sanatorii pentru bolnavi psihici!!!

17-02-2012
nicolau.diana
Nu este medic/terapeut
nicolau.diana
buna seara! am un frate bolnav psihic in varsta de 27 ani. el locuieste impreuna cu mama si a fost mereu o problema pentru toata familia. de cativa ani (mai ales de cand s-a maturizat) a inceput sa devina violent si foarte nervos. ii da tratament dar se pare ca nu are nici o influenta asupra lui. zilele astea a distrus la propriu tot din casa si a dat-o pe mama afara din casa. pana nu au venit salvarea, politia si descarcerarea nu a fost posibil sa deschida usa si sa il scoata din afara. in fine. a creeat multe probleme in ultimul timp. acum problema este urmatoarea...mama a zis ca ea nu vrea sa il interneze a personal nicaieri(pt ca ii este mila, etc). eu in schimb m-am saturat sa vad cum se autodistrug amandoi. am vb cu ea si mi-a zis ca daca vreau sa il duc eu undeva, sa o fac. acum va intreb pe voi...unde sa-l duc? undeva unde sa-l tina pe perioada nedeterminata si sa aiba cat de cat si grija de el. daca ma puteti ajuta v-as multumii din tot sufletul
2 comentarii
1
18-02-2012, ora 17:27
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Existau pana de curand in toaqte judetele tarii spitale de psihiatrie pentru bolnavi cronici, unde spitalizarea era pe durata lunga de timp. De vreo 2 ani au fost comasate cu cele judetene sau unele desfiintate. In functie de de judetul unde locuiti, va puteti interesa ce spital sau mai nou sectie de psihiatrie cronici exista in zona dvs.
1
03-04-2012, ora 20:08
andreea100
Nu este medic/terapeut
andreea100
Buna!

As dori si eu sa imi raspunda cineva daca va rog. Caut o solutie cu disperare!!!! Tatal meu este bolnav psihic periculos, o tot ameninta pe mama si pe bunica, striga si urla tot timpul, o cearta pe mama din orice, le tot ameninta ca le omoara, nu stiu ce sa mai fac.mama duce viata asta de 20 de ani si parca tatl meu e din ce in ce mai rau cu boala asta.i-am recomandat sa mearga la psihiatrie, medicul de la dispensar i-a recomandat si nu vrea sa auda de asa ceva.nu accepta sub nici o forma. Problema este ca daca l-ar interna, ar veni din nou acasa si le-ar face rau mamei si bunicii mele. Ele plang mereu si le este frica. Este si un pericol social. A avut o tentaiva de a comite o crima chiar acum cativa ani, a luat un cutit si l-a indreptat spre mama insa a avut noroc ca l-a aruncat frate meu, l-a oprit. E in stare de orice! La tot satul ii este frica de el. Nu exista ceva unde s-ar putea interna pe viata, legat, fara intoarcere acasa? O sa-l inchida in puscarie numai daca o sa comita o fapta penala si nu vreau sa astept sa se intample asa ceva. Va rog mult!!!!!!!!!!!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.