sangerari dupa escapelle - 48 ore si continua

28-06-2009
gerogescu
Nu este medic/terapeut
gerogescu
menstruatia s-a terminat pe 14 iunie iar pe 19 am avut contact sexual si s-a rupt prezervativul. Adoua zi am luat escapelle si acum pe 25 dupa 6 zile au inceput sangerarile care nu se opresc si au trecut mai mult de 48 de ore. Este normal sa dureze asa mult mai ales ca pe 14 doar ce se oprisera/ -- e posibil sa am ciclul normal acum Azi 28 se face deja a 3 a zi.
6 comentarii
0
28-06-2009, ora 19:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai ciclu sangerarea este de la Escapelle iti va trece ai rabdare dar daca totusi se prelungeste peste 7 zile poti merge la medicul de familie sau la ginecolog pentru a-ti recomanda ceva.Escapelle are o concentratie mare de hormoni si nu e indicat sa-l iei decat de doua ori pe an.Daca ai o relatie stabila poti opta pentru o anumita metoda de contraceptie.
0
21-07-2009, ora 02:35
gerogescu
Nu este medic/terapeut
gerogescu
a durat 7 zile sangerarea ! acum suntem in 21 si inca nu mi a venit ! e posibil sa se fi mutat data?? sau este cazul sa ma ingrijorez. precizez ca am ciclul neregulat
0
08-08-2009, ora 17:42
flory_4you
Nu este medic/terapeut
flory_4you
Buna ziua! Va rog sa ma ajuta-ti si pe mine cu un raspuns..Cu vreo 2 sapt in urma am avut un contact sexual neprotejat...si a fost necesar sa administrez escapel pentru a impiedica o sarcina nedorita...dupa aproximativ 4 zile mi-a venit menstruatia..adica pe data de 30 iulie si normal trebuia sa imi vina pe 11 august.din aceasta cauza m-am speriat si am fost la ginecolog iar medicul mi-a spus ca pastila mi-a dereglat ciclul menstrual si mi-a prescris niste anticonceptionale pe care nu le-am administrat..ma tinut 6 zile menstruatia si pana azi adica 8 august am sangerari vaginale..Va rog sa imi spune-ti dak se vor opri si daca e normal sa sangerez atatea zile?...Va rog ajutati-ma cu un raspuns!
0
09-09-2009, ora 07:46
Nina_bela
Nu este medic/terapeut
Nina_bela
si eu am patit acelasi lucru.cu o sapt inainte mi-a venit ciclul si am avut contact sexual neprotejat si am luat pastila escapelle.Dupa aprox.7 zile am inceut sa sangerez desi ciclul normal mi-a venit cu o sapt inainte si nu trebuia sa mai vine decat luna urmatoare.Ar trebui sa ma ingrijorez?Din cate am inteles dregleaza ciclul dar trebuie neaparat sa ma duc la un medic ginecolog sau se var regla de la sine?Va rog sa ma ajuta-ti ca e prima data cand trec prin asa ceva si mie frica sa nu fi facut vreo prostie cand am luat pastila aia! :(
0
24-11-2009, ora 09:11
ana9
Nu este medic/terapeut
ana9
buna ziua, am 20 de ani si folosesc anticonceptionale Marvelon 21 luate dupa capul meu de 5 zile ma simt forte bine cu ele putina greata dimineata mai akles primele 2 ile acum numai.As vrea sa va intreb daca pot ramane insarcinata folosind anticonceptionale dupa capul meu.Multumesc anticipat!
0
15-04-2010, ora 20:32
yasmy
Nu este medic/terapeut
yasmy
buna seara,
am avut contact sexual neprotejat duminica seara si luni dimineata luni pe la ora 12 am luat escapelle sambata am luat ultima pastila de desorelle si urma sa fac o pauza de 7 zile se poate sa mi se deregleze ciclul si sa nu mai vina normal?se poate sa nu isi faca efectul?va rog sa imi raspundeti.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •