Sangerare | Forumul Medical ROmedic

Sangerare

30-10-2017
magdalenaclaudia
Nu este medic/terapeut
magdalenaclaudia
Buna ziua. Am 40 de ani si problemele mele sunt urmatoarele: in decembrie 2016 ptc aveam dureri abdominale si scaune moi ( o singura data am si sangerat ) am facut o colonoscopie si mi s-a zis ca am o ileita terminala dar sangerarea nu este de la ea ci de la hemoroizi. Am primit tratament pt 1 luna cu budenofalk si salofalk si regim alimentar. In urma tratamentului scaunul a revenit la normal, crampele au disparut ( in aceea perioada si sotul meu a avut crampe si diaree) iar in iunie 2017 am repetat colonoscopia ptc aveam perioade cand sangeram la sfarsitul scaunului stiam ca am hemoroizi interni si externi dar aceste sangerari ma speriau. De aceasta data colonoscopia a iesit perfecta, aspect normal la nivelul rectului, sigmoid, descendent, flexura splenica, colon transvers, ascendent cec, valva ileocecala si ileon distal iar concluzia a fost de hemoroizi interni gr 2 si tratament cu detralex. Medicul mi-a zis ca probabil in decembrie can am facut prima colonoscopie a fost o colita care a coincis cu sangerarea de la hemoroizi. Probema mea este ca eu tot am sangerari ciclice care nu tin mereu de consistenta scaunului, apar la 2-3 zile dupa un scaun mai tare sau din senin, dar mereu sangerarea apare la sfarsitul scaunului rosu aprins, dar azi am vazut sange pe scaun si asta m-a speriat...este normal sa apara asa in hemoroizi? ma tot gandesc sa nu fie altceva.este cazul sa ma ingrijorez? Calprotectina in luna iunie a fost 7
1 comentarii
0
30-10-2017, ora 17:55
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Tinand cont de faptul ca v-a iesit colonoscopia normal ultima data, sangerarea pe care o descrieti ( rosu aprins, la sfarsitul scaunului ), e cu mare probabilitate de la hemoroizi.
Ar trebui sa faceti tratament o perioada mai lunga ( 3 luni de zile ) cu detralex, bineinteles cu urmarirea evolutiei, iar ulterior reevaluare clinica si colnoscopica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: