitie:-calomel 5g, , , -acid salicilic 3g, , , -locobase 100g, , , , , o aplicatie/zi seara SCALP, apoi am folosit sampoanele SQUAPHANE primul, , spalat dupa 5 min de actionare apoi T/GEL TOTAL la fel spalat dupa cele 5 min de actionare asta pentru scalp, , , pentru corp foloseam -ELOSALIC-o aplicatie/zi-dimineata, TRACTOPON- cu uree 1, 5% sau EUCERIN- crema cu uree 10%-1-2 aplicatii/zi, dupa ce ii faceam fototerapia (UVB 311nm) foloseam un alt preparat -cignolin1, 5g, acid salicilic 3g, hidrocortizon acetat pulvis1g, locobase 100g iar printre toate aceste preparate enumerate mai sus foloseam si preparatul din spital pe care il poti prepara si tu la orice farmacie, , , -compozitie:-uree 60g, hdrocortizon 2 g, acid salicilic 6g, baza 200g, , , deci cu toate acestea copilul meu a reusit sa scape de acest psoriazis dar nu stiu cat il vom putea tine sub control deoarece am inteles ca poate reaparea oricand pentru ca este pe baza de stres chiar asta nea si spus -sa evite stressul psiho-emotional, , , sper ca toate aceste detalii sa te ajute sa scapi de povara asta grea numita PSORIAZIS, , , , SI LA FEL PENTRU TOTI CEI CARE AU ASA CEVA, , , O ZI BUNA PENTRU TOTI DE PE ACEST FORUM, , , , , SI SA AUZIM DE BINE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •