sangerarea la persoanele invarsta

21-02-2010
aflorei
Nu este medic/terapeut
aflorei
Bunica mea are 86 ani si azi dimineata cand a fost la baie, a observat ca sangereaza.Nu stiu care este cauza.De trei zile se mai plange si de dureri stomacale.Are mari probleme cu inima si de aceea ia f multe medicamente zilnic.Printre astea mai ia si diclofenac pt. dureri, plus ca mai foloseste si unguente pt. varice.Sa fie oare de la stomac sau de la hemoroizi, aceste sangerari?Sangele este curat, adik de culoare deschisa.Va multumesc!
3 comentarii
0
21-02-2010, ora 12:39
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
oricare din cele două ar putea fi cauza, mai posibil hemoroizii, duceţi-o la un control eventual la o cameră de gardă chirurgie! diclofenacul pt dureri poate provoca sângerări stomacale şi dacă îl ia în mod constant şi aceea ar putea fi o cauză. deci la doctor, pentru că trebuie tratată
0
23-02-2010, ora 13:13
aflorei
Nu este medic/terapeut
aflorei
In 2004 am fost operata de un chist ovarian drept, iar dupa un timp de la operatie, adicadupa 2 luni, am fost din nou la control, si mi-au gasit alt chist ovarian stang.Am facut tratamente si mi-a disparut.Acum, dupa 2 ani de la ultimul control ginecologic pe care l-am facut, mi-au gasit 2 fibroane si o cervicita cronica.Tratament pt aceste fibroane mi-a recomandat: CERAZETTE.Intrebarea este:este bun acest medicament si daca exista altele mai bune.Multumesc.
0
25-02-2010, ora 10:38
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
cezarette sunt anticoncepţionale- probabil medicul a considerat ca fibroamele sunt de cauză hormonală şi că o reglare ar putea să vă ajute. puteţi să încercaţi aşa momentan, nu are de ce să nu fie bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  •