sange in urina

17-03-2014
cristinagj
Nu este medic/terapeut
cristinagj
in urma unor dureri in zona ovarelor si semne de infectie urinara, m-am trezit alaltaieri dimineata cu urinari dese si dureroase si mai ales cu sange. am luat ciprofloxacin si un nurofen si mi-au mai cedat durerile. continui si acum cu antibiotic dar mi-e frica sa nu fie o afectiune maai grava la rinichi.
8 comentarii
0
17-03-2014, ora 11:05
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna ziua Cristina,
inteleg ca ai luat un tratament, insa el a fost recomandat de un medic, sau ai luat "de capul tau"?
Pt ca antibioticul nu se ia dupa ureche si pt orice. Nu ai oferit prea multe detalii, dar se intelege ca nu ai avut timp sa primesti rezultatul unor analize asa rapid (de alaltaieri pana azi) decat daca ai fi fost internata.
O infectie urinara simpla (daca este vorba doar de asta) nu stiu sa se manifeste cu hematurie (sange in urina) si de obicei se recomanda control de urgenta, daca nu chiar internare. Nu sta asa, sperand ca o sa-ti treaca, pt ca trebuie sa faci analize la sange si urina, pt a vedea ce tip de bacterii au provocat hematuria, pt a lua antibioticul potrivit, dar si pt a elimina orice alte suspiciuni.
Excluzand o cauza bacteriana, inflamatiile in sfera tractului urinar (ITU), pot avea drept cauze si anumite frici inabusite, nescoase la suprafata si nerezolvate, deci o cauza psihologica. Tocmai de aceea, iti pot recomanda doar sa verifici care este cauza de tip medical, pt ca nu poti astepta, dupa care sa te gandesti si la factorii stresori din viata ta (mai ales, la ce frici "te bantuie") pe care ai nevoie sa-i elimini.
Daca esti din Bucuresti, te astept cu drag la cabinet, pt ca am experienta in cazuri ca al tau, insa NU fara a-ti face analize si un control medical de specialitate.
Sanatate!
Psih. Cristina Stoian
0
17-03-2014, ora 11:41
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In mod concret trebuie sa faceti un consult urologic.
Va recomand sa faceti acest lucru cat mai repede.
Astept vesti de la dumneavoastra.

dr Petre Muresan
0
17-03-2014, ora 17:54
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
CRISTINA eu nu vreau sa te sperii dar iti va fii folositor ca altfel vei amana cat mai mult sa te duci pana la un control dar vreau sati spun o poveste, a mea: hematurie adica sange in urina poate avea ca si cauza ca in cazul meu cancer pe rinichi, si din aceasta cauza poti face blocaj renal si sa intri in coma daca ajungi la blocaj dar fiecare e liber sa aleaga asa ca te asteptam cu o noua postare sa vedem ce ai decis..
sper din tot sufletul sa fie alta cauza mai banala SANATATE.
0
18-03-2014, ora 04:20
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Orice amanare poate fi periculoasa.
Recomand consult si investigatii.

dr Petre Muresan
0
18-03-2014, ora 14:30
cristinagj
Nu este medic/terapeut
cristinagj
multumesc tuturor pt raspuns; criza foarte dureroasa s-a declansat duminica dimineata pe la ora 5, cand, chiar daca sunt din iasi, degeaba te duci pe la urgenta ca nu te baga nimeni in seama. luni dim am fost la un medic urinolog pe care il cunosc f bine (a operat-o pe mama de 3 ori), i-am povestit episodul, mi-a zis sa iau in continuoare ciprofloxacin 7 zile dupaa care sa mai astept 3 zile si abia atunci sa fac urocultura, antibiograma samd.
am facut si examen ginecologic si e ok, deci se pare ca e cauza renala sau a tractului urinar
0
18-03-2014, ora 17:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Te rugam sa postezi si dupa tratament cum a decurs situatia sa nu ramanem asa in aer.
SANATATE MAXIMA
0
25-03-2014, ora 09:51
cristinagj
Nu este medic/terapeut
cristinagj
deci au trecut 10 zile, am luat ciprinol si se pare ca infectia mi-a cedat, maaiine ma duc la doctor sa fac echografie si analize inclusiv de urina. nu mai am simptomele initiale, in schimb ma doaare spatele si o usoara senzatie de jena la urinat.
o zi buna
0
25-03-2014, ora 14:22
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DURERILE de spate sunt generale dar daca te doare in spate la bazin eu din cate stiu ar fi rinichii, prer sa ma insel.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hematii în urină - explicații
  •