Sangerare vaginala

21-02-2017
Mia1990
Nu este medic/terapeut
Mia1990
Buna seara, ma confrunt cu o situatie si as dori parerea voastra. Iau Logest (anticonceptionale) de cateva luni. Duminica, in prima zi cand am inceput folia luna asta, am avut contact sexual, miercuri am uitat sa iau pastila, iar de joi am o sangerare vaginala care dureaza si azi ( 6 zile). E normal? Cat ar trebui sa tina? Ar putea fii o forma de avort spontan medicamentos?
4 comentarii
1
22-02-2017, ora 14:10
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Nu este un avort si este bine sa folositi o metoda suplimentara de contraceptie pana la terminarea foliei (prezervativ) pentru ca poate sa apara ovulatia si sarcina aceasta luna!
0
22-02-2017, ora 14:50
Mia1990
Nu este medic/terapeut
Mia1990
Multumesc de raspuns!
Imi mai puteti spune in cat timp, aproximativ, se va opri sangerarea?
0
28-02-2017, ora 16:51
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Sangerarea poate dura pana la finalul foliei (cantitate mica -spotting)!
0
07-06-2017, ora 16:51
PaulaAna
Nu este medic/terapeut
PaulaAna
Buna ziua,

Am urmatoarea problema. In general am o mestruatie regulata, care vine cam la 31-32 de zile, am 31 de ani, nu am facut avorturi.
Luna trecuta mi-a venit ciclul in data de 1 mai, a durat si s-a comportat normal 5 zile, in prima zi am avut dureri dar nimic anormal. In data de 16 mai, am avut o sangerare, la inceput destul de mica (gen spotting) si apoi ceva mai puternica, care a durat 48 h. In aceeasi zi am fost la medicul ginecolog care m-a examinat, mi-a facut eco si analize de sange hormonale. Concluzia, chist functional pe ovarul stang, in rest totul normal, inclusiv analizele hormonale. Bhcg negativ, nu a fost nici sarcina. Mi s-a recomadat tratament cu duphaston, timp de 20 de zile, 2 pe zi. Sangerarea a trecut cu o zi inainte sa incep sa iau duphaston. La 11 zile de cand am inceput tratamentul cu Duphaston au inceput simptome de menstruatie cu sani umflati, durere in prima zi., asta exact cand ar fi trebuit sa imi vina in mod normal. Am fost ieri iarasi la ginecolog, am facut iarasi control, eco. Chsitul aproape ca a disparut ( avea 3.5 mm, ieri era aproape insesizabil). Mi s-a recomandat sa renunt la Duphaston. Astazi am oprit si se pare ca a reinceput sangerrea desi ieri se oprise. E normal. Sangerarea se datoreaza incetarii tratamentului cu Duphaston?
.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul